Chaim Nachman Bialik - wieszcz Izraela

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2013 23:30
W niedzielnej "Strefie literatury" będziemy rozmawiać o Chaimie Nachmanie Bialiku, poecie języka hebrajskiego i języka jidisz, zwanym "odnowicielem literatury hebrajskiej".
Chaim Nachman Bialik, 1923 r.
Chaim Nachman Bialik, 1923 r.Foto: Zoltan Kluger / Wikimedia / CC

Chaim Nachman Bialik był rówieśnikiem Bolesława Leśmiana. Urodził się w ubogiej rodzinie żydowskiej w Radomyślu na Wołyniu w roku 1873, zmarł w Wiedniu w roku 1934. W wydawnictwie Austeria ukazała się seria książek prezentujących twórczość Bialika i postaci z nim związanych, m.in. Salomona Dykmana, który w 1939 roku przygotował do wydania w Warszawie olbrzymi tom "Pieśni" Bialika w polskim przekładzie.

O niezwykłych dziejach tej książki, której jedyny egzemplarz ocalał podczas wojny, opowie hebraistka Marzena Zawanowska. Polskie wydanie wierszy Bialika ukazało się w poetyckim opracowaniu Jacka Dehnela, który również będzie gościem audycji "Strefa literatury".

Na audycję zaprasza Joanna Szwedowska.

1 grudnia (niedziela), godz. 18.00

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Gdańsk, czyli historia znikania

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2013 15:00
- Istotą historii Gdańska jest to, że co pewien czas duże formacje kulturowe nagle po prostu znikają z tego miasta - mówił w Dwójce Paweł Huelle, autor głośnego "Weisera Dawidka", a także oczekiwanej powieści "Śpiewaj ogrody".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cuda św. Witkacego

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2013 13:30
- Witkacy przypisywał sobie niezwykłe zdolności. Rzeczywiście w ciągu lat pracy nad jego dziełem doznawałem cudów, które czynił. Tak było też w przypadku najnowszego tomu listów - mówił w Dwójce prof. Janusz Degler, znawca twórczości Stanisława Ignacego Witkiewicza.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Albert Camus - ofiara własnego sukcesu

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2013 19:30
- Albert Camus został zbanalizowany w szkolnej recepcji. W stulecie jego urodzin stwierdzamy, że to, co jest ciekawe i fascynujące, to biografia pisarza - mówił w Dwójce Jarosław Kuisz z internetowego tygodnika "Kultura Liberalna".
rozwiń zwiń