Debata Dwójki: dezinformacja. "Nie byłoby problemu, gdyby nie odbiorcy" [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2024 21:55
- Myślę, że zjawisko dezinformacji by się tak nie pleniło, gdyby ludzie mieli szczerą, głęboką motywację do poznawania prawdy. Do szukania informacji i ich weryfikowania. Może jest to też kwestia braku narzędzi, że ludzie często nie bardzo wiedzą, jak i gdzie poszukać źródeł informacji - mówił podczas "Debaty Dwójki" prof. Marek Kochan, językoznawca i medioznawca z Uniwersytetu SWPS.

ZOBACZ WIDEO:

  • Wiadomości radiowe, telewizyjne i na portalach internetowych. Posty, tweety, doniesienia z ostatniej chwili, plotki i przecieki z "dobrze poinformowanych źródeł". Każdego dnia bombardowani jesteśmy ogromem informacji.
  • Czy - zamiast w społeczeństwie informacyjnym - żyjemy w społeczeństwie zdezinformowanym? W jaki sposób, nie popadając w paranoję, nie poddawać się manipulacjom?
  • Dezinformacja oraz sposoby, by jej nie ulec - oto temat przewodni tego wydania "Debaty Dwójki", której gośćmi byli: prof. Przemysław Bąbel, prof. Marek Kochan, dr Katarzyna Bąkowicz i prof. Andrzej Krzak.

Każdego dnia bombardowani jesteśmy ogromem informacji. Cześć z nich nie ma zbyt wiele wspólnego z prawdą, adekwatnością, rzetelnością i uczciwością. Do tego dochodzą opinie i komentarze, które wzajemnie się wykluczają. Niektóre są jawnymi nonsensami, inne odwołują się do pseudonauki, jeszcze inne posiadają drugie dno. Wszystkie wywierają wpływ na odbiorców.

Najważniejsza nie jest prawda?

- Czasem dezinformacja to kwestia woli nadawcy, który celowo chce nas zmanipulować, ale czasem odbiorca nie chce znać prawdy. On może chce być zdezinformowany, bo dla niego koherencja wizji świata, spójność tego, co słyszy, zgodność z jego przedsądami jest niekiedy ważniejsza niż dotarcie do prawdy - przekonywał prof. Marek Kochan.

Strach przed zmianą poglądów

Do wychodzenia ze swojej strefy komfortu i poszukiwania informacji, które nie będą pokrywały się z naszymi przekonaniami, zachęcała dr Katarzyna Bąkowicz, współtwórczyni Central European Digital Media Observatory.

- Często powtarzamy, że dla człowieka najcenniejsze jest jego życie. Nieprawda. Dla człowieka najcenniejsze są jego poglądy i przekonania, bo to właśnie za nie jest w stanie poświęcić życie. Jeżeli przyjmiemy ten punkt widzenia, to informacja jest czynnikiem kluczowym do tego, żeby te przekonania i poglądy potwierdzać - stwierdziła autorka książek "Fake news. Produkt medialny czasów postprawdy" i "Dezinformacja - instrukcja obsługi".

Posłuchaj
60:07 Debata dwójki 21.05.2024.mp3 Dezinformacja - jak jej nie ulec? (Debata Dwójki) 

Zdaniem dr Katarzyny Bąkowicz zmiana poglądów to gigantyczna zmiana na głębokim psychologicznym poziomie, która wywoływać może naturalne uczucie strachu. - To znacznie bardziej skomplikowany proces niż zerojedynkowe stwierdzenie, że ta informacja mi się podoba albo nie podoba - tłumaczyła.

***

Tytuł audycji: Debata Dwójki

Prowadził: Michał Nowak

Goście: prof. Przemysław Bąbel (dyrektor Instytutu Psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, prezes Polskiego Towarzystwa Psychologii Behawioralnej), prof. Marek Kochan (językoznawca i medioznawca, Uniwersytet SWPS), prof. Andrzej Krzak (historyk i politolog z Uniwersytetu Jana Długosza w Częstochowie), dr Katarzyna Bąkowicz (współtwórczyni Central European Digital Media Observatory, autorka książek)

Data emisji: 21.05.2024

Godz. emisji: 21.00

pg/zch/kormp

Czytaj także

Dezinformacja – zmora XXI wieku. Czy da się jej unikać, jak jej przeciwdziałać?

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2024 13:30
Fake news, manipulacja, ściema – te słowa opisują dezinformację, która nie bez powodu nazywana jest „zmorą XXI wieku”. Doświadczamy jej codziennie w internecie, mediach, gazetach, a nawet w sklepach. Czym jest dezinformacja, jaki ma na nas wpływ, jak się przed nią chronić?
rozwiń zwiń