Raport Białoruś

"Szef MSZ powinien oddać się do dyspozycji premiera"

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2012 22:30
Sprawą wycieku z MSZ danych dotyczących pomocy rozwojowej powinna zająć się sejmowa komisja spraw zagranicznych - uważają posłowie PiS. Wiceszef Fundacji Helsińskiej Adam Bodnar ocenił, że szef MSZ powinien się oddać do dyspozycji premiera.
Radosław Sikorski
Radosław SikorskiFoto: msz.gov.pl

Wewnętrzna baza danych MSZ dotycząca pomocy rozwojowej zawierająca m.in. opisy projektów z ich celami politycznymi, kwoty na wsparcie opozycji białoruskiej, znalazła się na ogólnodostępnym, amerykańskim portalu internetowym. Była tam dostępna przez kilka miesięcy. Dane przekazał jeden z urzędników Departamentu Współpracy Rozwojowej MSZ.

Rzecznik MSZ Marcin Bosacki powiedział, że urzędnik ten został zwolniony z pracy, a resort wprowadził procedury, które mają zapobiec podobnym sytuacjom w przyszłości.

W reakcji na tę sprawę wiceszef Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka dr Adam Bodnar ocenił, że po przecieku danych na temat wspierania przez polskie organizacje ruchów demokratycznych na Białorusi minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski powinien oddać się do dyspozycji premiera. - Jeżeli pomoc rozwojowa ma polegać na szkodzeniu, to lepiej jej w ogóle nie udzielać - powiedział Bodnar.

Szef komisji Grzegorz Schetyna (PO) powiedział, że czeka na informację od ministra Radosława Sikorskiego w sprawie wycieku danych; dodał, że decyzja o zwołaniu komisji jeszcze nie zapadła. Czytaj więcej >>>

Czytaj więcej o wycieku >>>

PAP/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wpadka MSZ. PIT-y dla opozycji wysłano na Białoruś

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2012 08:34
Urzędnicy ministerstwa Radosława Sikorskiego narażają na sankcje białoruskich opozycjonistów - pisze "Rzeczpospolita".
rozwiń zwiń

Czytaj także

PIT-y opozycji na Białoruś? MSZ nie widzi problemu

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2012 18:33
MSZ w lutym tego roku wysłało białoruskim opozycjonistom pocztą rozliczenia podatkowe PIT. Wiceszefowa resortu zapewnia, że wszystko odbyło się zgodnie z prawem. Jednak Białorusini tłumaczą, że takie działania mogą skutkować represjami wobec adresatów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Bialacki prosił o niewysyłanie danych o koncie"

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2012 17:40
Aleś Bialacki był w polskiej ambasadzie w Mińsku, prosząc, by nie przekazywano informacji o jego polskich kontach – pisze ”Rzeczpospolita”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

MSZ: jednostronny mały ruch graniczny nie jest możliwy

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2012 21:00
- Małego ruchu granicznego z Białorusią niestety nie można wprowadzić bez zgody Mińska. To prawnie niewykonalne – oświadczył rzecznik polskiego MSZ, Marcin Bosacki.
rozwiń zwiń