Actus Humanus Resurrectio. Zobacz filmowe reportaże

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2017 16:00
W Wielkim Tygodniu w Gdańsku odbyła się pierwsza wiosenna edycja festiwalu muzyki dawnej. Zapraszamy do obejrzenia pięciu filmów z Actus Humanus Resurrectio 2017.

Festiwal był okazją do usłyszenia w jednym miejscu i czasie wielu światowych gwiazd wykonawstwa historycznego, wywodzących się z różnych pokoleń, szkół i tradycji wykonawczych.

Actus Humanus Resurrectio zestawia obok siebie niepokornych indywidualistów i tych, którzy od lat tworzą główny nurt interpretacyjny, wielkich klasyków i wschodzące gwiazdy. Pokazuje też, jak muzyka dawna staje się muzyką współczesną. Z jednej strony wykonywana jest przez najwybitniejszych specjalistów w oparciu o źródła historyczne, z drugiej – rozbrzmiewa donośnie "tu i teraz", przefiltrowana przez wrażliwość artystów ery ponowoczesnej.

Wśród tegorocznych gwiazd znaleźli się między innymi William Christie, René Jacobs, Rinaldo Alessandrini, Ottavio Dantone i Björn Schmelzer z zespołami, a także plejada wykonawców polskich, między innymi Marcin Świątkiewicz, Adam Strug, Michał Gondko, Agnieszka Budzińska-Bennett.

W ich wykonaniu usłyszeliśmy arcydzieła baroku, w tym "Pasję wg św. Mateusza" Johanna Sebastiana Bacha, oratorium "La Resurrezione" George’a Friderica Handla, program "Chants joyeux du temps de Pâques" złożony z utworów Marca-Antoine’a Charpentiera, fragmenty "Nieszporów Maryjnych" Claudia Monteverdiego, a także mało znane renesansowe "Lamentacje" Carolusa Luythona i Pedra Ruimonte, "Żołtarz Jezusów" Władysława z Gielniowa, średniowieczne lamenty, Polonezy Johanna Gottlieba Goldberga, a także gdańską i królewiecką muzykę lutniową.

W Dwójce wysłuchaliśmy następujących koncertów:

Jan Sebastian Bach Pasja wg św. Mateusza BWV 244 - wyk. René Jacobs/Rias Kammerchor/Akademie für Alte Musik Berlin

Pedro Ruimonte // Carolus Luython: Lamentationes Hieremiae Prophetae - wyk. Björn Schmelzer/Graindelavoix

Władysław z Gielniowa: Żołtarz Jezusow czyli piętnaście rozmyślenia o bożym umęczeniu - wyk. Adam Strug

Monteverdi 450 - wyk. Rinaldo Alessandrini / Concerto Italiano

Marc-Antoine Charpentier: Chants joyeux du temps de pâques - wyk. William Christie / Les Arts Florissants 

George Frideric Handel: La Resurrezione HWV 47 -wyk. Ottavio Dantone / Accademia Bizantina 

***

materiały prasowe/bch/mc

Czytaj także

"Ogrom dawnej muzyki czeka na odkrycie”

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2016 12:59
- To nie znaczy, że te wszystkie odnajdywane utwory należy wykonywać po kolei - mówił w Dwójce Lionel Meunier, kierownik zespołu Vox Luminis.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowoczesność i źródła. Z dziejów muzyki dawnej

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2017 15:29
Co oznaczają style prima i seconda pratica? O tym rozmawialiśmy w audycji "Między dźwiękami".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piotr z Grudziądza, czyli piętnasty wiek pieśni

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2017 16:00
Twórczość kompozytora na nowej płycie zarejestrował zespół La Morra, przedstawiając artystę na tle innych twórców Europy Środkowej XV w. O szczegółach wydawnictwa firmy Glossa opowiadali Michał Gondko i Ewa Obniska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Agnew o "Orfeuszu": smyczki to słońce, dęte to piekło

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2017 13:00
- Ta opera jest świetnie zinstrumentowana. Mamy klawesyn, organy, lutnie, smyczki, puzony, rogi. Tymi narzędziami tworzymy obraz dźwiękowy, który nas już nie dziwi, ale dla ówczesnych słuchaczy był czymś zupełnie nowym - mówił o słynnym dziele Monteverdiego szef zespołu Les Arts Florissants.
rozwiń zwiń