Beatyfikacja - Jan Paweł II
Section01
1978
Wybór Karola Wojtyły na papieża
Więcej
1979
Pierwsza pielgrzymka do Polski
Więcej
1980
Wsparcie dla strajku w Stoczni Gdańskiej
Więcej
1981
Zamach na papieża
Więcej
1982
Kanonizacja bł. Maksymiliana Kolbego
Więcej
1983
Druga pielgrzymka do Polski
Więcej
1984
Zamordowanie ks. Jerzego Popiełuszki
Więcej
1985
Afryka po raz kolejny
Więcej
1986
Papież w żydowskiej synagodze
Więcej
1987
Trzecia pielgrzymka do Polski
Więcej
1988
Wizyta w Parlamencie Europejskim
Więcej
1989
Ocieplenie kontaktów Watykan-Warszawa
Więcej
1990
Oficjalne kontakty Watykan - ZSRR
Więcej
1991
Czwarta pielgrzymka do Polski
Więcej
1992
Wizyta w Afryce
Więcej
1993
Pielgrzymka na Litwę, Łotwę i Estonię
Więcej
1994
Apel o pokój na Bałkanach
Więcej
1995
Piąta pielgrzymka do Polski
Więcej
1996
Wizyta w Niemczech
Więcej
1997
Szósta pielgrzymka do ojczyzny
Więcej
1998
Wizyta na Kubie i w Nigerii
Więcej
1999
VII pielgrzymka do Polski
Więcej
2000
Trzecia tajemnica fatimska
Więcej
2001
Wizyta w świątyni muzułmańskiej
Więcej
2002
Ostatnia wizyta w Polsce
Więcej
2003
Beatyfikacja Matki Teresy z Kalkuty
Więcej
2004
Ostatnia zagraniczna pielgrzymka
Więcej
2005
Śmierć Jana Pawła II
Więcej
Section04

1978

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2011 23:00
Wynik wyboru ogłoszono o godzinie 18.44. Wbrew przyjętemu zwyczajowi nowo wybrany Ojciec Św. przemawia do tłumu na placu św. Piotra. Przemawia w języku włoskim, czym od razu zjednuje sobie sympatię wiernych zgromadzonych na placu przed Bazyliką św. Piotra.
Audio
  • Ogłoszenie wyboru kardynała Karola Wojtyły na papieża. (RWE, 16.10.1978)
Msza pontyfikalna Jana Pawła II w Watykanie, 22.10.1978
Msza pontyfikalna Jana Pawła II w Watykanie, 22.10.1978Foto: PAP/EPA

Wybór Karola Wojtyły na papieża

Wynik wyboru ogłoszono o godzinie 18.44. Wbrew przyjętemu zwyczajowi nowo wybrany Ojciec Św. przemawia do tłumu na placu św. Piotra. Przemawia w języku włoskim, czym od razu zjednuje sobie sympatię wiernych zgromadzonych na placu przed Bazyliką św. Piotra.

Inauguracja pontyfikatu

Uroczysta inauguracja pontyfikatu miała miejsce 22 października 1978. W czasie uroczystego złożenia hołdu nowemu papieżowi przez kardynałów Jan Paweł II ucałował na znak szacunku dłoń prymasa Stefana Wyszyńskiego. Dzień później nowo wybrany papież przyjął na audiencji 4 tys. Polaków. Audiencja nazywana jest czasami "pożegnalną". W trzynaście dni po wyborze na Stolicę Piotrową, 29 października, Jan Paweł II przybył do Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej na Mentorelli, które stało się pierwszym miejscem szlaku papieskiego pielgrzymowania. Wybór Mentorelli nie był przypadkowy - będąc jeszcze biskupem Ojciec Święty często odwiedzał sanktuarium oddalone zaledwie 50 km od Rzymu.

Papież zza żelaznej kurtyny

Tymczasem na świecie nie milkły echa wyboru Polaka na papieża. Jeszcze w październiku 1978 roku KGB i KC KPZR zleciły wykonanie analizy wyboru Karola Wojtyły na papieża. Nic dziwnego - wybór papieża zza żelaznej kurtyny już w pierwszych tygodniach pontyfikatu obudził nadzieję środowisk katolickich i niepodległościowych w krajach bloku sowieckiego, np. już  w listopadzie na Litwie powstał Komitet Obrony Praw Ludzi Wierzących.

5 listopada Jan Paweł II odwiedził  w Asyżu i w Rzymie sanktuaria z grobami świętych patronów Włoch: św. Franciszka i św. Katarzyny Sieneńskiej. 28. listopada 1978 papież spotkał się z abpem Marcelem Lefebvre’em, odrzucającym postanowienia Soboru Watykańskiego II. Podobnie jak Paweł VI, Jan Paweł II nie doszedł do porozumienia z przywódcą integrystów, sprzeciwiających się między innymi ekumenizmowi, w duchu którego dzień później Ojciec Św. przyjął kardynała Josyfa Slipyja, głowę prześladowanego Kościoła greckokatolickiego na Ukrainie.

Orędzie o religijnej swobodzie

W walkę o religijną swobodę wpisuje się również orędzie, wystosowane 11 grudnia do Sekretarza Generalnego ONZ Kurta Waldheima w 30. rocznicę uchwalenia Deklaracji Praw Człowieka. Papież wyraża w nim przekonanie, że wolność religijna stanowi podstawę praw ludzkich. Nie zaniedbując swoich obowiązków jako zwierzchnik kościoła, Jan Paweł II dokonuje w grudniu pierwszej wizytacji parafii w Rzymie - parafii św. Franciszka Ksawerego w dzielnicy Garbatella. W pierwszy dzień Świąt Bożego Narodzenia Jan Paweł II wygłasza Orędzie na Boże Narodzenie - "Boże Narodzenie - świętem człowieka" i błogosławieństwo Urbi et Orbi:

"Orędzie to kieruję do każdego człowieka; do człowieka w jego człowieczeństwie. Boże Narodzenie jest świętem człowieka. Rodzi się człowiek. Jeden z miliardów ludzi, którzy się urodzili, rodzą się i będą się rodzili na ziemi. Człowiek, element składowy wielkiej statystyki. Nie przypadkiem Jezus przyszedł na świat w okresie spisu ludności, kiedy cesarz rzymski chciał wiedzieć, ilu poddanych liczy jego kraj. Człowiek, przedmiot rachunku, rozważany w kategorii ilości, jeden wśród miliardów. I równocześnie jeden, jedyny, niepowtarzalny. Jeżeli tak uroczyście obchodzimy narodzenie Jezusa, czynimy to dlatego, aby dać świadectwo, że każdy człowiek jest kimś jedynym i niepowtarzalnym. Jeżeli nasze statystyki ludzkie, ludzkie katalogowania, ludzkie systemy polityczne, ekonomiczne i społeczne, zwykłe ludzkie możliwości nie potrafią zapewnić człowiekowi tego, aby mógł się narodzić, istnieć i działać jako jedyny i niepowtarzalny, wówczas to wszystko zapewnia mu Bóg. Dla Niego i wobec Niego człowiek jest zawsze jedyny i niepowtarzalny; jest kimś odwiecznie zamierzonym i odwiecznie wybranym, kimś powołanym i nazwanym własnym imieniem".

W wigilię Sylwestra papież ogłosił, kto zastąpi go na stanowisku metropolity krakowskiego. Wybór padł na ks. Franciszka Macharskiego, rektora Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej.

Na podst."Ilustrowanego kalendarium Wielkiego Pontyfikatu"


Więcej keyboard_arrow_down
Section08
Kard. Kazimierz Nycz: pytanie o wybór następcy Pawła VI było pytaniem o przyszłość Kościoła posoborowego
Kardynał, arcybiskup metropolita warszawski
Jacek Moskwa: Intencją kardynałów nie było zrobienie „psikusa” ZSRR.
Watykanista, wieloletni korespondent polskich mediów w Stolicy Apostolskiej
Section012
Habemus papam!
Habemus Papam! - ogłoszenie decyzji konklawe. (PR, 16.10.1978)
Karol Wojtyła papieżem
"Obawiałem się przyjęcia tego wyboru, przyjąłem go jednak w duchu posłuszeństwa Panu i pełnej wiary w Jego matkę". Frag. uroczystości ogłoszenia wyboru nowego papieża – metropolity krakowskiego Kardynała Karola Wojtyły. (RWE, 16.10.1978)
Pierwsze przemówienie - aplauz wiernych
- Przybyłem do Was z dalekiego kraju - papież Jan Paweł II po raz pierwszy przemawiał z balkonu bazyliki św. Piotra. (BBC, 16.10.1978)
Oświadczenie Episkopatu Polski
"Raduje się cały kościół z wyboru nowego papieża. Powody szczególnej radości ma kościół w Polsce i cały naród polski" - słyszymy w oświadczeniu Episkopatu Polski. (BBC, 17.10.1978)
Dlaczego Karol Wojtyła?
Dlaczego został wybrany "książę kościoła z orbity komunistycznej"? - komentarz BBC po wyborze nowego papieża. 
"Umiłowani moi rodacy" - pierwsze słowa do Polaków
- Proszę Was, bądźcie ze mną w modlitwie, na Jasnej Górze i wszędzie - mówił Jan Paweł II na mszy św. intronizacyjnej z Watykanu. (BBC, 22.10.1978)
Metropolita krakowski papieżem
Fragmenty audycji i sprawozdań nadanych przez Rozgłośnię Polska Radia Wolna Europa po wyborze Karola Wojtyły na papieża. (RWE, październik 1978)
Viva el Papa!
- Rzym, plac św. Piotra, godz. 12.00 - tu zaczęła się jedna z najbardziej niezwykłych przygód mego życia - mówi Bolesław Taborski. Reportaż o pierwszych spotkaniach nowego papieża z pielgrzymami. (RWE, 6.12.1978)
Dzień z życia Jana Pawła II
Audycja przedstawiająca dzień powszedni papieża: od pobudki o 5:30 do późnego wieczora. Opis papieskich apartamentów i rozkładu zajęć. Zmiany wprowadzone przez Jana Pawła II w Watykanie. (RWE, brak daty)
Section016