Raport Białoruś

Białoruś: wikipedystom wracającym z Warszawy zabrano komputery i "groźne" książki

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2013 22:11
Dwóch Białorusinów wracających z Warszawy ze spotkania o tworzeniu Wikipedii zatrzymano na granicy w Brześciu.. Stwierdzono, że mają przy sobie książki, które "szkodzą interesowi państwa białoruskiego”. Zwolniono ich po kilku godzinach, ale notebooki i książki skonfiskowano.
Audio
Herb Dnia Białoruskiej Wikipedii
Herb Dnia Białoruskiej WikipediiFoto: Wikipedia

Białoruscy studenci Uład Hurynowicz i Rusłan Jasajeu wracali z Warszawy ze spotkania, poświęconego tworzeniu białoruskiej Wikipedii.  Uład Hurynowicz jest studentem Europejskiego Uniwerstyetu Humanistycznego (EHU) w Wilnie, a Rusłan Jasajeu studiuje na Białoruskim Państwowym Uniwersytecie Ekonomicznym.

Uład Hurynowicz powiedział portalowi Polskiego Radia, że przetrzymywano ich ponad trzy godziny na granicy, a potem nie oddano komputerów ani książek. – Zabrali nam laptopy i cztery egzemplarze książki Belarus in Focus, po białorusku i po angielsku. Ja miałem trzy egzemplarze, a kolega jedną – mówi. Dodał, że według pograniczników ta książka "mogłaby obrażać  polityczny i ekonomiczny interes Białorusi”. Na granicy studentów pytano, kto dał im książki, gdzie byli, co robili. W sprawie laptopów mają czekać na telefon. Wikipedyści musieli sami kupić nowe bilety na pociąg z Brześcia do Mińska. Wracali do domu późno w nocy.

Rusłan Jasajeu mówił, że przepuszczono go już przez kontrolę celną. Kiedy jednak zauważono u kolegi książki o Białorusi po angielsku i po białorusku, pogranicznicy pobiegli za nim i przyprowadzili z powrotem.
- To absurdalna sytuacja  - komentuje w rozmowie z Raportem Białoruś białoruska działaczka mieszkająca w Warszawie, Irina Hubskaja, która pierwsza poinformowała na Facebooku o tym zdarzeniu. Podkreśla, że zabrano studentom komputery, które pewnie zostaną oddane najwcześniej za parę miesięcy. – Komputer to dla studenta prawa ręka. To narzędzie pracy, dostęp do świata i znajomych, narzędzie nauki. A sam fakt zatrzymania osób wracających z tego rodzaju spotkania nie jest normalny - powiedziała Irina Hubskaja. Zaznaczyła, że nad takimi wypadkami nie można przechodzić do porządku dziennego.

Studentom zabrano zbiory artykułów o Białorusi, wydane przez Biuro Informacyjne Solidarności z Białorusią, w ramach konkursu Belarus in Focus. Są to artykuły dziennikarzy z różnych krajów, tłumaczone na język angielski i białoruski. Właśnie ten zbiór artykułów uznano na białoruskiej granicy za potencjalnie „szkodliwy” dla interesów państwa.

agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Białoruski działacz Andruś Kreczka aresztowany

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2011 01:00
Andruś Kreczka, aktywista opozycji białoruskiej, studiujący w Szczecinie w ramach programu im. Kalinowskiego, został rano zatrzymany w mieszkaniu swoich rodziców w Mińsku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś: zatrzymano wikipedystów wracających z Warszawy

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2013 17:56
Na przejściu granicznym w Brześciu zostali zatrzymani dwaj uczestnicy spotkania na temat tworzenia białoruskiej Wikipedii – poinformowała Raport Białoruś białoruska działaczka Irina Hubskaja. Są doniesienia, że zabrano im książki "obrażające władze Białorusi".
rozwiń zwiń