Sokołowsko, czyli polska "czarodziejska góra"

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2015 18:00
Mówi się o tej miejscowości "Śląskie Davos", ale to właśnie Sokołowsko było wzorem dla słynnego uzdrowiska uwiecznionego w "Czarodziejskiej Górze" Thomasa Manna.
Audio
  • Sokołowsko, czyli polska "czarodziejska góra" (Przestrzenie kultury/Dwójka)
Budynek Sanatorium doktora Brehmera w Sokołowsku (dawniej Grbersdorf)
Budynek Sanatorium doktora Brehmera w Sokołowsku (dawniej Görbersdorf)

W 1885 roku zaczął funkcjonować w Sokołowsku wielki kompleks sanatoryjny, gdzie działał pierwszy na świecie ośrodek leczniczy dla gruźlików. Do lat 50 XX w. niezwykle ekskluzywny i znany w całej Europie ośrodek zaczął powoli popadać w ruinę. W 2005 roku poważnie ucierpiał w pożarze.

Okazało się jednak, że to miejsce - odwiedzane przez braci Lumière, Hauptmanna czy Kieślowskiego - nie pozwoli o sobie zapomnieć. Dlaczego znów pojawiają się tam wybitni artyści, a część z nich postanawia zamieszkać?

***

Tytuł audycji: Mikrokosmosy

Przygotowali: Justyna Piernik i Kamil Radomski

Data emisji: 8.08.2015

Godzina emisji: 12.00

mc/bch

Czytaj także

Nałkowska niczym Tomasz Mann. Odkryj międzynarodowe "Choucas"

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2014 09:22
Opowieść Zofii Nałkowskiej, którą od 17 marca będziemy słuchać w Dwójce, stanowi – jak podkreślał prof. Włodzimierz Bolecki – przykład nowoczesnego myślenia na temat relacji między ludźmi należących do różnych narodów. To nieznana, a znacząca, warta przypomnienia książka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wilamowice. Języka ofiar uczą się wnuki oprawców

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2015 12:00
- Wśród naszych 30 uczniów są nie tylko Wilamowianie, lecz także mieszkańcy okolicznych wsi - podkreśla Tymoteusz Król, któremu zawdzięczamy renesans unikatowej kultury wilamowskiej.
rozwiń zwiń