REKLAMA

Drzewo Życia. Wizyta w kościele św. Jakuba

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2016 10:00
- W XIV wieku nie jest to często spotykany temat ikonograficzny. Pojawiają się malowidła przedstawiające Drzewo Życia, ale rzeźbiarska interpretacja, jaką oglądać możemy w Toruniu, to unikat - podkreślił historyk sztuki Przemysław Waszak.
Audio
  • Reportaż o Drzewie Życia w kościele św. Jakuba w Toruniu (Dwójka)
Drzewo Życia, czyli gotycki krucyfiks mistyczny w kościele Świętego Jakuba w Toruniu
Drzewo Życia, czyli gotycki krucyfiks mistyczny w kościele Świętego Jakuba w ToruniuFoto: Ludwig Schneider/wikimedia/CC BY-SA 3.0

- To także najbardziej monumentalne ukrzyżowanie gotyckie w całym państwie zakonnym i zapewne także w Polsce - dodał ekspert. Rzeźba znajdująca się obecnie w toruńskim kościele św. Jakuba to tzw. crux florida, czyli krzyż kwitnący. Wyrasta z niego dwanaście gałęzi zakończonych listkami winorośli. Każdej gałęzi towarzyszy figura proroka oraz szarfa z cytatem z Księgi Izajasza lub Lamentacji Jeremiasza, zapowiadającym przyjście Mesjasza. - Połączenie wątków z Nowego i Starego Testamentu również należy do rzadkości w ówczesnej sztuce - zwrócił uwagę ks. Wojciech Kiedrowicz, proboszcz Parafii św. Jakuba.

W audycji rozmawialiśmy także m.in. z rzeźbiarzem Piotrem Wiśniewskim, autorem kopii figury Jezusa z Drzewa Życia, która znalazła się w Ołtarzu Papieskim podczas wizyty Jana Pawła II w 1999 roku. Powiedział on, jak praca nad rzeźbą stała się dla niego formą modlitwy.

***

Tytuł audycji: Drzewo życia

Prowadzi: Aleksandra Łapkiewicz

Goście: Kinga Szczepińska (konserwatorka zabytków), ks. Wojciech Kiedrowicz (proboszcz Parafii św. Jakuba w Toruniu), Przemysław Waszak (historyk sztuki), Piotr Wiśniewski (rzeźbiarz)

Data emisji: 25.03.2016

Godzina emisji: 22.00

mm/bchCzytaj także

Muzyka na Triduum Paschalne i Święta Wielkiej Nocy

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2016 13:00
Pasje Bacha i Pendereckiego, "Ciemne jutrznie" Couperina oraz religijne oratoria Händla i Mendelssohna. Przeżyj Wielkanoc z Dwójką.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Święta Wielkiej Nocy z radiową Dwójką

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2016 16:47
Spotkanie z Kingą Preis, audycje wprowadzające w klimat Triduum Paschalnego. Życząc Państwu spokojnych i rodzinnych Świąt, zapraszamy do spędzenia ich również w towarzystwie Programu 2 Polskiego Radia.
rozwiń zwiń