Raport Białoruś

Pierwszy biskup diecezji pińskiej od czasu wojny

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2012 23:45
Biskup Antoni Dziemianko jest pierwszym biskupem, ordynariuszem diecezji pińskiej od zakończenia II wojny światowej. W sobotę w katedrze w Pińsku odbył się jego ingres.
Audio
Biskup Antoni Dziemianko
Biskup Antoni DziemiankoFoto: Wikipedia/CC/Serge Serebro, Vitebsk Popular News

Na uroczystość przybyli duchowni i wierni z Białorusi oraz biskupi z Polski, Ukrainy i Kazachstanu. Obecni byli również przedstawiciele lokalnych białoruskich władz oraz ambasadorzy Polski, Francji i Słowacji.

Przed ingresem biskup Antoni Dziemianko powiedział Polskiemu Radiu, że do swoich najważniejszych zadań zalicza między innymi budowę nowych świątyń, niesienie pomocy ludziom potrzebującym oraz opiekę nad seminarium duchownym w Pińsku. - Na pewno niezmiennym pozostaje głoszenie nauki Chrystusa - zaznaczył duchowny.

Antoni Dziemianko, ma 52 lata i jest najmłodszym biskupem katolickim na Białorusi. Do kapłaństwa był przygotowywany w podziemiu, gdyż władze radzieckie nie zezwoliły mu na wstąpienie do seminarium. Dziemianko, który był ostatnio biskupem pomocniczym diecezji mińsko-mohylewskiej, został mianowany przez papieża Benedykta XVI biskupem pińskim 3 maja.

W 1984 roku został proboszczem parafii w Nowogródku. 14 lat później papież Jan Paweł II mianował go biskupem pomocniczym diecezji grodzieńskiej. Przez ostatnie niemal 8 lat był biskupem pomocniczym archidiecezji mińsko-mohylewskiej.

 

Największa, ale najmniej liczna

 

Powstała w 1925 r. diecezja pińska od II wojny światowej nie miała ordynariusza, a jedynie administratorów. Jej administratorem do ubiegłego roku był kardynał Kazimierz Świątek, zmarły w lipcu długoletni metropolita mińsko-mohylewski.

Jak zaznaczył Dziemianko w rozmowie z PAP, Kościół na terenie diecezji pińskiej ma piękną i starą tradycję. W Pińsku działa seminarium duchowne z wielkimi tradycjami, którego założycielem był Zygmunt Łoziński i które ukończył kardynał Kazimierz Świątek.

- Moim zdaniem będzie pielęgnowanie ducha tych wielkich nauczycieli i wychowawców, aby dać jak najwięcej młodym ludziom, którzy poczuli powołanie, i aby stali się w naszym tysiącleciu wspaniałymi duszpasterzami - zaznaczył, dodając, że w tej chwili uczy się tam 33 seminarzystów z różnych diecezji.

Diecezja pińska jest najmniejsza na Białorusi pod względem liczby wiernych, ale duża terytorialnie, gdyż obejmuje obwody brzeski i mohylewski, czyli całe południe kraju. Na terenie diecezji pińskiej mieszka jedna trzecia ludności Białorusi - 3,15 mln i leży drugie co do wielkości miasto kraju - Homel.

Według obecnego metropolity mińsko-mohylewskiego, arcybiskupa Tadeusza Kondrusiewicza, na Białorusi jest koło 1,5 mln katolików, co stanowi 15 proc. ludności.

PAP/IAR/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Pogrzeb kardynała Kazimierza Świątka

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2011 17:00
Kilka tysięcy wiernych oraz ponad 100 księży i biskupów uczestniczyło w Pińsku na południu Białorusi w ceremonii pogrzebu kardynała Kazimierza Świątka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Łukaszenka prosi Watykan o wsparcie w konflikcie z Zachodem

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2011 11:02
Aleksander Łukaszenka oczekuje od Watykanu aktywniejszego wsparcia białoruskich interesów w Europie. Mówił o tym przyjmując w Mińsku kardynała Kurta Kocha - przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Katolicki Dom Miłosierdzia na Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2011 21:57
W miejscowości Łahiszyn na południu Białorusi otwarty został Dom Miłosierdzia. To pierwsza tego typu placówka kościelna na Białorusi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cerkiew w Moskwie gani rząd, a białoruska swój chwali

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2012 14:58
Przy okazji prawosławnych świąt patriarcha Cyryl mówił o prawie Rosjan do sprzeciwu. Egzarcha Filaret na zjeździe białoruskich duchownych mówił o owocnej współpracy z państwem, a nie o więźniach politycznych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pińsk obchodził 5. rocznicę śmierci Kapuścińskiego

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2012 20:00
Wielu Białorusinów nie wie, kim był Ryszard Kapuściński. W jego rodzinnym Pińsku nie ma nawet ulicy jego imienia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Białoruś: polskojęzyczni księża mogą stracić wizy

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2012 13:00
Czterej księża z Polski, pełniący misję duszpasterską na Białorusi, mogą nie otrzymać wiz ze względu na to, że nie odprawiają liturgii po rosyjsku, ewentualnie po białorusku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mińsk: 10 tysięcy osób na procesji Bożego Ciała

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2012 14:10
Ulicami stolicy Białorusi Mińska już w niedzielę przeszła procesja Bożego Ciała. Zorganizowano ją 11 dni przed datą uroczystości, gdyż tak było łatwiej uzyskać pozwolenie władz.
rozwiń zwiń