Raport Białoruś

Na Białorusi będzie rockowa, muzyczna rewolucja (Wideo)

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2011 23:46

Zobacz wideo: kliknij w ikonkę kamery w ramce po prawej stronie

Moje pokolenie, urodzone po 1985 roku (ja jestem urodzony w 1988 roku), my wszyscy wychowaliśmy się na muzyce rockowej. Muzyka rockowa nie tylko na Białorusi, ale wszędzie, jest bronią przeciwko dyktaturze, władzy, ograniczeniom.

NRM to był pierwszy zespół, który pobudzał, zachęcał do działalności, do walki. Pamiętam koncerty NRM-u: pełne sale po1000, 1500 osób. Ludzie wychodzili z koncertu, próbowali mówić po białorusku i zaraz przyłączali się do opozycji. Nic dziwnego, że na czarną listę trafili rockmani, zespoły, które grają muzykę alternatywną, rockową.

Teraz nie znam nawet żadnego zespołu, który kocham, lubię, który by nie był zakazany. Niestety, wszystkie moje uwielbiane zespoły są zakazane. To też demonstruje, że broń, którą jest muzyka, jest niezwykle mocna.

Jest kilka zespołów, które są kultowe na Białorusi. Krama, Neuro Dubiel, NRM. Powstają nowe: Ściana, BN, IQ 48. Polecam Wam znaleźć je wszystkie w Internecie i posłuchać tej muzyki. Bo Białoruś to nie tylko Łukaszenka, Czarnobyl, to nie tylko „sąsiad Polski”. To bogata kultura. W tej muzyce, w naszym przypadku muzyce rockowej, jest zawarty kulturowy kod. Znając taką muzykę, można lepiej zrozumieć samych Białorusinów, wczuć się w ich psychikę.

Kiedy służyłem w wojsku, chodziłem na nocne dyżury, byłem izolowany, w trudnym stanie. Faktycznie byłem w stanie załamania. Wtedy jedyne co mnie ratowało, to muzyka. Chodziłem na dyżurze wokół koszar i śpiewałem sobie piosenki białoruskie walczące, białoruskie hymny rockowe  i to dodawało mi sił.

Myślę, że kiedy będziemy robili akcję 25 marca, 26 kwietnia, nieważne w jaki dzień, zawsze musi być muzyczny element. W 2006 roku takim koncertem pojednawczym, mobilizacyjnym był koncert dzień przed wyborami, 18 marca 2006 roku, na który przyszło 10 tys. osób. I on właśnie był przyczyną, dlaczego tak wielu ludzi przyszło 19 marca.

I jak będziemy przygotowywali rewolucję, nasza rewolucja białoruska będzie muzyczną, rockową rewolucją. Wiem na pewno.

Franciszak Wiaczorka

Blog Franciszka Wiaczorki

Informacje na temat Białorusi: Raport Białoruś

 

 

 

 

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

95 procent Białorusinów nie wie, co się wokół nich dzieje (Wideo)

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2011 21:00
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mam 22 lata, byłem 50-60 razy zatrzymywany

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2011 20:00
rozwiń zwiń
Czytaj także

Boję się, że Białoruś za rok stanie się drugą Koreą Północną (Wideo)

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2011 00:04
rozwiń zwiń