Księżycowe pokolenia: Żuławscy między literaturą a kinem

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2025 14:00
Jerzy Żuławski, filozof, poeta i autor jednej z pierwszych polskich powieści science fiction. Stworzył wizję księżycowej cywilizacji w trylogii "Na srebrnym globie". Kilkadziesiąt lat później jego stryjeczny wnuk, Andrzej Żuławski, przeniósł tę opowieść na ekran, tworząc film kultowy. Dziś dwóch filozofów, Jacek Sobota i Jakub Walicki, bada tę niezwykłą relację między literaturą a kinem w swojej najnowszej książce.
Andrzej Żuławski podjął się bardzo ambitnego zadania, przenosząc prozę Jerzego Żuławskiego na duży ekran (nz. kadr z filmu Na srebrnym globie)
Andrzej Żuławski podjął się bardzo ambitnego zadania, przenosząc prozę Jerzego Żuławskiego na duży ekran (nz. kadr z filmu "Na srebrnym globie")Foto: Image supplied by Capital Pictures/EAST NEWS

Książka ukazała się w serii "Krytycy o fantastyce". Zawiera dwie obszerne rozmowy, uzupełnione o teksty poświęcone obydwu Żuławskim. Całość tworzy wielowymiarową i wielowątkową opowieść, której centralnym punktem jest tajemnica, której nie można do końca przeniknąć i o której nie da się opowiedzieć. Każdy z autorów ma zupełnie inny, wyrazisty styl, co nadaje książce atrakcyjności. 


>>> Posłuchaj audycji "Fotel z widokiem"


"Na srebrnym globie"

Trzecia część trylogii Jerzego Żuławskiego jest antyutopią - wyraża lęk przez światem, w którym nie ma miejsca na religię, sztukę i kulturę. Jest tam lęk przed nowoczesnością, a także, co najbardziej chyba zainteresowało Andrzeja Żuławskiego - zagadnienie religii, która prowadzi do zagubienia. Nowy świat zawsze okazuje się starym światem.

Praca nad filmem była dla reżysera podróżą w głąb siebie. Za swoją niezależność artystyczną i za kult artyzmu zapłacił bardzo wysoką cenę - cenzura nie pozwoliła mu ukończyć filmu, co złamało artystę. Wymagał od współpracujących z nim aktorów bardzo wiele. Ale dzięki temu powstały filmu graniczne, osobiste, swoiste, niepodobne do żadnych innych obrazów filmowych.

***

Tytuł audycji: Fotel z widokiem

Prowadzili: Adriana Prodeus i Piotr Gociek

Data emisji: 28.07.2025

Godz. emisji: 13.05

oł/zch

Czytaj także

Jerzy Żuławski. Z ziemi polskiej na Księżyc

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2024 05:45
Choć akcję swych najsłynniejszych książek umieścił na przełomie dwudziestego dziewiątego i trzydziestego wieku, to poruszał problemy aktualne tysiąc lat wcześniej. Księżycowe scenerie, opisy pozaziemskich cywilizacji i fantastycznych technologii były metaforami zjawisk, które Jerzy Żuławski obserwował za życia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kuba Mikurda: "Na srebrnym globie" padło ofiarą wewnątrzpartyjnych walk

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2021 16:04
- Zdjęcia do filmu ruszyły w czerwcu 1976 roku. Dziś ta data kojarzy się nam z zupełnie innymi wydarzeniami - z wystąpieniami robotniczymi w Ursusie i Radomiu. Zaraz potem była premiera "Człowieka z marmuru" i kilku innych filmów moralnego niepokoju. I to był ten bardzo niesprzyjający kontekst. Okazało się, że skoro tak, to trzeba zaostrzyć kurs - mówił w Dwójce reżyser dokumentu "Ucieczka na srebrny glob" o słynnym filmie Andrzeja Żuławskiego.
rozwiń zwiń