Raport Białoruś

Oligarcha Łukaszenki robi interesy na Łotwie

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2012 20:50
Łotewski producent biopaliw Mamas D jest jedną z najszybciej rozwijających się firm na Łotwie. 80 procent jej udziałów należy do firmy białoruskiego oligarchy Jurija Czyża, który kwalifikował się na czarną listę Unii Europejskiej.
I Ryga i Tallin obawiają się ekspansji Rosji
I Ryga i Tallin obawiają się ekspansji RosjiFoto: Wikipedia/CC/ScAvenger

Mamas D nie jest jedyna białoruską firma, która dobrze sobie radzi w tym kraju – pisze portal Jeżedniewnik (ej.by). Jeśli chodzi akurat o nią, to 80 procent udziałów w Mamas D należy do białoruskiej firmy Neonafta, której właścicielem jest Jurij Czyż, białoruski oligarcha, umieszczony na czarnej liście Unii Europejskiej, w związku ze wspieraniem represyjnego reżimu Aleksandra Łukaszenki.

Obroty firmy Mamas D, produkującej biopaliwa, wyniosły w 2011 roku 46,7 mln łatów, w porównaniu z 2010 rokiem wzrosły 3,5-krotnie. Przychód firmy, największego producenta biopaliw na Łotwie, wzrósł z 572, 5 tys. łatów w 2010 roku do 881 tys. łatów w 2011 roku. Jak zauważa portal, w 2009 roku, przed pojawieniem się jej nowego udziałowca, Mamas D. przynosił straty, w wysokości 232 tysięcy łatów.

ej.by
ej.by

W 2010 roku firma zajmowała 169 pozycję na liście łotewskich hfirm, w 2011 roku umieszczono ją na 67 miejscu przed łotewską pocztą Latvijas Pasts, największym producentem piwa Сesu Alus (to część fińskiego koncernu Olvi), największym producentem nabiału Rigas Piena, największym producentem bezalkoholowych napojów Cido Grupa.

Według łotewskich mediów, Neonafta kupiła 80 procent udziałów w Mamas D w 2008 roku. Pozostałe 20 procent posiada znany miejscowy biznesmen, zajmujący się handlem produktami naftowymi, Aleksander Grakchouski.

Neonafta w 2012 roku była częścią holdingu Jurija Czyża, Triple. W marcu 2012 roku Unia Europejska, poderzewając Czyża o wspieranie Aleksandra Łukaszenki, wprowadziła sankcje przeciw właścicielowi holdingu Triple i części z wielu jego przedsiębiorstw. Jak pisze Karta 97, na czarną listą trafiły NieftieChemTrading, zajmujący się m.in. dostawami rosyjskiej ropy na Białoruś. Sankcjami nie objęto kompanii zajmujących się handlem zagranicznym, Neonafty, Biełnieftogazu, czy TripleEnergo – zauważa portal.

„Jeżedniewnik” napisał, że według bazy biznesowej firmy Lursoft, w lipcu 2012 roku firma Neonafta tak jak wcześniej określała się mianem białoruskiej inwestycji i udziałowcem dwóch łotewskich biznesów – Mamas D i Latgales Alus D. Ogółem zaś Białorusini mieli włożyć w kapitały zakładowe 941 łotewskich firm 9 mln łatów.

Inną białoruską firmą, która znalazła się w ratingu firm na Łotwie na 405 miejscu jest Oil Logistic, z obrotem 10,2 mln łatów. Firma zajmuje się handlem chemicznymi produktami, jego założycielami mają być koncern Biełnieftiechim i także białoruscy eksporterzy Belaruskali, Belorusnieft i Naftan. Firma ma też filię w Estonii.

Na 493 miejscu listy z 2011 roku z obroten 8,6 mln łatów jest firma RBSSKALS Buvsabiedriba. To część jednego z największych holdingów Łotwy, a duży pakiet jej udziałów należy do białoruskiego biznesmena Walerija Azamatowa. RBSSKALS w 2011 roku zaangażował się w budowę hotelu Hayatt Regency w Mińsku. W projekt będzie zainwestowane około 100 mln dolarów, a hotel ma być gotowy w 2011 roku.

W lutym oligarchę Czyża przed sankcjami uchroniła Słowenia. Jurij Czyż miał trafić na listę osób objętych sankcjami w marcu, po tym kiedy między Białorusią i Unią pojawił się spór w związku z wycofaniem się ambasadorów.

Zobacz także: Ludzie Łukaszenki kupują nieruchomości na Litwie >>>

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś 

ej.by/agkm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Słowenia blokuje Unię: chroni oligarchę Łukaszenki

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2012 15:00
Słowenia sprzeciwiła się unijnym sankcjom, ze względu na Jurija Czyża. Z oligarchą współpracują słoweńskie firmy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Słowenia chroni oligarchę Łukaszenki

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2012 12:00
Słowenia blokuje objęcie oligarchy Jurego Czyża sankcjami Unii. Szef polskiego MSZ mówi, że jego komentarz w tej sprawie nie nadaje się do publikacji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czarna lista bez Czyża. Słowenia obroniła oligarchę

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2012 16:00
Z powodu sprzeciwu Słowenii Unia Europejska nie ukarała sankcjami białoruskiego biznesmena i bliskiego współpracownika Aleksandra Łukaszenki. Lublana prowadzi z nim zyskowne interesy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Będą sankcje dla czterech biznesmenów białoruskich

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2012 12:02
Top kandydatem jest osobisty przyjaciel Łukaszenki, Jury Czyż, którego ostatnio obroniła Słowenia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ludzie Łukaszenki kupują nieruchomości na Litwie

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2012 14:30
Bliscy współpracownicy Aleksandra Łukaszenki, w tym obecny premier, były szef MSZ i dwaj oligarchowie, nabyli luksusowe apartamenty na wileńskiej starówce - twierdzą litewskie media.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Unia ma rozszerzyć białoruską czarną listę

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2012 13:00
Unia Europejska w połowie października ma zaakceptować rozszerzenie sankcji dyplomatycznych przeciw Białorusi - pisze ”European Voice”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

”Unia tylko przedłuży sankcje wobec Białorusi”

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2012 15:00
Będzie decyzja o przedłużeniu unijnych sankcji wobec Białorusi o kolejny rok, ale nie będzie ich zaostrzenia – twierdzą źródła unijne.
rozwiń zwiń