Nagroda (Kościelskich) w starym dobrym stylu

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2013 10:00
– Nie ma tego wrzasku, zgiełku, rywalizacji, bo nie ma idiotycznego systemu nominacji. Nagroda Kościelskich jest niezwykle rzetelnym, sprawdzonym punktem w życiu literackim Polski – powiedział jeden z laureatów nagrody Paweł Huelle.
Audio
  • O Nagrodzie Kościelskich rozmawiają Dorota Gacek i Iwona Smolka (Dwójka/Ćwiczenia z myślenia)
Krystyna Dąbrowska laureatka tegorocznej Nagrody Kościelskich
Krystyna Dąbrowska laureatka tegorocznej Nagrody KościelskichFoto: Wiktor Łastik/Polskie Radio

Rodzina Kościelskich była od wielu pokoleń zasłużona dla kultury polskiej. Tradycje mecenatu artystycznego w tej rodzinie zapoczątkował Władysław Kościelski czyli Sefer Pasza -  zmarły w 1895 roku żołnierz, generał wojsk tureckich, kolekcjoner dzieł sztuki, bardzo barwna postać. Kupując akcje Kanału Sueskiego dorobił się majątku, który potem posłużył jego potomkom do sfinansowania nagrody literackiej, o której rozmawialiśmy w audycji "Ćwiczenia z myślenia".

Nagroda po raz pierwszy została przyznana w 1962 roku. Otrzymali ją wtedy Sławomir Mrożek, Andrzej Brycht, Andrzej Busza i Jan Roztworowski. Na progu jesieni rozmowa o tej właśnie nagrodzie jest to chyba czymś oczywistym. Właśnie o tej porze rozkręca się korowód literackich nagród, a jako pierwsza ogłosiła nazwisko swojego laureata – czy jak to się stało w tym roku laureatki - Krystyny Dąbrowskiej – Fundacja imienia Kościelskich. To jedno z najbardziej cenionych wyróżnień w świecie literackim, nagroda która stanowi także zobowiązanie i wyzwanie dla laureatów. – Mamy 1962 rok, a ta nagroda nie wyróżnia i nie odróżnia pisarzy emigracyjnych od krajowych. Literatura jest jedna - mówi ta nagroda i jest to absolutny ewenement. Fundacja im. Kościelskich to jedyna instytucja, która dzięki tej nagrodzie do roku 1989 sklejała literaturę polską. Jedyna wątpliwość co do tych ponad stu dwudziestu laureatów to, że nie ma okresu 1956-1960. Nie ma Grochowiaka, Białoszewskiego. Tak jakby w tym pośpiechu, nadrabianiu zaległości, zapomniano o tych co dopiero się pojawili – podkreślała w rozmowie Iwona Smolka.

Nasz gość - Iwona Smolka opowiedziała również o wyjątkowości tej Nagrody i z czego ona wynika. – Kolejnym ewenementem jest to, że nikt oprócz jurorów nie zgłasza kandydatów do tej nagrody. To gust jurorów, a są to znakomici znawcy literatury, decyduje co zostanie wybrane. I co ważne przy tej nagrodzie, nie ma tego całego targu, który się z reguły pojawia przy każdej nagrodzie literackiej. To nie jest żadne targowisko, tylko rzetelna praca. My nie wiemy, jak się toczą obrady jury. Natomiast wiemy kto zostaje laureatem – tak o Nagrodzie Kościelskich opowiadała Iwona Smolka, pisarka i krytyk literacki.

Audycję przygotowały Dorota Gacek i Elżbieta Łukomska, gościem była Iwona Smolka.

Zobacz więcej na temat: literatura
Czytaj także

Tadeusz Konwicki: niech się Bóg martwi, nie ja

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2011 22:00
Znakomity prozaik i reżyser, który obchodzi w tym roku osiemdziesiąte piąte urodziny, dał się namówić na pewien szczególny wywiad…
rozwiń zwiń
Czytaj także

Gustaw Herling-Grudziński nie lubił, gdy porównywano go do Katona

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2023 05:42
- Słowo "moralista" w stosunku do mnie jest niesłychanie nadużywane. Ja po prostu uważam, że w życiu ludzkim jest parę podstawowych i ważnych przekonań, których człowiek powinien się trzymać – mówił Gustaw Herling-Grudziński.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Świetlicki i "najpiękniejsza z ludzkich frustracji”

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2013 21:30
Ci, którzy zakochali się w jego poezji jako nastolatkowie, wciąż są jej wierni. Na czym polega ten fenomen? Odpowiedzi na to pytanie starają się udzielić redaktorki antologii "Pierwsza połowa Marcina. Szkice o twórczości Marcina Świetlickiego".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Szymborska nie chciała, by jej poezje śpiewano"

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2013 10:57
- Ona zawsze miała dystans do śpiewanych wierszy - przyznała w rozmowie z Jedynką poetka Ewa Lipska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jerzy Pilch: uważam się za pisarza religijnego

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2013 09:55
Gościem audycji "Klub Trójki" był Jerzy Pilch. Pisarz rozmawiał z Barbarą Marcinik na temat swojej nowej książki pod tytułem "Wiele demonów".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ewa Lipska: pisanie o miłości zmieniło się w pisanie o seksie

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2013 22:00
- Pisanie o miłości jest niebezpieczne, bo jest szansa, że popadniemy w banał albo sentymentalizm. Dlatego miłość jako temat zanika - mówiła Ewa Lipska, która w Dwójce opowiadała o swoim najnowszym tomiku "Miłość, droga pani Schubert".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zbigniew Herbert - jegomość odczuwający swój czas

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2013 11:29
- Widziałem go w największym tryumfie i największym upokorzeniu chorobowym, kiedy ciało odmawiało posłuszeństwa. Ale do końca był wspaniałym poetą. W "Epilogu burzy”, ostatnim tomie, Herbert odsłania coś, co zawsze usiłował zasłonić - wspomina Krzysztof Karasek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mrożek jako klasyk? "W życiu to nie ma żadnego znaczenia"

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2013 12:00
Jakie ślady Sławomir Mrożek zostawił w archiwach Polskiego Radia? Sprawdziła to Magda Skawińska, a zaskakujących czasami efektów jej poszukiwań można wysłuchać w reportażu "Sławomir Mrożek - wspomnienie".
rozwiń zwiń