Raport Białoruś

Polskie kino zarazi Mińsk "twórczym duchem"

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2011 06:00
W Mińsku rozpoczął się w sobotę festiwal filmowy "Listapad" - będzie można na nim zobaczyć wiele polskich filmów.

Dyrektor festiwalu Ihar Sukmanau uważa, że polskie kino może zarazić białoruską publiczność, jak i reżyserów, "twórczym duchem".

W głównym konkursie, na którym prezentowane są filmy z bliskich historycznie krajów Europy Środkowej i byłego ZSRR, biorą udział dwa polskie obrazy: "Erratum" Marka Lechkiego i "Czarny czwartek" Antoniego Krauzego. W drugiej sekcji konkursowej, młodego kina, pokazana zostanie "Sala samobójców" Jana Komasy.

Polskiemu kinu poświęcona jest podczas tegorocznej, 18. edycji festiwalu, specjalna sekcja pozakonkursowa o nazwie "Polskie spojrzenie". Białoruska publiczność będzie mogła zobaczyć na niej: "Essential Killing" Jerzego Skolimowskiego, "Różyczkę" Jana Kidawy-Błońskiego, "Sztuczki" Andrzeja Jakimowskiego, "Zero" Pawła Borowskiego, "Trick" Jana Hryniaka, "Dom Zły" Wojciecha Smarzowskiego.

- Bardzo chciałem, by widz zobaczył, z jaką wewnętrzną wolnością, gorącym sercem, ale i zarazem chłodnym myśleniem podchodzą polscy autorzy do kluczowych kwestii, nie tylko historii, ale i współczesności. Te filmy zrobione są z ogniem, talentem, może w pewnym stopniu są sporne, dyskusyjne - ale mają własny charakter pisma - mówi Sukmanau.

W sobotę wieczorem festiwal otworzył  pokaz filmu "Jelena" rosyjskiego reżysera Andrieja Zwiagincewa.

PAP, agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Festiwal kina białoruskiego w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2011 16:42
Warte polecenia są filmy niezależne, jak "Misterium. Okupacja" Andreja Kudzinienki. Jest też ciekawostka, oficjalny film neosowiecki sprzed kilku lat - enkawudzista ściga po lasach szlachcica.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zakazany film na białoruskim festiwalu w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2011 14:30
W warszawskim kinie Luna odbędzie się pokaz zabronionego przez wiele lat na Białorusi filmu "Misterium. Okupacja" Andreja Kudzinienki.
rozwiń zwiń