Aleksander Fredro prozą - premiera słuchowiska "Godzien litości" [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2023 13:00
Jednym z najznaczniejszych patronów mijającego roku jest Aleksander Fredro. Na zakończenie obchodów przygotowaliśmy dla Państwa kolejną premierę, tym razem jednej z mniej znanych sztuk hrabiego - dość późnego dramatu prozą zatytułowanego "Godzien litości". Zachęcamy do odsłuchania nagrania słuchowiska.
Nagranie słuchowiska Godzien litości na podstawie Aleksandra Fredry
Nagranie słuchowiska "Godzien litości" na podstawie Aleksandra FredryFoto: Cezary Piwowarski/PR

Aleksander Fredro urodził się w 1793 roku w Surochowie niedaleko Jarosławia w bogatej rodzinie szlacheckiej. Zmarł we Lwowie 15 lipca 1876. Był autorem komedii obyczajowych z życia szlachty, głównie prowincjonalnej. Pisywał również wiersze, poematy, aforyzmy. Debiutował w 1817, jednak nie wpisał się nurt romantyzmu. W swych komediach Fredro wykazał się mistrzostwem w charakterystyce bohaterów, kształtowaniu akcji i giętkości języka. Do utworów wprowadzał akcenty humorystyczne i elementy komiki ludowego teatru, ówcześnie właściwe tylko farsie. Utwory Fredry weszły na stałe do kanonu polskiej literatury i teatru.

***

PREMIERA: Aleksander Fredro "Godzień litości"

adaptacja i reżyseria: Jarosław Tumidajski

reżyseria dźwięku: Andrzej Brzoska

muzyka: Dobrawa Czocher

obsada: Szymon Kuśmider (Warski), Sara Lityńska (Antonja, jego córka), Katarzyna Dąbrowska (Laura Łęcka), Grzegorz Kwiecień (Dormund), Marcin Januszkiewicz (Elwin)


Posłuchaj
60:20 Dwójka słuchowisko godzien litości 30.12.2023.mp3 Słuchowisko "Godzien litości" w reż. Jarosława Tumidajskiego (Scena klasyki/Dwójka) 

Czytaj także:

***

Na premierę słuchowiska zapraszaliśmy w sobotę (30.12) w ramach pasma "Scena klasyki".

mgc/pg

Czytaj także

1000 aktorów przed mikrofonem. Za kulisami Teatru Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2020 16:10
- Wszyscy chcemy, żeby słuchacze mieli satysfakcję i by mogli intelektualnie zaangażować się w historię i przeżyć ją - mówił w "Kwadransie bez muzyki" Andrzej Brzoska, reżyser dźwięku w Teatrze Polskiego Radia. Przez blisko 95 lat w słuchowiskach realizowanych w Polskim Radiu wzięło udział ok. 1000 aktorów. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Józef Bliziński a hrabia Fredro. "Jeśli pisał pod jego wpływem, to na podstawie lektury"

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2023 22:00
- Koniec dramaturgii Aleksandra Fredry datuje się na 1835 rok. Stąd też powstał taki rodzaj powiedzenia, że Fredro pisał do powstania listopadowego, a Bliziński od powstania listopadowego. Oczywiście jest to pewien skrót myślowy, ponieważ Bliziński miał 3 lata, kiedy wybuchło powstanie, a dość późno zaczął pisać - mówiła w Dwójce dr hab. Jagoda Hernik-Spalińska z Instytutu Sztuki PAN.
rozwiń zwiń