Lwów Herberta pod okupacją sowiecką

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2023 13:00
W cyklu "W podróży z Herbertem" wróciliśmy do miasta narodzin Księcia Poetów - Lwowa. Tym razem Lwowa naznaczonego dwiema okupacjami - sowiecką i nazistowską, a potem znów sowiecką. 
Jedna z lwowskich ulic, zdjęcie zrobione między 1941 a 1944 rokiem
Jedna z lwowskich ulic, zdjęcie zrobione między 1941 a 1944 rokiemFoto: NAC/Wydawnictwo Prasowe Kraków-Warszawa

Agresja ZSRR na Polskę

17 września 1939 roku Związek Sowiecki napadł na Polskę, realizując postanowienia tajnego protokołu paktu Ribbentrop-Mołotow, tym samym łamiąc polsko-sowiecki pakt o nieagresji.

Armia Czerwona wkroczyła do Lwowa

Niemcy, którym Lwowa na początku września 1939 roku nie udało się zdobyć, w okolicach podlwowskich Brzuchowic rozbroili polskich żołnierzy, czego świadkami były dzieci Marii i Bolesława Herbertów - córka Halina oraz synowie Zbigniew i Janusz. Ale już 22 września Armia Czerwona wkroczyła do Lwowa.

20-letni Herbert opuszcza na zawsze swoje rodzinne miasto

Rodzina Herbertów, do czasów wojny nieźle sytuowana, stanęła wobec wojennego dramatu, który dzielili z tysiącami lwowskich rodzin. Do wiosny 1944 roku Herbertowie mieszkali wciąż we Lwowie, jednak powrót okupacji sowieckiej zmusił ich do ucieczki. Niespełna 20-letni Herbert opuszcza na zawsze swoje rodzinne miasto i nigdy do niego nie wróci. Jednak powraca ono w jego twórczości i we wspomnieniach.

O wojennych losach rodziny Herbertów opowiedział w audycji Rafał Żebrowski, historyk, publicysta i pisarz, autor książki "Zbigniew Herbert. Kamień, na którym mnie urodzono", siostrzeniec Zbigniewa Herberta.


Posłuchaj
26:18 2023_09_17 12_29_44_Dwojka_W_podrozy_z_Herbertem.mp3 Lwów Herberta pod okupacją sowiecką (W podróży z Herbertem/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: W podróży z Herbertem

Prowadziła: Małgorzata Szymankiewicz

Data emisji: 17.09.2023

Godzina emisji: 12.30

mo

Czytaj także

Spotkania Zbigniewa Herberta z Grecją

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2023 13:00
W kolejnej audycji z cyklu "W podróży z Herbertem" opowiedzieliśmy o spotkaniach pisarza z Grecją. Naszymi gośćmi byli prof. Maria Kalinowska – badaczka literatury polskiej, autorka książki "Sypałem ziarna maku… Podróż grecka Zbigniewa Herberta" oraz prof. Paweł Próchniak – literaturoznawca, krytyk.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Od pracy w banku do literackiego debiutu. Sopot Herberta

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2023 12:30
O sopockich latach Zbigniewa Herberta w kolejnej odsłonie naszego letniego cyklu opowiadała  Dagna Kurdwanowska - autorka i dziennikarka, kierowniczka Działu literackiego w Instytucie Kultury Miejskiej w Gdańsku.
rozwiń zwiń