Proza rosyjska. Od Gogola do Pawłowa

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2016 15:00
Rosjanie są mistrzami literatury science fiction. Jednak Dostojewski, Czechow i Gogol wciąż funkcjonują w świadomości czytelniczej. Oleg Pawłow wyśmienicie się w tę tradycję wpisuje, ale i wnosi w nią swój ton i styl.
Audio
  • Oleg Pawłow - przedstawiciel współczesnej prozy rosyjskiej (Notatnik Dwójki)
Fragment okładki książki Olega Pawłowa Opowieści z ostatnich dni
Fragment okładki książki Olega Pawłowa "Opowieści z ostatnich dni"Foto: materiały prasowe/Noir Sur Blanc

Pierwsza z serii książka Olega Pawłowa "Opowieści z ostatnich dni" właśnie ukazała się w Polsce nakładem oficyny literackiej Noir Sur Blanc. - Literatura rosyjska jest nam bliska od dawna - mówi Joanna Górecka, przedstawicielka wydawnictwa. - To zasługa naszej prezes, pani Wery Michalskiej, która jest głównym inspiratorem i poszukiwaczem książek także z tego obszaru językowego.

Joanna Górecka zwraca uwagę na autobiografizm twórczości Pawłowa, a także na humor tej prozy, który służy nadaniu dystansu, ma być oddechem dla czytelnika. Wiktor Dłuski, autor przekładu "Opowieści z ostatnich dni" podkreśla realizm, ale i trudny, żargonowy język książki, jednak zwraca też uwagę na jej osobliwą poetyckość.

Goście Anny Lisieckiej nazywają Pawłowa kontynuatorem wielkiej tradycji rosyjskiej literatury, zdradzają liczne nawiązania do poprzedników, mówią o współcierpieniu autora z jego bohaterami.

***

Tytuł audycji: Notatnik Dwójki

Prowadzi: Anna Lisiecka 

Gość: Joanna Górecka (oficyna literacka Noir Sur Blanc), Wiktor Dłuski (tłumacz)

Data emisji: 17.02.2016

Godzina emisji: 13.00

pj/mc

Czytaj także

"Z domu niewoli". Koszmar łagrów z nutą optymizmu

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2016 10:30
–  Zawarliśmy w tym monodramie zarówno poważne, jak i humorystyczne elementy – mówiła Elżbieta Lewak, aktorka Polskiego Teatru Ludowego we Lwowie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowa zimna wojna. Czy Rosja sprowokuje Zachód?

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2016 18:00
- Rosja konsekwentnie komunikuje, że nie zgadza się z tym porządkiem, jaki się wykształcił po rozpadzie ZSRR i chce nowej architektury bezpieczeństwa - mówił w Dwójce Wojciech Lorenz z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
rozwiń zwiń