Dotknąć obrazu. Ilustracje dla niewidomych dzieci

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2016 14:30
– Starsze dzieci, które potrafią już czytać, od dawna miały dostęp do książek. Brakowało jednak pozycji dla maluchów – mówiła Bożena Kazanowska, prezes fundacji "Jasne Strony".
Audio
  • Dotknąć obrazu. Ilustracje dla niewidomych dzieci (Notatnik Dwójki)
W zbiorach pierwszej w kraju Ogólnopolskiej Wypożyczalni Książek Dotykowych znalazły się m.in. książki z ilustracjami wykonanymi przez kobiety osadzone w Areszcie Śledczym w Nisku
W zbiorach pierwszej w kraju Ogólnopolskiej Wypożyczalni Książek Dotykowych znalazły się m.in. książki z ilustracjami wykonanymi przez kobiety osadzone w Areszcie Śledczym w NiskuFoto: PAP/Darek Delmanowicz

Niedawno fundacja została wyróżniona za upowszechnianie czytelnictwa nagrodą Polskiej Sekcji IBBY (Stowarzyszenie Przyjaciół Książki dla Młodych). "Jasne Strony" przygotowują publikacje ze specjalnymi ilustracjami. – Oprócz powiększonego druku i alfabetu Braille'a, nasze książki mają to, co najważniejsze dla maluchów, czyli ilustracje dostępnie percepcji dziecka niewidomego – opowiadała Bożena Kazanowska.

Prezes fundacji "Jasne Strony" mówiła w Dwójce m.in. o tym, czym różnią się kolaże od wzorów tyflograficznych, jakie funkcje spełniają trójwymiarowe ilustracje i w jakich sytuacjach najmłodsze niewidome dzieci zachowują się jak widzące.

***

Tytuł audycji: Notatnik Dwójki 

Prowadzi: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

Goście: Bożena Kazanowska (prezes fundacji "Jasne Strony", ilustratorka książek dla niewidomych)

Data emisji: 7.01.2016

Godzina emisji: 13.00

mc/bch

Czytaj także

"Imagine": zobaczyć świat poprzez kląskanie

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2013 18:00
- Pierwotnie wymyśliłem sobie tę echolokację, ale okazało się, że są niewidomi, którzy faktycznie się nią posługują - mówił w Dwójce Andrzej Jakimowski, reżyser wchodzącego do polskich kin filmu "Imagine" .
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zabierz laskę do kina!

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2014 19:50
- Pełny koszt przygotowania audiodeskrypcji do filmu lub spektaklu nie przekracza 10 tysięcy złotych. I mimo wielomilionowych budżetów rzadko się taką inicjatywę podejmuje - zwraca uwagę Anna Żórawska z Fundacji Kultury Bez Barier, która organizuje akcję "Zabierz laskę do kina".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kultura dla niepełnosprawnych. Audycja z tłumaczeniem na język migowy (wideo)

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2014 14:00
Dlaczego niedosłyszący Polacy nie znają rodzimej kinematografii? - Oni rozmawiają wyłącznie o filmach zagranicznych, bo tylko takie mogą obejrzeć z napisami - mówił w Dwójce Robert Więckowski z Fundacji Kultury Bez Barier. Wyjątkowy, bo dostępny również dla osób niedosłyszących, "Sezon na Dwójkę" poświęciliśmy udziałowi osób niepełnosprawnych w życiu kulturalnym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Audiodeskrypcja. Słowa, które pozwalają widzieć

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2015 16:00
– To, jak audiodeskrypcję odbierają niewidzący i niedowidzący, jest niezwykle poruszające. Otwiera im to świat – mówił lektor Stefan Knothe.
rozwiń zwiń