Raport Białoruś

"Bialacki prosił o niewysyłanie danych o koncie"

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2012 17:40
Aleś Bialacki był w polskiej ambasadzie w Mińsku, prosząc, by nie przekazywano informacji o jego polskich kontach – pisze ”Rzeczpospolita”.
Aleś Bialacki podczas procesu w 2011 roku.
Aleś Bialacki podczas procesu w 2011 roku.Foto: Włodzimierz Pac, Polskie Radio

Białoruski opozycjonista, który odsiaduje karę 4,5 roku łagru, był w polskiej ambasadzie w czerwcu 2011 r., jeszcze przed skazaniem. Prosił, by nie wysyłano z Polski informacji o pieniądzach, jakie otrzymywał na działalność centrum „Wiasna" – ustaliła „Rz".

Jak pisze „Rz.”, Bialacki informował, że jego adwokat w aktach śledztwa odkrył kopię wniosku o pomoc prawną skierowaną do Polski. Otrzymał zapewnienie, że polska placówka w trybie pilnym powiadomi o sprawie ministra Radosława Sikorskiego. MSZ zapewnia, że informacja taka nie trafiła na biurko Sikorskiego.Jednocześnie resort odmawia potwierdzenia, czy Bialacki rozmawiał w tej sprawie z polskim dyplomatą w Mińsku.

O tym, że do takiego spotkania doszło, informują "Rz." białoruscy opozycjoniści. – W czerwcu 2011 roku Aleś Bialacki osobiście chodził do polskiej ambasady i prosił o nieprzekazywanie związanej z nim dokumentacji finansowej stronie białoruskiej – mówi gazecie Walancin Stefanowicz, zastępca Bialackiego w Centrum Praw Człowieka "Wiasna".Stefanowicz twierdzi też, że dyplomata zapewnił, iż przekazanie jakiejkolwiek dokumentacji o kontach bankowych w Polsce na Białoruś nie jest możliwa z założenia. Fakt odwiedzin Bialackiego w tej sprawie w polskiej ambasadzie w Mińsku  potwierdziła również żona opozycjonisty Natalia Pińczuk. Stefanowicz i Pińczuk nie pamiętają nazwiska polskiego dyplomaty, ale nie był to szef placówki..

Bialacki po wizycie w polskiej ambasadzie był spokojny. Wyjechał do Polski, gdzie spotykał się z uchodźcami politycznymi z Białorusi. Powiedział im o białoruskim wniosku o pomoc prawną. Doradzano mu, by w tej sytuacji nie wracał na Białoruś. Bialacki był jednak pewien, że Polska nie przekaże jego danych. Ale niespełna tydzień po wizycie w ambasadzie urzędnicy przesłali wyciągi z polskich kont Bialackiego. Po ich analizie w białoruskiej prokuraturze opozycjonista został aresztowany, a następnie na podstawie dowodów z Polski (ale również z Litwy) skazany na łagier i konfiskatę majątku.

Rzeczpospolita (rp.pl)/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Nuncjusz papieski odwiedził białoruskich opozycjonistów

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2012 13:00
Nuncjusz apostolski na Białorusi arcybiskup Claudio Gugerotti odwiedził sześciu białoruskich opozycjonistów przebywających w więzieniach – poinformowało Radio Watykańskie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Aleś Bialacki ”wtrącony na 50 urodziny do karceru”

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2012 10:00
Władze kolonii w Bobrujsku na swój sposób „uczciły” urodziny Alesia Bialackiego, obrońca praw człowieka trafił do karnej celi – dowiedziała się organizacja "Platforma”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Aleś Bialacki laureatem Nagrody Lecha Wałęsy

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2012 16:23
Odbywający wyrok w kolonii karnej białoruski opozycjonista Aleś Bialacki został uhonorowany Nagrodą Lecha Wałęsy. Nagrodę odbierze w Gdańsku jego żona.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Aleś Bialacki otrzymał "polskiego Nobla"

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2012 16:00
W Dworze Artusa w Gdańsku odbyła się uroczystość wręczenia Nagrody Lecha Wałęsy białoruskiemu opozycjoniście Alesiowi Bialackiemu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Aleś Bialacki podziękował papieżowi za pamięć

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2012 14:00
W liście do przyjaciół Aleś Bialacki wspomniał o wizycie nuncjusza papieskiego u niego w więzieniu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Aleś Bialacki w finale nagrody Sacharowa

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2012 18:00
Białoruski obrońca praw człowieka Aleś Bialacki, Rosjanki z Pussy Riot oraz dwoje Irańczyków to kandydaci na krótkiej liście do nagrody Parlamentu Europejskiego im. Andrieja Sacharowa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

PIT-y opozycji na Białoruś? MSZ nie widzi problemu

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2012 18:33
MSZ w lutym tego roku wysłało białoruskim opozycjonistom pocztą rozliczenia podatkowe PIT. Wiceszefowa resortu zapewnia, że wszystko odbyło się zgodnie z prawem. Jednak Białorusini tłumaczą, że takie działania mogą skutkować represjami wobec adresatów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premier nie widzi błędu w wysłaniu PIT-ów na Białoruś

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2012 14:00
Szef rządu komentując informacje o wysłaniu PIT-ów białoruskiej opozycji stwierdził, że musi polegać na wyjaśnieniach MSZ. Czeka na odpowiedź, czy możliwe są działania, które zapewnią im bezpieczeństwo.
rozwiń zwiń