Jan Józef Lipski. Wielki most w poprzek sporów

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2016 15:00
- Osoby, które nie usiadłyby przy jednym stole, do dziś mówią o nim z sympatią - mówił o Janie Józefie Lipskim Łukasz Garbal, autor opracowania jego korespondencji z Jerzym Giedroyciem.
Audio
  • Łukasz Garbal o korespondencji między Jerzym Giedroyciem i Janem Józefem Lipskim (Notatnik Dwójki)
Członek-założyciel Komitetu Obrony Robotników (KOR), historyk i krytyk literatury Jan Józef Lipski w swoim domu, Warszawa 1981
Członek-założyciel Komitetu Obrony Robotników (KOR), historyk i krytyk literatury Jan Józef Lipski w swoim domu, Warszawa 1981 Foto: PAP/Tomasz Michalak

Legendarny redaktor paryskiej "Kultury" rozpoczął listowny dialog z Lipskim w roku 1957. - Gierdroyc napisał do niego, jako głównej osoby w warszawskim Klubie Krzywego Koła. To była jedna z niewielu przestrzeni swobodnej dyskusji w PRL - mówił Garbal.

Gość "Notatnika Dwójki" wyjaśniał, że wielkim walorem Lipskiego była otwartość i brak zacietrzewienia w rozmowie z oponentami. - On stawiał człowieka na pierwszym miejscu, z każdym chciał rozmawiać, każdemu dawał szanse, nie był inkwizytorem, nikogo nie wykluczał.

Łukasz Garbal tłumaczył, dlaczego zebraną w tomie "Listy 1957-1991" korespondencję Giedroycia i Lipskiego czyta się jak kryminał. Opowiadał też o pomysłowych sposobach omijania cenzury.

***

Tytuł audycji: Notatnik Dwójki

Przygotowała: Joanna Szwedowska

Gość: Łukasz Garbal (historyk literatury)

Data emisji: 14.03.2016

Godzina emisji: 13.00

bch/mc

Czytaj także

Proces taterników. Skazani za "Kulturę"

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2024 05:35
"Wejście w porozumienie z obcą organizacją w celu działania na szkodę państwa polskiego" – tak brzmiał zarzut wobec osób, które przez zieloną granicę polsko-czechosłowacką przemycały wydawnictwa paryskiego Instytutu Literackiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jerzy Giedroyc. Inspirował kolejne roczniki Polaków

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2016 17:00
Zakończono inwentaryzację archiwum Instytutu Literackiego w Maisons-Laffitte pod Paryżem. - Zaskakuje rozległość sieci wpływu, jaką zbudował Giedroyc - skomentował Dyrektor Biblioteki Narodowej Tomasz Makowski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Archiwum "Kultury". Giedroyc pisał 10 listów dziennie

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2016 20:00
- Do tego pisał, czytał, robił notatki i przede wszystkim myślał - powiedziała Maria Wrede z Biblioteki Narodowej. 160 tysięcy listów to tylko część materiałów, które skatalogowano podczas trwającego siedem lat procesu inwentaryzacji archiwum Instytutu Literackiego.
rozwiń zwiń