X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Raport Białoruś

Rosjanie kupują domy przy granicy Białorusi z Polską

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2013 20:16
Wzrasta zainteresowanie obcokrajowców nieruchomościami na Białorusi - w Brześciu, niedaleko polskiej granicy o niemal 25 procent.
Audio
  • Relacja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR): Rosjanie wykupują domy na granicy z Polską
Budynek administracji obwodu brzeskiego
Budynek administracji obwodu brzeskiegoFoto: Wikipedia/CC/Szeder László

Mińskie media informują, że największą popularnością cieszą się okolice Brześcia. Tam wzrosło zainteresowanie lokalami o 25 procent.

Coraz więcej Rosjan kupuje nieruchomości na Białorusi przy granicy z Polską. Tygodnik „Sinplus. Swobodnyje Nowosti Plus” twierdzi, że zainteresowanie obcokrajowców nieruchomościami na Białorusi wzrosło o 5 do 10 procent. W Brześciu natomiast o niemal 25 procent.

Zgodnie z międzyrządowymi ustaleniami Rosjanie mają takie same prawa jak Białorusini do kupna nieruchomości. Brześć dla mieszkańców sąsiedniego państwa jest bardzo atrakcyjny. Rosjanie coraz częściej decydują się na kupno nie mieszkań, ale domów położonych na obrzeżach tego miasta. - Z ekologią jest tam wszystko w porządku, infrastruktura na miejscu i do granicy z Polską zaledwie kilka kroków - czytamy w niezależnym białoruskim tygodniku.
Zdaniem niektórych białoruskich ekspertów nieruchomości przy granicy z Polską stają się atrakcyjne również w oczekiwaniu na wprowadzenie małego ruchu granicznego. Wtedy mieszkańcy terenów przygranicznych będą mogli przekraczać granicę bez wiz.

Ceny przystępne dla Rosjan

Zdaniem specjalistów ceny mieszkań w Brześciu są dla Rosjan "całkiem przystępne", przy czym coraz częściej decydują się oni na domki jednorodzinne na przedmieściach ze względu na "wysokie standardy ekologiczne, infrastrukturę i granicę z Polską o dwa kroki".

Zainteresowanie Rosjan nieruchomościami w Brześciu potwierdzają też firmy budowlane. - Początkowo projekt osiedla domków jednorodzinnych Stimowo (przy wjeździe do Brześcia od strony Mińska) był skierowany głownie do białoruskich klientów, ale zainteresowanie brzeskimi nieruchomościami ze strony Rosjan może doprowadzić do tego, że mieszkańcy sąsiedniego państwa będą stanowić znaczną część nabywców"= - oznajmił przedstawiciel firmy STiM w rozmowie z agencją Interfax-Zapad.

Jak powiedział dyrektor generalny STiM-a Dźmitry Czernienka, Rosjanie są wymagającymi klientami - do nieruchomości musi być dobry dojazd oraz las w pobliżu. - Wielu mieszkańców Białorusi podobne oferty na razie traktuje jako elitarne. Ale zdajemy sobie sprawę, że takie osiedla jak Stimowo są przyszłościowe, szczególnie jeśli wziąć pod uwagę, że Brześć leży w strategicznym miejscu - na granicy z Unią Europejską i przy ukraińskiej granicy - powiedział Czernienka.

Z powodu popytu wśród Rosjan rosną ceny nieruchomości - twierdzi dyrektorka innej brzeskiej agencji nieruchomości Ludmiła Mironak. W niektórych osiedlach uznawanych za luksusowe "domy są sprzedawane jak gorące bułeczki za 350 tys. dol. Sama działka kosztuje tam 70-80 tys." - powiedziała Mironak dziennikowi "Narodnaja Gazieta".

Według niej Rosjanie najczęściej kupują nieruchomości nie tyle po to, by w nich zamieszkać, co aby jeździć tam na wakacje.

"Narodnaja Gazieta" zwraca uwagę, że sytuacja na rynku nieruchomości w drugim obwodzie przy granicy z Polską - grodzieńskim, wcale nie jest analogiczna. Rosjanie nie kupują tam chętnie i transakcji sprzedaży jest niewiele. - Poprzedni właściciele nie schodzą z ceny, a nowych ofert praktycznie nie ma - powiedział grodzieński agent handlu nieruchomościami Wiktar Karpowicz.
- W tym roku udało nam się sprzedać tylko dwa domy w pobliżu miasta, za 120 i 150 tys. dolarów - mówi.

Według oficjalnych danych Białoruś zajmuje czwarte miejsce we Wspólnocie Niepodległych Państw pod względem wynagrodzeń. W 2012 r. średnia pensja sięgnęła w tym kraju zaledwie 447 dol. - prawie dwukrotnie mniej niż w Rosji, gdzie wyniosła 859 dol.

IAR/PAP/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Białoruś prosi Rosję o nowy kredyt: 2 miliardy dolarów

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2013 10:00
W piątek białoruska delegacja ma się udać z prośbą w tej sprawie do Sankt Petersburga. Zaplanowano tam posiedzenie Wysokiej Rady Państwowej Związku Białorusi i Rosji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Białoruś odda Rosji przedsiębiorstwa za ropę?

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2013 14:00
Rosja rozumie, że nie dostanie od Białorusi pieniędzy za straty w związku z handlem rozpuszczalnikami. Żąda w zamian udziałów w białoruskim MAZ-ie i w Grodnie Azot – informuje Interfax, powołując się na anonimowe źródło.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Łukaszenka: nie ma alternatywy dla integracji z Rosją

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2013 21:00
Partnerstwo Rosji i Białorusi stało się lokomotywą procesów integracyjnych na obszarze całego obszaru postradzieckiego – mówił Aleksander Łukaszenka na posiedzeniu rady państwa Związkowego Rosji i Białorusi. Władimir Putin mówił o stworzeniu w 2015 roku Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Łukaszenka poniósł fiasko w rozmowach z Putinem?

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2013 22:00
W Rosji Aleksander Łukaszenka zapewniał o intensywnym pogłębianiu integracji Białorusi z Rosją. Komentatorzy zaznaczają jednak, że brak informacji o rosyjskim kredycie, a miał to być główny cel Mińska. Za to Rosja obwieściła o tworzeniu holdingu udziałem białoruskiej firmy MAZ, do czego od pewnego czasu dążyła.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Największa rafineria Białorusi dla Rosjan?

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2013 18:00
Białoruska rafineria Naftan w Nowopołocku znajduje się na liście przedsiębiorstw, które mają być prywatyzowane z udziałem rosyjskich przedsiębiorstw – informuje RIA Novosti, powołując się na źródło we władzach Białorusi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gazprom dostanie w Mińsku działkę jak plac Czerwony

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2013 18:00
W stolicy Białorusi zrównany z ziemią będzie dworzec autobusowy, a na jego miejscu powstanie inwestycja Gazpromu. Dworzec istnieje zaledwie kilkanaście lat.
rozwiń zwiń