X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Raport Białoruś

Sanktuarium św. Andrzeja Boboli w miejscu męczeństwa

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2013 04:00
Kościół w Iwanawie, czyli byłym Janowie Poleskim na południu Białorusi, został podniesiony do rangi sanktuarium św. Andrzeja Boboli.
Audio
  • Relacja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR): uroczystości w rocznicę kanonizacji Andrzeja Boboli
Panorama Iwanawy. - w centrum kościół
Panorama Iwanawy. - w centrum kościółFoto: Wikipedia/CC/ GSerhiy

W tym miasteczku kontynuowano w czwartek - rozpoczęte wcześniej w Pińsku - obchody 75 rocznicy kanonizacji św. Andrzeja Boboli, opiekuna diecezji pińskiej.

Uroczystości rozpoczęły się w pobliżu krzyży ustawionych na miejscu śmierci męczeńskiej św. Andrzeja Boboli. Następnie uczestnicy uroczystości przeszli do miejscowego kościoła.

Portal internetowy kościoła katolickiego na Białorusi catholic.by poinformował, że "uczestnicy procesji modlili się w intencji narodu białoruskiego, prosząc Boga o głęboką wiarę". We mszy uczestniczyło kilku biskupów z Białorusi i Polski, przedstawiciele władz, korpusu dyplomatycznego oraz goście z zagranicy.

Na zakończenie liturgii biskup Antoni Dziamianka, ordynariusz diecezji pińskiej ogłosił , że kościół Podwyższenia Krzyża Świętego w Iwanawie, czyli Janowie Poleskim, podnosi do rangi sanktuarium pragnąc, aby kult świętego Andrzeja Boboli rozpowszechniał się na Polesiu i całej Białorusi.

Święty Andrzej Bobola prowadził działalność ewangelizacyjną między innymi w Pińsku i okolicach. W zamęcie konfliktów roznieconych przez powstanie Chmielnickiego 16 maja 1657 roku dostał się w ręce kozaków, przez których został zamęczony w okrutny sposób w Janowie Poleskim.

IAR/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Media: kardynał Kazimierz Świątek będzie świętym

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2011 14:20
Gazeta "Komsomolska Prawda w Białorusi" prognozuje, ze Kazimierz Świątek zmarły były zwierzchnik kościoła katolickiego na Białorusi zostanie uznany za świętego
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pierwszy biskup diecezji pińskiej od czasu wojny

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2012 23:45
Biskup Antoni Dziemianko jest pierwszym biskupem, ordynariuszem diecezji pińskiej od zakończenia II wojny światowej. W sobotę w katedrze w Pińsku odbył się jego ingres.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W Homlu odbudują kościół zniszczony przez bolszewików

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2013 11:00
W półmilionowym mieście Homel na południowym-wschodzie Białorusi zostanie odbudowany katolicki Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Świątynia ta została zburzona w 1940 roku przez bolszewików.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W Pińsku święto męczennika Andrzeja Boboli

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2013 12:13
W Pińsku, na południu Białorusi odbędą się uroczystości 75. rocznicy kanonizacji Andrzeja Boboli. Weźmie w nich udział nuncjusz papieski.
rozwiń zwiń