Raport Białoruś

Łukaszenka: manewry Zapad 2013 nie będą zagrożeniem

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2013 15:15
Aleksander Łukaszenka zatwierdził założenia wspólnych białorusko-rosyjskich manewrów Zapad 2013. Odbędą się jesienią
Audio
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Wikipedia/Eugene Zelenko/GNU 1.2

Aleksander Łukaszenka zatwierdził założenia wspólnych białorusko-rosyjskich manewrów. Według agencja BelTa ćwiczenia wojskowe pod kryptonimem "Zapad 2013” (Zachód 2013) odbędą się jesienią tego roku na terytorium Białorusi i Rosji.
Aleksander Łukaszenka w trakcie spotkania z kadrą dowódczą armii powiedział, że manewry "Zapad 2013” nie stanowią zagrożenia dla innych państw. - My nikomu nie zamierzamy grozić. My nie traktujemy żadnego państwa jako swojego przeciwnika. Mamy obronną doktrynę i to jest jasno określone w prawie - mówił Łukaszenka. Jak dodał, Białoruś nie akceptuje polityki gróźb i podwójnych standardów. - Działamy otwarcie i konsekwentnie, stawiając akcent na kolektywną obronę - oznajmił. Dodał, że w przypadku manewrów "chodzi o zdolność do obrony, można by rzec, wspólnej armii Białorusi i Rosji oraz regionalnego zgrupowania wojsk na odcinku zachodnim"
Z kolei w trakcie spotkania z szefem KGB Walerem Wakulczykiem Łukaszenka oświadczył, że ostatnio zauważa zainteresowanie ze strony państw zachodnich w budowie konstruktywnych relacji z Mińskiem.
Komentatorzy zwrócili uwagę, że Łukaszenka o relacjach międzynarodowych rozmawiał z szefem KGB, a nie na przykład z ministrem spraw zagranicznych Białorusi.

W styczniu były wiceminister obrony Romuald Szeremietiew postawił tezę, że Białoruś i Rosja otwarcie przygotowują się do wojny z Polską. Wspomniał, że podobne rosyjsko-białoruskie ćwiczenia  odbyły się kilka lat temu, a ich scenariusz zakładał bunt Polaków w Grodnie. Z kolei litewski minister obrony Juozas Olekas zauważył w lutym, że ćwiczenia są skierowane przeciw sąsiadom. Szef polskiego MSZ Radosław Sikorski podkreślał, że Polska poważnie traktuje manewry rosyjsko-białoruskie.

IAR/PAP.PolskieRadio.pl/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Sikorski: manewry Rosji i Białorusi traktujemy poważnie

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2013 15:00
Wojsko zawsze przygotowuje się na najgorsze scenariusze i je ćwiczy. My też to robimy – powiedział minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski, pytany o opinię jednego z byłych szefów resortu obrony, który ocenia, że Białoruś i Rosja "otwarcie przygotowują się do ewentualnej wojny z Polską".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jacek Protasiewicz: nie możemy zostać sam na sam z Rosją

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2013 07:00
- Polscy politycy muszą podejmować decyzje, które odsuną ryzyko samotnej konfrontacji ze zintegrowaną wokół Moskwy strefą postradziecką - mówi wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego Jacek Protasiewicz, zapytany o manewry Rosji i Białorusi "Zachód 2013".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szef MON Litwy: Zapad 2013 skierowany przeciw sąsiadom

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2013 23:55
Litewski minister obrony Juozas Olekas powiedział, że niektóre elementy planowanych w pobliżu granic Litwy ćwiczeń Rosji i Białorusi są wymierzone przeciw sąsiadom i że tak być nie powinno. Olekas komentował jesienne manewry obu państw dla litewskiej agencji BNS.
rozwiń zwiń