Archiwum "Kultury". Giedroyc pisał 10 listów dziennie

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2016 20:00
- Do tego pisał, czytał, robił notatki i przede wszystkim myślał - powiedziała Maria Wrede z Biblioteki Narodowej. 160 tysięcy listów to tylko część materiałów, które skatalogowano podczas trwającego siedem lat procesu inwentaryzacji archiwum Instytutu Literackiego.
Audio
  • Rozmowa o efektach zakończonej właśnie inwentaryzacji archiwum Instytutu Literackiego w Maisons-Laffitte (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Projekt inwentaryzowania zbiorów Instytutu Literackiego realizowany był przez Bibliotekę Narodową i dyrekcję Archiwów Państwowych (zdj. ilustracyjne)
Projekt inwentaryzowania zbiorów Instytutu Literackiego realizowany był przez Bibliotekę Narodową i dyrekcję Archiwów Państwowych (zdj. ilustracyjne)Foto: Valentin Ottone/flickr/cc by 2.0

W Maisons-Laffitte zachowały się także zbierane przez Giedroycia materiały biograficzne, listy do innych wydawnictw czy drukarni, materiały związane z pomocą dla represjonowanych w PRL Polaków, a nawet dokumentacja finansowa. Centrum archiwum stanowią oczywiście teki redakcyjne dla każdej książki (ponad 550 tomów) oraz numeru czasopisma (637) opublikowanych przez Instytut Literacki. Jak podkreśliła Maria Wrede, połowa z tych materiałów nigdy nie została wydrukowana.

Zaproszeni do Dwójki znawcy tematu zgodzili się, że archiwa "Kultury" mogą być ogromnym źródłem inspiracji także dla osób zainteresowanych współczesną polityką. "Kultura" była bowiem prawdziwą "giełdą idei", wśród których nie zabrakło pomysłu współpracy z... socjalistyczną Jugosławią. 

***

Serwis specjalny
Jerzy Giedroyc 1200.jpg
Jerzy Gierdoyc

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą 

Prowadzi: Barbara Schabowska

Goście: Marek Żebrowski (biograf Jerzego Giedroycia), Maria Wrede (Biblioteka Narodowa), Wojciech Sikora (Instytut Literacki w Maisons-Laffitte)

Data emisji: 18.01.2016

Godzina emisji: 18.00

mm/asz

Czytaj także

Herling-Grudziński: Giedroyc żył "Kulturą"

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2015 20:00
– Redaktor to taka sama sztuka jak gra na fortepianie. Z tym się człowiek rodzi. Giedroyc jest urodzonym redaktorem – mówił w nagraniu archiwalnym Gustaw Herling-Grudziński.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wschodni projekt Giedroycia. Partnerstwo, nie ingerencja

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2015 14:00
- Nie chodziło tylko o to, by być partnersko z sąsiadami, ale żeby wyzbyć się tradycyjnego polskiego paternalizmu - prof. Andrzej Mencwel przypomniał poglądy Jerzego Giedroycia na relacje z wschodnimi sąsiadami.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Giedroyc: okres po 1989 roku został zmarnowany

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2015 12:57
- Byłem jednym z nielicznych ludzi, którzy wierzyli w upadek ZSRR. Od razu stanąłem na stanowisku, że trzeba się przygotować na tę chwilę - mówił w archiwalnym radiowym nagraniu z 1993 roku redaktor "Kultury".
rozwiń zwiń
Czytaj także

150 tysięcy listów Jerzego Giedroycia

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2016 23:00
– To prawdopodobnie epistolograficzny rekord świata – mówił Wojciech Sikora, prezes Stowarzyszenia Instytut Literacki "Kultura".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jerzy Giedroyc. Inspirował kolejne roczniki Polaków

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2016 17:00
Zakończono inwentaryzację archiwum Instytutu Literackiego w Maisons-Laffitte pod Paryżem. - Zaskakuje rozległość sieci wpływu, jaką zbudował Giedroyc - skomentował Dyrektor Biblioteki Narodowej Tomasz Makowski.
rozwiń zwiń