X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Koniec świata to dopiero początek

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2016 15:00
– Fascynacja tematyką postapokaliptyczną to pewna próba przetwarzania i oswajania naszych lęków społecznych – mówiła badaczka kultury Lidia Rudzińska.
Audio
  • Postapokalipsa. Co fascynuje nas w życiu po końcu świata? (Notatnik Dwójki)
Apokalipsa i to, co może stać się po niej, od dawna fascynuje twórców i fanów filmów, książek, gier komputerowych czy komiksów (zdj. ilustracyjne)
Apokalipsa i to, co może stać się po niej, od dawna fascynuje twórców i fanów filmów, książek, gier komputerowych czy komiksów (zdj. ilustracyjne)Foto: Ty'Onah Gallman/flickr/cc by 2.0

Jednym z najmodniejszych wątków postapokaliptycznych w popkulturze jest opowieść o świecie opanowanym przez ludożercze zombie. Lidia Rudzińska źródła tej popularności widzi w obawie zarówno przed globalnymi epidemiami chorób, jak i napływającymi falami imigrantów.

– Odczuwamy lęk przed utratą cywilizacji, bo jesteśmy przyzwyczajeni do pewnych wygód danych nam przez system, w którym żyjemy – powiedziała, tłumacząc zarazem, dlaczego moment zerwania z systemem w równym stopniu nas przeraża, co ciekawi - i dla kogo apokalipsa może stać się wyzwoleniem.

Są jednak tacy, którzy zamiast bać się apokalipsy, przygotowują się do jej nadejścia. Opowiadali o tym Piotr Czuryłło i jego córka Natasza, tzw. prepersi, który poczynili już pewne starania, by ocalić swoją rodzinę przed końcem świata.

***

Tytuł audycji: Notatnik Dwójki

Prowadzi: Monika Zając

Goście: Lidia Rudzińska (kulturoznawca, SWPS), Dominika Tarczoń (szefowa działu literackiego w organizacji Post-Apokalipsa Polska), Piotr Czuryłło (założyciel Polish Preppers Network), Natasza Czuryłło (córka Piotra Czuryłły)

Data emisji: 13.01.2016

Godzina emisji: 13.00

mc/jp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Perwersyjna przyjemność apokalipsy

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2013 14:00
- Fascynacja wizjami katastroficznymi jest wstydliwa, bo mamy świadomość, że te obrazy są umowne, że nas nie dotyczą. Kino jest więc miejscem bezpiecznego schronienia - mówił w Dwójce krytyk filmowy Andrzej Kołodyński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Blackout" - elektryczna apokalipsa Europy

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2015 15:00
W "Poranku Dwójki" spotkaliśmy się z Markiem Elsbergiem, by porozmawiać o jego nowym thrillerze naukowym. Transmisja wideo na naszej stronie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Starość aksolotla" Jacka Dukaja. Apokalipsa z dodatkami

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2015 12:00
– To odpowiedź na zmieniające się nawyki czytelnicze, eksperyment, który ma pokazać możliwości książki cyfrowej – mówił Jacek Weichert, wydawca "Starości aksolotla".
rozwiń zwiń