Raport Białoruś

Książka Alesia Bialackiego: przesłanie zza krat

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2013 22:30
W Mińsku została zaprezentowana książka Alesia Bialackiego "Oświeceni białoruskością". Zawiera ona artykuły literackie i eseje, które napisał Bialacki. Część tekstów przesłał z więzienia.
Audio
Książka Alesia Bialackiego: przesłanie zza krat
Foto: Włodzimierz Pac, Polskie Radio

Aleś Bialacki zaczął pisać książkę w 2011 roku. Miała ona ukazać się we wrześniu ubiegłego roku w jego 50. urodziny. Bialacki jednak został wcześniej aresztowany i skazany na 4 i pół roku pozbawienia wolności. Uznano go za winnego niezapłacenia podatków od pieniędzy otrzymanych na konta w zagranicznych bankach, przeznaczonych na pomoc represjonowanym.

Ostatnie rozdziały książki układała współpracowniczka Bialackiego Palina Ściepanienka, której przesyłał on teksty z kolonii karnej. Ściepanienka powiedziała Polskiemu Radiu, że wydrukowana w Wilnie książka została już przesłana Bialackiemu do kolonii karnej . - On jest bardzo szczęśliwy, że książka wyszła. Cały czas bał się, że będąc pochłonięty pracą społeczną nie sprawdzi się jako pisarz - mówi Ściepanienka.

Aleś Bialacki jest bardziej znany jako działacz na rzecz praw człowieka. Jednak w przeszłości był pracownikiem naukowym Muzeum Historii Literatury Białoruskiej oraz dyrektorem Muzeum Literackiego Maksyma Bahdanowicza. Publikował w periodykach o tematyce społeczno-politycznej i literaturoznawczej.

IAR/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl

fot.
fot. Włodzimierz Pac, Polskie Radio

Palina
Palina Ściepanienka, fot. Włodzimierz Pac, Polskie Radio


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

100 tysięcy ludzi wsparło Alesia Bialackiego w maratonie listów

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2013 14:33
104 731 listów i podpisów pod petycją o uwolnienie Alesia Bialackiego. To efekty Maratonu Pisania Listów zorganizowanego przez Amnesty International.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kartoteka Stalina. Nazwiska ofiar reżimu na Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2013 16:00
Na niezależnym portalu białoruskim Svaboda.org opublikowano kilkadziesiąt tysięcy nazwisk i krótkich biogramów osób represjonowanych przez reżim stalinowski na terenie obecnej Białorusi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polski Marzec 1968 roku - na Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2013 22:06
Wystawa zatytułowana "Marzec 1968 roku w Polsce” została otwarta w stolicy Białorusi. Ekspozycję przygotował warszawski oddział IPN przy wsparciu Instytutu Polskiego w Mińsku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pomianowski: Białorusini są skazani na demokrację

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2013 22:00
Demokracji nie da się wyeksportować, demokracja musi się zawsze rodzić od wewnątrz - powiedział wiceminister spraw zagranicznych Jerzy Pomianowski. Dodał jednak, że jego zdaniem "Białorusini są skazani na demokrację".
rozwiń zwiń