Raport Białoruś

Na Białorusi ma być rosyjska baza. A potem broń jądrowa?

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2013 11:50
- Niewykluczone, że na terytorium Białorusi wróci broń jądrowa – uważa autor artykułu w ”Deutsche Welle”.
Rosyjski rakietowy pocisk balistyczny Topol zdolny do przenoszenia głowic jądrowych.
Rosyjski rakietowy pocisk balistyczny "Topol" zdolny do przenoszenia głowic jądrowych.Foto: Wikipedia/CC/One half 3544

W artykule w  rosyjskojęzycznej wersji ”Deutsche Welle” zaznaczono, że białoruskie władze na razie nie grożą sąsiadom agresją atomową. Jednak według autora tekstu, mogą odciąć się od umowy o nierozprzestrzenianiu broni atomowej. 

Po rozpadzie ZSRR wywieziono broń atomową

”DW” zaznacza, że po rozpadzie ZSRR Mińsk zdecydował się wywieźć ze swojego terytorium broń strategiczną, a w 1994 roku podpisał tak zwane Budapesztańskie Memorandum, dające Białorusi gwarancje bezpieczeństwa po wycofaniu broni atomowej. Natomiast w konstytucji niezależnej Białorusi zapisano status neutralnego państwa, z zachowaniem prawa do prowadzenia pokojowych programów atomowych.

”DW” ocenia jednak, że dla Aleksander Łukaszenki od pokojowego atomu do broni jądrowej – jest tyko jeden krok. Przypomina, że Mińsk  w grudniu zeszłego roku wypominał USA i Wielkiej Brytanii, że 20 lat temu Białoruś dobrowolnie zrezygnowała ze statusu państwa atomowego nie tak po prostu, a w zamian za to, żeby nie stosować wobec niej przymusu ekonomicznego. (Broń jądrową wycofano, zanim Aleksander Łukaszenka doszedł do władzy, red.). Białoruska strona składała też takie oskarżenia podczas odbywającej się w Genewie sesji komitetu zajmującym się wykonywaniem Traktatu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej – pisze ”DW”. Do strony amerykańskiej zwracała się ze skargami, że sankcje nałożone przez USA na Białoruś są sprzeczne z Budapesztańskim Memorandum. Z tym zarzutem strona amerykańska się nie zgadza.

Niebezpieczne związki

Według autora tekstu ”Deutsche Welle” nie można wykluczać ponownego wprowadzenia rosyjskiej broni jądrowej na terytorium Białorusi, wobec tego, że Mińsk coraz bardziej zależy gospodarczo od Rosji, a także dlatego, że oba kraje współpracują coraz ściślej w dziedzinie obronnej. W artykule przypomniano również, że według Aleksandra Łukaszenki wycofanie broni strategicznej z Białorusi to gruba pomyłka.

Interesy Rosji i Białorusi mogą okazać się zbieżne. Również Rosja ma swój interes w dozbrajaniu Białorusi jako strefy buforowej. Podstawą dla rozmieszczenia na Białorusi broni jądrowej mogłoby się stać jej odstąpienie od Memorandum Budapesztańskiego – pisze ”DW”.

Czytaj także: Rosja rozmieszcza na Białorusi swoją bazę >>>

Łukaszenka: baza jeszcze nie jest przesądzona >>>

Uran w instytucie ”Sosny”

”Deutsche Welle” zauważa też, że uranu w białoruskim instytucie badań jądrowych Sosny, może starczyć na bombę jądrową.  Pisze również, że Mińsk obiecał w 2010 roku, że zlikwiduje do 2012 roku zapasy wysokowzbogaconego uranu z owego instytutu. W mediach oficjalnych pojawiają się różne dane na temat ilości tej substancji. ”DW” cytuje Łukaszenkę, że tego urany wystarczyłoby do produkcji bomby i stwierdza, że w jego rękach takie zasoby to niebezpieczne narzędzie.

Deutsche Welle/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Łukaszenka: miliony dolarów na destabilizację Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2013 19:04
Aleksander Łukaszenka zarzucił NATO, że wzmacnia swój potencjał militarny na terytorium państw sąsiadujących z Białorusią.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ćwiczenia Rosji i Białorusi przy polskiej granicy

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2013 22:00
Wojska powietrznodesantowe Rosji i Białorusi prowadzą wspólne ćwiczenia na poligonie pod Brześciem na zachodniej Białorusi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rosja rozmieszcza bazę lotniczą i rakiety na Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2013 13:00
Pierwsze rosyjskie myśliwce przylecą już w tym roku, a pułk lotniczy ma powstać do 2015 roku. W 2014 roku Rosja dostarczy na Białoruś cztery dywizjony rakiet przeciwlotniczych S-300.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Będzie rosyjska baza na Białorusi. "To oczekiwana decyzja"

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2013 14:00
Rosja rozmieszcza na terytorium Białorusi bazę lotniczą. - Na Białorusi pozostało wiele poradzieckich lotnisk wojskowych. Dlatego rosyjski pułk może być rozlokowany na przykład w Baranowiczach, w Berezie czy Rosi - uważa ekspert wojskowy Aleksander Alesin.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Łukaszenka: manewry Zachód 2013 nie zagrażają Zachodowi

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2013 14:14
Nie rozumiem, dlaczego Zachód z takim niepokojem reaguje na nasze kolejne manewry - oznajmił Aleksander Łukaszenka, który spotkał się we wtorek w Mińsku z ministrem obrony Rosji Siergiejem Szojgu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Opozycja na Białorusi: rosyjskie bazy to okupacja

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2013 11:28
Opozycja białoruska alarmuje, że rosyjska baza na terytorium Białorusi jest zagrożeniem dla bezpieczeństwa narodu i jest sprzeczna z konstytucją. Ceną może być niezależność Białorusi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Media: rosyjska baza w Baranowiczach albo w Berezie

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2013 11:00
Według rosyjskich mediów w bazie rosyjskiej na Białorusi mają stacjonować samoloty Su-30. Przypomniano, że na Białorusi są już dwie rosyjskie bazy: radar Wołga w Hancewiczach i punkt łączności w Wilejce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Łukaszenka o dostawach rakiet S-300 z Rosji: my i Rosję osłaniamy

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2013 21:22
Dostawy na Białoruś rosyjskich rakietowych systemów przeciwlotniczych S-300 nie są skierowane przeciwko komukolwiek - oświadczył Aleksander Łukaszenka. Dodał, że sam o nie prosił siedem lat temu, ale dostał je dopiero od nowego ministra obrony.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Łukaszenka: rosyjska baza na Białorusi nieprzesądzona

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2013 06:50
To tylko zabrzmiało jak baza - oświadczył Aleksander Łukaszenka pytany o rosyjską bazę lotniczą na Białorusi. Jej powstanie zapowiedział podczas spotkania z Łukaszenką, kilka dni temu, minister obrony Rosji.
rozwiń zwiń