X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Drzewo Życia. Wizyta w kościele św. Jakuba

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2016 10:00
- W XIV wieku nie jest to często spotykany temat ikonograficzny. Pojawiają się malowidła przedstawiające Drzewo Życia, ale rzeźbiarska interpretacja, jaką oglądać możemy w Toruniu, to unikat - podkreślił historyk sztuki Przemysław Waszak.
Audio
  • Reportaż o Drzewie Życia w kościele św. Jakuba w Toruniu (Dwójka)
Drzewo Życia, czyli gotycki krucyfiks mistyczny w kościele Świętego Jakuba w Toruniu
Drzewo Życia, czyli gotycki krucyfiks mistyczny w kościele Świętego Jakuba w ToruniuFoto: Ludwig Schneider/wikimedia/CC BY-SA 3.0

- To także najbardziej monumentalne ukrzyżowanie gotyckie w całym państwie zakonnym i zapewne także w Polsce - dodał ekspert. Rzeźba znajdująca się obecnie w toruńskim kościele św. Jakuba to tzw. crux florida, czyli krzyż kwitnący. Wyrasta z niego dwanaście gałęzi zakończonych listkami winorośli. Każdej gałęzi towarzyszy figura proroka oraz szarfa z cytatem z Księgi Izajasza lub Lamentacji Jeremiasza, zapowiadającym przyjście Mesjasza. - Połączenie wątków z Nowego i Starego Testamentu również należy do rzadkości w ówczesnej sztuce - zwrócił uwagę ks. Wojciech Kiedrowicz, proboszcz Parafii św. Jakuba.

W audycji rozmawialiśmy także m.in. z rzeźbiarzem Piotrem Wiśniewskim, autorem kopii figury Jezusa z Drzewa Życia, która znalazła się w Ołtarzu Papieskim podczas wizyty Jana Pawła II w 1999 roku. Powiedział on, jak praca nad rzeźbą stała się dla niego formą modlitwy.

***

Tytuł audycji: Drzewo życia

Prowadzi: Aleksandra Łapkiewicz

Goście: Kinga Szczepińska (konserwatorka zabytków), ks. Wojciech Kiedrowicz (proboszcz Parafii św. Jakuba w Toruniu), Przemysław Waszak (historyk sztuki), Piotr Wiśniewski (rzeźbiarz)

Data emisji: 25.03.2016

Godzina emisji: 22.00

mm/bchTen artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Muzyka na Triduum Paschalne i Święta Wielkiej Nocy

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2016 13:00
Pasje Bacha i Pendereckiego, "Ciemne jutrznie" Couperina oraz religijne oratoria Händla i Mendelssohna. Przeżyj Wielkanoc z Dwójką.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Święta Wielkiej Nocy z radiową Dwójką

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2016 16:47
Spotkanie z Kingą Preis, audycje wprowadzające w klimat Triduum Paschalnego. Życząc Państwu spokojnych i rodzinnych Świąt, zapraszamy do spędzenia ich również w towarzystwie Programu 2 Polskiego Radia.
rozwiń zwiń