Raport Białoruś

Białoruś blokuje mały ruch graniczny z Polską

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2012 12:00
Białoruś na razie nie jest gotowa do realizacji umowy z Polską o wprowadzeniu małego ruchu granicznego. Ma się za to pochylić nad analogiczną umową z Łotwą.
Białoruś blokuje mały ruch graniczny z Polską
Foto: Rafamiga/Wikimedia Commons/CC

Mińsk twierdzi, że winna jest polityka, jaką prowadzą polskie elity przeciwko Białorusi. Andrej Sawinych, szef służby prasowej białoruskiego MSZ pytany przez dziennikarzy o termin wprowadzenia małego ruchu granicznego powiedział, że do końca roku będzie przeanalizowana realizacja umowy w tej sprawie z Łotwą. Po tym zostanie rozpatrzona kwestia wejścia w życie umowy o małym ruchu granicznym z Litwą. Natomiast z Polską - jak powiedział - sprawa jest bardziej skomplikowana. - Polityka, którą prowadzi polski establishment w relacjach dwustronnych tworzy bardzo niesprzyjający klimat. I my na razie - ku naszemu wielkiemu ubolewaniu - nie jesteśmy gotowi na realizację tej umowy - oświadczył rzecznik białoruskiego MSZ.

Mały ruch graniczny ma objąć pas przygraniczny o szerokości po 30 kilometrów z obu stron polsko-białoruskiej granicy. W pasie przygranicznym możliwy będzie ruch bezwizowy, jedynie na podstawie specjalnych zezwoleń. Strona polska procedurę ratyfikacji umowy o małym ruchu granicznym zakończyła już w 2010 roku.

Umowę ratyfikowały obie izby polskiego i białoruskiego parlamentu, a następnie podpisali prezydenci obu państw. Do jej wejścia w życie potrzebna jest jednak wymiana not dyplomatycznych między Polską a Białorusią. Polska informowała stronę białoruską notami dyplomatycznymi o wypełnieniu wszystkich procedur w sprawie tej umowy już dwukrotnie.
IAR/PAP/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Oligarcha Łukaszenki robi interesy na Łotwie

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2012 20:50
Łotewski producent biopaliw Mamas D jest jedną z najszybciej rozwijających się firm na Łotwie. 80 procent jej udziałów należy do firmy białoruskiego oligarchy Jurija Czyża, który kwalifikował się na czarną listę Unii Europejskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wielki biznes Łotwy i Holandii z Łukaszenką

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2012 16:00
Niektórym krajom Unii Europejskiej bardzo opłacał się handel naftowymi produktami z Białorusią – zauważa portal EuObserver. Chodzi tu przede wszystkim o Łotwę i Holandię.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Korupcja w Straży Granicznej. Areszt dla strażników

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2012 19:16
Zarzuty korupcyjne usłyszało czterech funkcjonariuszy Straży Granicznej w Terespolu. Wobec trzech z nich sąd zastosował areszt tymczasowy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Łukaszenka: Unia powinna płacić Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2012 19:30
Aleksander Łukaszenka oświadczył, że Białoruś co roku zatrzymuje dziesiątki tysięcy nielegalnych imigrantów do Unii Europejskiej i zasugerował, że UE powinna jej za to płacić.
rozwiń zwiń