Raport Białoruś

Będzie rosyjska baza na Białorusi. "To oczekiwana decyzja"

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2013 14:00
Rosja rozmieszcza na terytorium Białorusi bazę lotniczą. - Na Białorusi pozostało wiele poradzieckich lotnisk wojskowych. Dlatego rosyjski pułk może być rozlokowany na przykład w Baranowiczach, w Berezie czy Rosi - uważa ekspert wojskowy Aleksander Alesin.
Audio
  • Relacja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR): Rosja lokuje bazę lotniczą na Białorusi
MiG-31 z bazy w Chotiłowie w obwodzie twerskim w Rosji
MiG-31 z bazy w Chotiłowie w obwodzie twerskim w RosjiFoto: mil.ru

Rosja planuje ulokowanie na terytorium Białorusi do 2015 roku swojej bazy lotniczej. Pierwsze myśliwce przylecą jeszcze w tym roku. Rosja zamierza też dostarczyć w przyszłym roku 4 dywizjony kompleksów rakietowych S-300. Poinformował o tym Siergiej Szojgu, minister obrony Rosji podczas spotkania z Aleksandrem Łukaszenką w Mińsku >>>..

Aleksander Alesin, niezależny białoruski ekspert wojskowy, powiedział korespondentowi Polskiego Radia w Mińsku, że Rosjanie już od dawna chcieli rozmieścić pułk samolotów myśliwskich MiG-31 dla ochrony swojej stacji radiolokacyjnej wczesnego ostrzegania położonej w Hancewiczach w obwodzie brzeskim. - To jest oczekiwana decyzja w związku z szybkim "starzeniem się" białoruskich samolotów wojskowych. Białoruś jest rubieżą obronną Rosji i Moskwa nie może obojętnie patrzeć na to, jak na Białorusi słabnie powietrzna osłona - mówi ekspert.

Alesin zauważył, że na Białorusi pozostało wiele poradzieckich lotnisk wojskowych. Dlatego rosyjski pułk może być rozlokowany na przykład w Baranowiczach,w Berezie czy Rosi.

Aleksander Alesin powiedział też, że rosyjski resort obrony wcześniej już obiecał Białorusi dostarczenie 4 dywizjonów kompleksów rakietowych S-300, zdolnych również do wyśledzenia i likwidacji nisko lecących celów, Propozycja padła po tym, jak w lipcu ubiegłego roku w przestrzeń powietrzną Białorusi wleciała niespodziewanie szwedzka awionetka, która zrzuciła kilkaset misiów pluszowych z hasłami obrony wolności słowa..
IAR/akm

W dniach 22-24 kwietnia, w Brześciu przy polskiej granicy trwają wspólne rosyjsko-białoruskie ćwiczenia wojsk powietrznodesantowych.

IAR/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś 

Rosyjski
Rosyjski radar Wołga w Hancewiczach, fot. mil.ru
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jacek Protasiewicz: nie możemy zostać sam na sam z Rosją

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2013 07:00
- Polscy politycy muszą podejmować decyzje, które odsuną ryzyko samotnej konfrontacji ze zintegrowaną wokół Moskwy strefą postradziecką - mówi wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego Jacek Protasiewicz, zapytany o manewry Rosji i Białorusi "Zachód 2013".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szef MON Litwy: Zapad 2013 skierowany przeciw sąsiadom

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2013 23:55
Litewski minister obrony Juozas Olekas powiedział, że niektóre elementy planowanych w pobliżu granic Litwy ćwiczeń Rosji i Białorusi są wymierzone przeciw sąsiadom i że tak być nie powinno. Olekas komentował jesienne manewry obu państw dla litewskiej agencji BNS.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Łukaszenka: manewry Zapad 2013 nie będą zagrożeniem

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2013 15:15
Aleksander Łukaszenka zatwierdził założenia wspólnych białorusko-rosyjskich manewrów Zapad 2013. Odbędą się jesienią
rozwiń zwiń

Czytaj także

Na Białorusi świętują rocznicę powstania Armii Czerwonej

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2013 19:00
Białoruś świętuje 23 lutego Dzień Obrońców Ojczyzny. Oficjalnie jest to święto wojska, a nieoficjalnie - mężczyzn.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Łukaszenka: miliony dolarów na destabilizację Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2013 19:04
Aleksander Łukaszenka zarzucił NATO, że wzmacnia swój potencjał militarny na terytorium państw sąsiadujących z Białorusią.
rozwiń zwiń

Czytaj także

ONZ: Białoruś nielegalnie sprzedaje broń do Sudanu

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2013 15:34
Sudan naruszył sankcje nałożone przez ONZ. Kupił białoruską broń – stwierdzili eksperci ONZ. Białoruskie MSZ zaprzecza tym oświadczeniom.
rozwiń zwiń

Czytaj także

MON Białorusi: nie będziemy ćwiczyć ataku jądrowego na Warszawę

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2013 15:00
Ministerstwo obrony Białorusi zareagowało na doniesienia jednej z polskich gazet. Resort zapewnia, że podczas manewrów Zachód 2013 nie będzie ćwiczony jądrowy atak na Warszawę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rosjanie kupują domy przy granicy Białorusi z Polską

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2013 20:16
Wzrasta zainteresowanie obcokrajowców nieruchomościami na Białorusi - w Brześciu, niedaleko polskiej granicy o niemal 25 procent.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ćwiczenia Rosji i Białorusi przy polskiej granicy

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2013 22:00
Wojska powietrznodesantowe Rosji i Białorusi prowadzą wspólne ćwiczenia na poligonie pod Brześciem na zachodniej Białorusi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rosja rozmieszcza bazę lotniczą i rakiety na Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2013 13:00
Pierwsze rosyjskie myśliwce przylecą już w tym roku, a pułk lotniczy ma powstać do 2015 roku. W 2014 roku Rosja dostarczy na Białoruś cztery dywizjony rakiet przeciwlotniczych S-300.
rozwiń zwiń