"Wszystko, czego dotknął Bernstein, zamieniało się w złoto"

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2017 13:54
- Komponował tylko wtedy, gdy widział, że ma coś ważnego do powiedzenia. Dlatego też wszystkie jego utwory utrzymane są na tak wysokim poziomie. Słychać w nich pasję z jaką pisał - o amerykańskim kompozytorze opowiadał w Dwójce dyrygent John Wilson.
Audio
  • John Wilson o twórczości Leonarda Bernsteina (Letni Festiwal Muzyczny/Dwójka)
Leonard Bernstein
Leonard BernsteinFoto: PAP/JANEK SKARZYNSKI

W piątek, 7 lipca, John Wilson poprowadził w Amsterdamie koncert złożony z największych przebojów Leonarda Bernsteina. Brytyjski dyrygent zwracał uwagę na niezwykłą wszechstronność tego  twórcy i wielość zainteresowań. - Rubinstein powiedział kiedyś, że Bernstein jest najlepszym pianistą pośród dyrygentów, najlepszym dyrygentem pośród kompozytorów i najlepszym kompozytorem pośród pianistów. To całkowita prawda.

John Wilson podkreślił, że Bernstein odniósł sukces nie tylko na polu muzyki klasycznej (np. III Symfonia, kanoniczne nagrania Mahlera i Szostakowicza) i popularnej (muzyka do musicali "West Side Story" czy "On the Town"), ale też jako pierwszy dyrygent wykorzystał zalety nowego medium, jakim w latach 50. i 60. była telewizja. - On kochał uczyć. To w telewizji dostrzegł możliwość bezpośredniego kontaktu z setkami tysięcy ludzi. Tak propagował muzykę klasyczną, ale i jazz.

Gość audycji mówił o współczesnym znaczeniu dzieł Bernsteina i wskazał na kontynuatora jego sposobu myślenia o muzyce.

***

Rozmawiał: Andrzej Zieliński

Gość: John Wilson (dyrygent)

Data emisji: 7.07.2017

Godzina emisji: 20:50

Materiał został wyemitowany w audycji "Letni Festiwal Muzyczny".

bch/kul

Czytaj także

Pons: "Wyspa umarłych" to przede wszystkim nastrój

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2017 15:00
- Jedyna melodia, która nam zostaje w głowie po wysłuchaniu tego utworu to sekwencja "Dies Irae". Nic więcej, tu chodzi tylko o barwę - mówił o poemacie Sergiusza Rachmaninowa hiszpański dyrygent, który wystąpił na inauguracji 21. Festiwalu Beethovenowskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Vivaldi Kennedy'ego i piękna Cyganka Meoli

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2017 09:00
W "Wieczorze płytowym" sięgnęliśmy po bestsellerowy album Nigela Kennedy'ego oraz drugą w karierze płytę Ala Di Meoli.
rozwiń zwiń