Musica humana: Narodziny opery

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2008 12:47
Intermedia do komedii La Pellegrina uświetniły weselny festyn księcia Toskanii Ferdinanda de' Medici w 1589 r. Do legendy przeszła ich fantastyczna inscenizacja, pełna baśniowego przepychu, a także ich niezwykła strona muzyczna.

Były one dziełem zbiorowym, głównie w ich tworzeniu brali udział miejscowi (niezwykle wybitni) kompozytorzy: Peri, Caccini, Malvezzi, także gościnnie Marenzio, i Emilio de' Cavalieri, który niedługo wcześniej przybył z Rzymu na wezwanie księcia Ferdinanda i został dyrektorem muzyki na jego dworze. Był to ten wyjątkowy moment, kiedy w wirze gwałtownych polemik i eksperymentów, we Florencji kształtował się nowy typ teatru muzycznego i nowy rodzaj śpiewu. Inspiracją stała się kultura antycznej Grecji, co i tutaj w Pellegrinie, jest widoczne. Cała "akcja" opiera się na wątkach czerpanych z mitologii greckiej, czasem oglądanej przez pryzmat myśli pitagorejskiej. Do tego nawiązują dwa intermedia - I i VI, ukazujące Harmonię sfer, wiecznie brzmiącą, która z woli Jowisza schodzi (upersonifikowana) ku ludziom, by zwiastować im nadejście "złotej ery". Muzyka odpowiednio tworzy iluzję cudowności i niezwykłości - tutaj bardzo na miejscu okazuje się nowy rodzaj niezwykle ozdobnego śpiewu, monodii powołanej do życia właśnie we Florencji. Dodajmy do tego bardzo atrakcyjne, pełne przepychu, ale i wielkiej subtelności nagranie Huelgas Ensemble.

Czytaj także

Musica humana: O liryce trubadurów

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2007 18:45
Liryka trubadurów - pierwsza w dziejach nowożytnych sztuka absolutnie świecka, podporządkowana jest jednej nadrzędnej idei - miłości dwornej (amor corteis).
rozwiń zwiń
Czytaj także

Musica humana: Josquin Desprez

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2007 22:45
Josquin Desprez, nazywany "królem muzycznym", "mistrzem nut", porównywany z Michałem Aniołem, był najwybitniejszą indywidualnością tej wielkiej generacji polifonistów franko-flamandzkich, którzy stworzyli właściwie wszystkie elementy renesansowej sztuki dźwięków.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Musica humana: Johannes Ockeghem - mistrz eksperymentu

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2007 22:45
Obchodzona w tym roku 510 rocznica śmierci Johannesa Ockeghema (1497) przyniosła kilka ciekawych nagrań. Na pewno najbardziej fascynującym (od strony poznawczej ale i artystycznej) jest album francuskiego Ensemble Musica nova.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Musica humana: Muzyka w przedrewolucyjnej Anglii

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2008 22:45
Anglia wkracza w wiek XVI wciąż jeszcze zapatrzona w ideały estetyczne późnego gotyku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Musica humana: Pieśń nad pieśniami

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2008 15:45
Biblijna Pieśń nad pieśniami dyktowała kompozytorom od początków XV wieku muzykę miękką, liryczną, o nasyconym, łagodnym brzmieniu.
rozwiń zwiń