160. urodziny Conrada w Dwójce

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2017 15:20
Z okazji przypadającej 3 grudnia rocznicy urodzin pisarza przygotowaliśmy moc atrakcji. Zapraszamy na premierę słuchowiska "Szaleństwo Almayera" w reż. Waldemara Modestowicza (2.12) oraz conradowskie wydanie "Strefy literatury" (3.12). Od 7 grudnia natomiast rozpoczynamy lekturę słynnego "Jądra ciemności". 
Grafika na podstawie fotografii portretującej Josepha Conrada
Grafika na podstawie fotografii portretującej Josepha ConradaFoto: polona.pl/domena publiczna
Joseph Conrad1200.jpg
"Śladami Conrada". Rozmowy o pisarzu w Dwójce

"Szaleństwo Almayera" to słuchowisko w adaptacji Bogumiły Prządki, oparte na debiutanckiej powieści Josepha Conrada. To osadzona w egzotycznej scenerii, wzorowanej na wyspie Borneo, opowieść o holenderskim kupcu, tytułowym Almayerze, poszukiwaniu skarbów, bardziej i mniej legalnych interesach kolonialnych, wielkiej miłości ojca do córki, ale przede wszystkim trudnym spotkaniu kultur Wschodu i Zachodu (symbolizowanych między innymi przez dom, który na wzór europejski Almayer stara się postawić w środku dżungli) i o granicach przynależności i obcości kulturowej. W roli narratora usłyszymy Krzysztofa Gosztyłę, jako Kaspar Almayer wystąpi Piotr Grabowski, jako jego córka - Nina - Michalina Łabacz, jako radża Lakamba, jeden z przywódców rdzennych mieszkańców wyspy - Wiktor Zborowski.

W niedzielę 3 grudnia, w dzień urodzin Josepha Conrada, zapraszamy na specjalne wydanie audycji "Strefa literatury" zatytułowane "Conrad współczesnej Europy". O odbiorze twórczości pisarza na Zachodzie opowiadać będą profesorowie Robert Hampson z University of London, przewodniczący brytyjskiego Towarzystwa Josepha Conrada oraz John G. Peters z Uniwersytetu Północnego Teksasu, były prezes Amerykańskiego Towarzystwa Josepha Conrada. Z kolei o polskim odbiorze Conradowskiej twórczości opowie profesor Andrzej Juszczyk z Uniwersytetu Jagiellońskiego, kierownik Ośrodka Dokumentacji i Badania Twórczości Josepha Conrada.

dżungla1200.jpg
Podróż do źródeł grozy. Czytamy "Jądro ciemności" Conrada

Zastanowimy się, jaka jest literacka przynależność narodowa Conrada i czy w ogóle można ją wskazać, sprawdzimy czy i przez kogo jego proza jest dziś czytana, oraz jaki wpływ wywarł na literaturę oraz kulturę popularną w XX wieku. O swoim zainteresowaniu Conradem opowie także goszczący niedawno w Polsce Salman Rushdie. Audycję przygotowują Katarzyna Hagmajer-Kwiatek i Kinga Michalska

Od 7 grudnia natomiast na antenie Dwójki dziesięć odcinków "Jądra ciemności" Josepha Conrada w przekładzie Magdaleny Heydel przeczyta Andrzej Mastalerz. Zaprasza Dorota Gacek


Zobacz więcej na temat: Joseph Conrad literatura
Czytaj także

Obrazy z Conrada, czyli muzyka z politycznej prozy

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2017 18:00
– Łączenie muzyki i literatury było szczególnie popularne w XIX wieku. Ostatnio zanikło, chcemy więc odświeżyć te dawne pomysły – mówił Krzesimir Dębski, którego nowy utwór zabrzmi na ogólnopolskim festiwalu Obrazy z Conrada.
rozwiń zwiń