Unsound Festival - Interferance

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2013 13:24
W tym roku krakowski Unsound zgłębia obszar graniczny pomiędzy rozrywką a wymagającym doświadczeniem. Jednym z przejawów tych poszukiwań będzie odcięcie się od ogólnie przyjętych festiwalowych norm
Unsound Festival - Interferance
Foto: materiały prasowe

Poszukując interpretacyjnego klucza dla tegorocznego motywu przewodniego INTERFERENCE organizatorzy w pierwszej kolejności zwrócili uwagę na dźwięk w jego fizycznym aspekcie: nakładanie się fal i struktur rytmicznych, zniekształceń, przerwanych sygnałów, powstawanie zakłóceń, zamierzonych usterek, przeszkód i zaburzeń. Zjawiska te są coraz wyraźniej słyszalne w muzyce – od rozwijającej się sceny noise po stale ewoluującą muzykę klubową.

Motyw przewodni festiwalu będzie rozważany również w szerszym wymiarze kulturowym i społecznym, zakwestionowane zostanie znaczenie muzyki undergroundowej w zdominowanej przez informację i networking, urynkowionej rzeczywistości.

W tym roku Unsound zgłębia obszar graniczny pomiędzy rozrywką a wymagającym doświadczeniem: "Wielokrotnie będziemy sprzeciwiać się łatwej konsumpcji muzyki, zmuszając słuchaczy do zaangażowania i czynnego przeżywania. Na festiwalu nie będzie wielkich nazwisk, nie planujemy też publikowania lekkostrawnych klipów w Internecie – przez cały tydzień będziemy starali się stworzyć tymczasową, autonomiczną strefę, w której publiczność i artyści będą mogli przeżyć coś niepowtarzalnego" - zapowiadają

Oznacza to odcięcie się od ogólnie przyjętych festiwalowych norm. Jednym z przykładów jest zakaz fotografowania i filmowania dotyczący zarówno członków publiczności z ich smartfonami, jak i przedstawicieli mediów. Eksperyment ten, w zamierzeniu egzekwowany przez festiwalową społeczność, ma skłonić jej członków do skupienia się na przeżywaniu chwili, oparcia się dyktatowi obrazu oraz sprzeciwu wobec przymusu ciągłego dokumentowania. Odwracając uwagę od widowiska, staramy się przywrócić ją dźwiękowi.

Idea oddzielenia obrazu od muzyki skłoniła również organizatorów do zdecydowanego ograniczenia liczby koncertów z oprawą wizualną – oprócz imprez w Hotelu Forum tylko dwóm koncertom towarzyszyć będą wizualizacje: "Tak jak zakaz fotografowania, ta decyzja nie jest głosem sprzeciwu wobec technologii, a raczej próbą zakwestionowania konwencji, odpowiedzi na pytanie czy wyłączenie niektórych zmysłów i ograniczenie bodźców może pogłębić lub wzbogacić odbiór".

Unsound Festival potrwa od 13 do 20 października w Krakowie. Wśród artystów, którzy pojawią się na festiwalu są m.in. Pantha du Prince, Dean Blunt, Robert Rich. Zapraszamy do zapoznania się z programem festiwalu.

Zobacz więcej na temat: MUZYKA
Czytaj także

Unsound 2011: Odkurzanie jazzu za pomocą elektroniki

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2011 11:25
Wykonanie albumu z ambientowymi reinterpretacjami jazzowych klasyków z wytwórni ECM i muzyka do filmu o świecie po atomowej zagładzie będą głównymi atrakcjami krakowskiego festiwalu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polska muzyka współczesna w nowojorskim radiu

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2012 17:46
Muzyka Henryka Góreckiego, Witolda Lutosławskiego, Krzysztofa Pendereckiego i innych kompozytorów polskich rozbrzmi na antenie radia Q2-Music.
rozwiń zwiń