X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Raport Białoruś

Pierwszy biskup diecezji pińskiej od czasu wojny

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2012 23:45
Biskup Antoni Dziemianko jest pierwszym biskupem, ordynariuszem diecezji pińskiej od zakończenia II wojny światowej. W sobotę w katedrze w Pińsku odbył się jego ingres.
Audio
Biskup Antoni Dziemianko
Biskup Antoni DziemiankoFoto: Wikipedia/CC/Serge Serebro, Vitebsk Popular News

Na uroczystość przybyli duchowni i wierni z Białorusi oraz biskupi z Polski, Ukrainy i Kazachstanu. Obecni byli również przedstawiciele lokalnych białoruskich władz oraz ambasadorzy Polski, Francji i Słowacji.

Przed ingresem biskup Antoni Dziemianko powiedział Polskiemu Radiu, że do swoich najważniejszych zadań zalicza między innymi budowę nowych świątyń, niesienie pomocy ludziom potrzebującym oraz opiekę nad seminarium duchownym w Pińsku. - Na pewno niezmiennym pozostaje głoszenie nauki Chrystusa - zaznaczył duchowny.

Antoni Dziemianko, ma 52 lata i jest najmłodszym biskupem katolickim na Białorusi. Do kapłaństwa był przygotowywany w podziemiu, gdyż władze radzieckie nie zezwoliły mu na wstąpienie do seminarium. Dziemianko, który był ostatnio biskupem pomocniczym diecezji mińsko-mohylewskiej, został mianowany przez papieża Benedykta XVI biskupem pińskim 3 maja.

W 1984 roku został proboszczem parafii w Nowogródku. 14 lat później papież Jan Paweł II mianował go biskupem pomocniczym diecezji grodzieńskiej. Przez ostatnie niemal 8 lat był biskupem pomocniczym archidiecezji mińsko-mohylewskiej.

 

Największa, ale najmniej liczna

 

Powstała w 1925 r. diecezja pińska od II wojny światowej nie miała ordynariusza, a jedynie administratorów. Jej administratorem do ubiegłego roku był kardynał Kazimierz Świątek, zmarły w lipcu długoletni metropolita mińsko-mohylewski.

Jak zaznaczył Dziemianko w rozmowie z PAP, Kościół na terenie diecezji pińskiej ma piękną i starą tradycję. W Pińsku działa seminarium duchowne z wielkimi tradycjami, którego założycielem był Zygmunt Łoziński i które ukończył kardynał Kazimierz Świątek.

- Moim zdaniem będzie pielęgnowanie ducha tych wielkich nauczycieli i wychowawców, aby dać jak najwięcej młodym ludziom, którzy poczuli powołanie, i aby stali się w naszym tysiącleciu wspaniałymi duszpasterzami - zaznaczył, dodając, że w tej chwili uczy się tam 33 seminarzystów z różnych diecezji.

Diecezja pińska jest najmniejsza na Białorusi pod względem liczby wiernych, ale duża terytorialnie, gdyż obejmuje obwody brzeski i mohylewski, czyli całe południe kraju. Na terenie diecezji pińskiej mieszka jedna trzecia ludności Białorusi - 3,15 mln i leży drugie co do wielkości miasto kraju - Homel.

Według obecnego metropolity mińsko-mohylewskiego, arcybiskupa Tadeusza Kondrusiewicza, na Białorusi jest koło 1,5 mln katolików, co stanowi 15 proc. ludności.

PAP/IAR/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Pogrzeb kardynała Kazimierza Świątka

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2011 17:00
Kilka tysięcy wiernych oraz ponad 100 księży i biskupów uczestniczyło w Pińsku na południu Białorusi w ceremonii pogrzebu kardynała Kazimierza Świątka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Łukaszenka prosi Watykan o wsparcie w konflikcie z Zachodem

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2011 11:02
Aleksander Łukaszenka oczekuje od Watykanu aktywniejszego wsparcia białoruskich interesów w Europie. Mówił o tym przyjmując w Mińsku kardynała Kurta Kocha - przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Katolicki Dom Miłosierdzia na Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2011 21:57
W miejscowości Łahiszyn na południu Białorusi otwarty został Dom Miłosierdzia. To pierwsza tego typu placówka kościelna na Białorusi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cerkiew w Moskwie gani rząd, a białoruska swój chwali

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2012 14:58
Przy okazji prawosławnych świąt patriarcha Cyryl mówił o prawie Rosjan do sprzeciwu. Egzarcha Filaret na zjeździe białoruskich duchownych mówił o owocnej współpracy z państwem, a nie o więźniach politycznych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pińsk obchodził 5. rocznicę śmierci Kapuścińskiego

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2012 20:00
Wielu Białorusinów nie wie, kim był Ryszard Kapuściński. W jego rodzinnym Pińsku nie ma nawet ulicy jego imienia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Białoruś: polskojęzyczni księża mogą stracić wizy

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2012 13:00
Czterej księża z Polski, pełniący misję duszpasterską na Białorusi, mogą nie otrzymać wiz ze względu na to, że nie odprawiają liturgii po rosyjsku, ewentualnie po białorusku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mińsk: 10 tysięcy osób na procesji Bożego Ciała

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2012 14:10
Ulicami stolicy Białorusi Mińska już w niedzielę przeszła procesja Bożego Ciała. Zorganizowano ją 11 dni przed datą uroczystości, gdyż tak było łatwiej uzyskać pozwolenie władz.
rozwiń zwiń