Informacyjna Agencja Radiowa

Gaza - Hamas triumfuje

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2012 15:16
Każda ze stron zakończonej właśnie 8-dniowej wojny między Izraelem a palestyńskim Hamasem uważa się za zwycięzcę. Będąc w Gazie, można po raz kolejny przekonać się, jak bezsensowna jest spirala nienawiści na Bliskim Wschodzie.
Ambulans w Strefie Gazy.
Ambulans w Strefie Gazy.Foto: Wojciech Cegielski/Polskie Radio

Izraelskie rakiety, które przez osiem dni spadały na Gazę zabiły ponad 150 Palestyńczyków. Wielu osobom zniszczyły domy i dobytek całego życia. Jeden z Palestyńczyków mówił mi, że rok temu skończył generalny remont i wymieniał sumy idące w tysiące dolarów (choć zapewne nieco przesadził). Teraz dom nadaje się do generalnego remontu, a Hamas zyskał kolejnego zwolennika.

To wydaje się być prawdą oczywistą. Jednak z jakiegoś powodu bliskowschodni konflikt toczy się tak naprawdę wokół niezmiennej zasady - każda izraelska rakieta, która spadła na Gazę przysporzyła Hamasowi nowych zwolenników. Hamas urósł w oczach mieszkańców Gazy, niezależnie od tego, kto tak naprawdę zaczął tę najnowszą wojnę i kto kogo sprowokował. Kogokolwiek pytałem na ulicach Gazy, wszyscy chwalili Hamas.

Prawda jak zwykle leży pośrodku. Jeden z lekarzy w szpitalu w Gazie opowiedział mi historię prominentnej rodziny, której dom został zbombardowany a pod gruzami znalazło się 14 osób. Żadna z nich nie przeżyła. Według niego, była to zwykła rodzina, którą Izrael podejrzewał o związki z Hamasem. Nie wierzę w tych 14 osób ani w to, że byli to „zwykli Palestyńczycy”. Ale zrujnowany dom widziałem na własne oczy. Niezależnie od tego, ile osób zginęło pod jej gruzami i co to były za osoby, każda śmierć jest tragedią. A w niedalekiej przyszłości ktoś w Gazie pomyśli zapewne, w jaki sposób dokonać zemsty.

Wojciech Cegielski ''

Czytaj także

Izrael zgadza się na zawieszenie broni z Hamasem

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2012 23:00
Nie ma jednak zgody na zniesienie blokady rządzonej przez palestyński Hamas Strefy Gazy. Rozejm ma wejść w życie dziś o 20 - powiedział egipski minister spraw zagranicznych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Izrael: to nasz sukces. Hamas: to nasz sukces

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2012 06:00
Izrael i Hamas doszły w środę do porozumienia w sprawie zawieszenia broni. Rozejm wszedł w życie o godz. 20.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Strefa Gazy: świat zadowolony z porozumienia

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2012 06:54
Najważniejsze, by zawieszenie broni było przestrzegane - podkreślają przedstawiciele ONZ, UE i USA.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Izrael "oczyszcza" terytoria z Palestyńczyków

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2012 09:20
Izraelczycy aresztują palestyńskich bojowników na Zachodnim Brzegu Jordanu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gaza - kruche porozumienie

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2012 14:50
Po ośmiu dniach ostrzałów izraelskich i palestyńskch miast i po toczących się w bólach negocjacjach, chyba się udało. Jest porozumienie Izraela z Hamasem. Nazywam je "tymczasowym”, bo nikt nie ma chyba wątpliwości, że nie będzie ono trwać wiecznie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Do strefy Gazy powoli wraca normalne życie

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2012 20:20
Pierwszy raz od ponad tygodnia na teren Gazy nie spadały rakiety, a mieszkańcy mogli swobodnie wychodzić na ulice.
rozwiń zwiń