Bartosz Jakubczak i nieziemskie brzmienie XVII-wiecznych organów

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2023 02:00
Mikrotony i nieziemskie brzmienia wydobywa z XVII-wiecznych organów kościoła św. Hieronima w Wiedniu Bartosz Jakubczak. Posłuchaliśmy ich w audycji w muzyce dawnej (Johanna Jakoba Frobergera) oraz nowej (Magdaleny Białeckiej, Piotra Tabakiernika i Aldony Nawrockiej). 
Oryginalne brzmienie organów gromadzi wiernych fanów
Oryginalne brzmienie organów gromadzi wiernych fanówFoto: Justyna Kaminska/Shutterstock

Z kolei Kaja Draksler i Szymon Gąsiorek w surrealistycznym stylu dialogują na klawiszach, przedmiotach brzmiących, perkusji i elektronice w ramach uroczej formacji "Czajka i Puchacz", a Kasia Głowicka kreuje mocno zespolone muzyczne przestrzenie - źródła jej dźwięków bywają rozmaite i trudne do oddzielenia. Fragmenty najnowszej płyty artystki zatytułowanej "Deep Down" pojawiły się również w "Nowej strefie".

Były też wycieczki do lat 90. ("Manhattan Pictures" Jana van der Roosta) i do lat 70. (niebiańska, maryjna kompozycja Pera Norgarda na sopran i harfę "Fons Laetitiae").

***

"Nowa strefa" jest weekendowa odsłoną "Nocnej strefy", w której gramy muzykę współczesną. 

Autorami pasma są: Ewa Szczecińska, Joanna Grotkowska i Marek Zwyrzykowski. Joanna Grotkowska skupia się przede wszystkim na prezentowaniu utworów z Międzynarodowej Trybuny Kompozytorów, Marek Zwyrzykowski na muzyce elektroakustycznej, a audycje Ewy Szczecińskiej to autorski wybór nowości muzyki współczesnej, muzyki eksperymentalnej oraz spotkania między różnymi scenami muzyki naszych czasów, a także rozmowy z kompozytorami i muzykami.

Posłuchaj
119:53 2023_10_08 00_00_12_Dwojka_Nowa_strefa.mp3 Bartosz Jakubczak i nieziemskie brzmienie XVII-wiecznych organów (Nowa strefa/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Nowa strefa

Prowadziła: Ewa Szczecińska

Data emisji: 8.10.2023

Godzina emisji: 0.00

pg/mo

Czytaj także

Iveta Apkalna o nowych organach sali koncertowej NOSPR: "Bogactwo do wykorzystania"

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2023 21:45
- Pragnę szczerze podziękować i wyrazić dumę, że mamy kolejny koncert organowy w literaturze organowej - mówiła o Sinfonii concertante na organy i orkiestrę powstałą na wspólne zamówienie NOSPR oraz kilku innych filharmonii organistka Iveta Apkalna. Autorem kompozycji jest Esa-Pekka Salonen, a premiera utworu miała miejsce w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej w Katowicach z okazji inauguracji nowych organów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Prof. Julian Gembalski nie tylko o organach [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2023 13:00
To człowiek-instytucja: wirtuoz organów, kompozytor, pedagog, były rektor katowickiej Akademii Muzycznej i twórca Muzeum Organów Śląskich. Bohaterem "Zapisków ze współczesności" był prof. Julian Gembalski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Festiwal Organy Plus. "Będziemy wędrować od renesansu aż po współczesność"

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2023 17:35
- Jest to ewenement na naszym festiwalu, ale w tym roku będziemy wędrować od renesansu aż po współczesność. Tak się złożyło ze względu na główną ideę i tytuł festiwalu: "Jubileusze". Spośród wielu znaczących muzycznych jubileuszy w tym roku wybraliśmy kilka. Znalazł się wśród nich m.in. jubileusz Jana Jancy, pochodzącego z Gdańska kompozytora, który obchodzi w tym roku 90. urodziny - mówił w Dwójce prof. Andrzej Szadejko, szef artystyczny festiwalu Organy Plus.
rozwiń zwiń