Raport Białoruś

Białoruś: 1000 zł kary za modlitwę przy grobie powstańca

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2013 16:11
Aleksander Kołyszko, polski działacz z Lidy na zachodniej Białorusi, został ukarany grzywną w wysokości 2,5 miliona rubli (około tysiąca złotych) za modlitwę przy grobie powstańca styczniowego.
Audio
Lida. Mogiła ks. A. Falkowskiego. Stan z 2011 r.
Lida. Mogiła ks. A. Falkowskiego. Stan z 2011 r.Foto: Flickr/MSZ

Sąd uznał, że Aleksander Kołyszko był organizatorem nielegalnego wiecu przy mogile księdza Adama Falkowskiego w trakcie obchodów 150. rocznicy wybuchu powstania styczniowego.
Aleksander Kołyszko, prezes Towarzystwa Kultury Ziemi Lidzkiej 22 stycznia wraz z grupą Polaków z Lidy zamierzał pomodlić się w miejscowym parku przy mogile księdza Adama Falkowskiego rozstrzelanego w 1863 roku za wsparcie udzielone powstaniu styczniowemu.

Gdy tylko Polacy podeszli do mogiły, pojawili się milicjanci, którzy ostrzegli, że uczestniczą oni w nielegalnym spotkaniu. Jednocześnie spisali nazwiska obecnych.

Grób - naturalne miejsce modlitwy

Kołyszko po rozprawie sądowej, na której zasądzono mu grzywnę, powiedział Polskiemu Radiu, że - jego zdaniem - nie uczestniczył on w żadnej nielegalnej akcji. - Uważam, że to była modlitwa przy grobie i żadna zgoda władz nie jest potrzebna, gdyż grób to jest naturalne miejsce modlitwy - powiedział Kołyszko. Prezes Towarzystwa Kultury Ziemi Lidzkiej nie wyklucza, że była odgórna decyzja, iż musi być ukarany.

Kołyszko powiedział, że jeszcze nie wie, czy będzie składał apelację od czwartkowego wyroku. - Mnie się wydaje, że w obecnej sytuacji na Białorusi sąd w tego typu sprawach w zasadzie nie odwołuje wyroków - ocenił.

Ustawa o zgromadzeniach
Zgodnie z zaostrzoną w 2011 roku białoruską ustawą o zgromadzeniach na każde zgromadzenie trzeba uzyskać zgodę władz lokalnych. Zarówno organizatorom, jak i uczestnikom zgromadzeń odbywających się bez zezwolenia grozi odpowiedzialność administracyjna i karna.
Kołyszko powiedział, że nie zwracał się z wnioskiem o zgodę na zgromadzenie. - Ja wciąż uważam, że w takim miejscu zgoda nie jest potrzebna. Na grobie z natury rzeczy jest miejsce dla modlitwy - podkreślił Kołyszko.
Powstanie styczniowe rozpoczęło się 22 stycznia 1863 roku Manifestem Tymczasowego Rządu Narodowego, czyli organu władz powstańczych. Objęło tereny zaboru rosyjskiego i miało charakter wojny partyzanckiej przeciwko rosyjskiemu imperium. Jak oceniają historycy, podczas powstania doszło do ponad tysiąca starć, w których zginęło po stronie powstańczej kilkadziesiąt tysięcy ludzi. Zryw został w 1864 roku stłumiony przez władze carskie, po czym nastąpiła fala surowych represji, w tym licznych wyroków skazujących na śmierć albo katorgę na Syberii, konfiskat majątków, kasat klasztorów, likwidacji miast, oraz wzmożona rusyfikacja.
Na terytorium obecnej Białorusi powstanie rozpoczęło się 1 lutego 1863 roku, a apogeum walk przypadło na kwiecień i maj.

IAR/PAPagkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Zabronili modliwy przy grobie księdza. "Nielegalne zgromadzenie"

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2013 10:07
Białoruska milicja z Lidy w obwodzie grodzieńskim uniemożliwiła modlitwę przy mogile księdza Adama Falkowskiego rozstrzelanego w 1863 roku za wsparcie udzielone powstaniu styczniowemu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

900 złotych kary za zdjęcie Alesia Bialackiego

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2013 16:33
Siarhiej Małaszenka, białoruski opozycjonista z Nowopołocka, został ukarany grzwyną w wysokości 2,5 mln rubli białoruskich (900 zł). Powód: sfotografował się z fotografią Alesia Bialackiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Walczą z dyktaturą i ryzykują własnym życiem

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2013 17:31
Białoruscy opozycjoniści i aktywiści otrzymali nagrody portalu Karta'97 za obronę praw człowieka. Laureaci to Aleś Bialacki, Stanisław Szuszkiewicz, Hiennadź Fiedynicz i Szwedzi, którzy zrzucili na Białoruś pluszowe misie z apelami o wolność słowa.
rozwiń zwiń