Światło ze Wschodu

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2010 12:00
Drugi dzień przesłuchań na Konkursie Chopinowskim zakończył się tryumfem młodych pianistów azjatyckich oraz porażką artystów polskich.
Audio
 • Marek Dyżewski: czy powtórny występ na Konkursie Chopinowskim ma sens
 • Anna Fedorova: muzykalna, pełna temperamentu ale wciąż jeszcze akademicka
 • Anna Fedorova: kocham Chopina za ducha
 • Leonora Armellini i jej atuty: lekkość ręki oraz wyczucie błękitnej nuty
 • Scherzo E-dur to moja miłość - Leonora Armellini
 • Airi Katada świetnie rozumie ducha chopinowskich Fantazji
 • Występ Da Sol Kima: zaczęło się, jak u Hitchocka: od trzęsienia ziemi... a potem napięcie rosło
 • Da Sol Kim o programie swojego występu
 • Ching-Yun Hu odkryła w Nokturnie Es-dur prawdziwie impresjonistyczną fakturę
 • Marek Dyżewski o niedostatkach polskich pianistów
 • Małgorzata Pęcińska: Pawła Wakarecego zżarła trema
 • Paweł Wakarecy o swoich konkursowych zmaganiach
 • Małgorzata Pęcińska: Chorwat Aljoša Jurinić oraz Izraelczyk Yaron Kohlberg nie powinni dostąpić zaszczytu udziału w Konkursie Chopinowskim

W podsumowaniu poniedziałkowych przesłuchań Marcin Majchrowski, Małgorzata Pęcińska i Marek Dyżewski zwrócili uwagę przede wszystkim na wyśmienite przygotowanie oraz dojrzałość uczestników z Japonii, Korei Południowej oraz Tajwanu. Japonka Airi Katada zachwyciła połączniem chopinowskiej precyzji formalnej z improwizacyjnością w Fantazji f-moll op. 49.  Koreańczyka Da Sol Kima Marek Dyżewski określił jako "rzadki typ konstruktywisty" i pochwaił za talent do unaoczniania makroformy dzieła. Z kolei występ Tajwanki Ching-Yun Hu wyróżniał się kontrapunktycznym mistrzostwem i precyzją. 

Na uwagę zasługują także Ukrainka Anna Fedorova oraz Włoszka Leonora Armellini. Rozczarował natomiast Paweł Wakarecy, którego najprawdopodobniej zżarła trema. Brak psychologicznego przygotowania do konkursowych zmagań zdaje się być poważnym problemem młodych polskich pianistów.

 

***

 

Anna Fedorova urodziła się 27 lutego 1990 r. w Kijowie. Studentka Międzynarodowej Akademii Pianistycznej Incontri col Maestro w Imoli. Kształci się pod kierunkiem Leonida Margariusa. Laureatka młodzieżowych międzynarodowych konkursów pianistycznych, m.in. Konkursu Chopinowskiego w Moskwie (2004), the Dorothy Mackenzie International Piano Competition w Nowym Jorku, konkursu w Tbilisi (2005). W 2009 otrzymała pierwszą nagrodę w VIII Międzynarodowym Konkursie Młodych Pianistów Artur Rubinstein in memoriam w Bydgoszczy. Występuje jako solistka, kameralistka i z towarzyszeniem orkiestr symfonicznych w Niemczech, we Francji, we Włoszech, na Ukrainie, w Stanach Zjednoczonych, Meksyku i Argentynie. Koncertowała w prestiżowych salach - takich jak: Concertgebouw w Amsterdamie, Palacio de Bellas Artes i Sala Neza w Meksyku i w Teatro Colon w Buenos Aires.

Leonora Armellini urodziła się 25 czerwca 1992 r. w Padwie. Absolwentka Accademia Nazionale di Santa Cecilia w Rzymie w klasie Sergia Perticaroli. Laureatka licznych włoskich konkursów pianistycznych. W swoim dorobku artystycznym ma ponad 200 występów publicznych, w tym recitali i koncertów z orkiestrą. W 2009 r. debiutowała w Carnegie Weill Recital Hall w Nowym Jorku.

Airi Katada urodziła się 5 lipca 1992 r. w Kanagawie. Kształci się w średniej szkole muzycznej w Tokio pod kierunkiem Reiko Kikuchi oraz Katsunori Ishii. Zdobywczyni m.in. brązowego medalu Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w Azji, w Tokio (2009), nagrody specjalnej podczas Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w Pekinie (2006) i pierwszej nagrody Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Aleksandra Skriabina w Paryżu (2006). Koncertowała w Japonii, Rosji i Polsce. 

Aljoša Jurinić urodził się 2 czerwca 1989 r. w Zagrzebiu. Student Universität für Musik und Darstellende Künst w Wiedniu w klasie Noela Floresa oraz Akademii Muzycznej Uniwersytu w Zagrzebiu w klasie Rubena Dalibaltayana. Laureat międzynarodowych konkursów pianistycznych w Chorwacji, Rosji i we Włoszech. Finalista Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w Darmstadt (2009). Koncertuje jako solista i kameralista. Występował z orkiestrami symfonicznymi w Chorwacji i Wielkiej Brytanii.

Da Sol Kim urodził się 13 kwietnia 1989 r. w Pusan. Student Hochschule für Musik und Theater w Hanowerze w klasie Karla-Heinza Kämmerlinga. Zwycięzca Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w Nagoya oraz Konkursu Chopinowskiego w Azji, w Tokio. W 2008 otrzymał trzecią nagrodę Międzynarodowego Konkursu Muzycznego w Genewie. Koncertował w Korei Południowej i Niemczech. Jako solista wystąpił m.in. z Orkiestrą Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy.

/

Ching-Yun Hu urodziła się 1 lutego 1982 r. na Tajwanie. Studiowała w Juilliard School of Music w Nowym Jorku i Cleveland Institute of Music. Jej nauczycielami byli Oxana Jablonskaya i Sergei Babayan. Umiejętności pianistyczne doskonaliła w Hochschule für Musik w Hanowerze pod kierunkiem Karla-Heinza Kämmerlinga. Zwycięzczyni Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Artura Rubinsteina w Tel Awiwie (2008) i Concert Artists Guild International Competition w Nowym Jorku (2009). Koncertuje na całym świecie w prestiżowych salach koncertowych. W sezonie 2009/2010 wystąpiła m.in. w Wigmore Hall w Londynie, Lincoln Center w Nowym Jorku, w Filharmonii im. Artura Rubinsteina w Łodzi, Salle Cortot w Paryżu na niemieckim Klavier-Festival Ruhr. Brała udział w Międzynarodowym Festiwalu Chopinowskim w Dusznikach Zdroju.

Paweł Wakarecy urodził się 14 października 1987 r. w Toruniu. Kształci się w Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie Katarzyny Popowej-Zydroń. Laureat polskich konkursów pianistycznych m.in. w Szafarni i Koninie. Finalista Międzynarodowego Konkursu im. Fryderyka Chopina w Darmstadt (2009). Koncertował z recitalami oraz jako solista z orkiestrą w wielu miastach Polski i zagranicą, m.in. w Niemczech, Chinach, Bułgarii, Rosji, Szwecji oraz w Gwadelupie.

Yaron Kohlberg urodził się 6 marca 1983 r. w Jerozolimie. Absolwent Akademii Muzycznej w Jerozolimie w klasie Eitan Globerson. Obecnie studiuje w Wyższej Szkole Muzycznej Uniwersytetu w Tel Awiwie pod kierunkiem Arie Vardiego. Laureat m.in. drugiej nagrody Cleveland International Piano Competition (2007). Występował jako solista i kameralista, a także z towarzyszeniem wielu orkiestr w Izraelu, Stanach Zjednoczonych i w Meksyku.

ze stopniem Bachelor of Music. Obecnie
studiuje w Yale University School of Music.
Jej nauczycielami są Eleanor Sokoloff
i Claude Frank. Laureatka konkursów
pianistycznych we Włoszech i na Tajwanie,
m.in. zdobywczyni drugiej nagrody
Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego
w Tajpej. Koncertuje w Stanach
ZjednoczonychUrodziła się 5 lutego 1988 r. w Tajwanie.Ukończyła Curtis Institute of Musicze stopniem Bachelor of Music. Obecniestudiuje w Yale University School of Music.Jej nauczycielami są Eleanor Sokoloffi Claude Frank. Laureatka konkursówpianistycznych we Włoszech i na Tajwanie,m.in. zdobywczyni drugiej nagrodyMiędzynarodowego Konkursu Chopinowskiegow Tajpej. Koncertuje w StanachZjednoczonyc

(źródło: NIFC)

Czytaj także

Konkurs Chopinowski na antenie Dwójki

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2010 15:44
Zapraszamy na transmisje przesłuchań i koncertów, rozmowy z autorytetami i wspomnienia poprzednich edycji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Chopin nie był romantykiem

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2010 10:00
Kompozytor nie znosił gwałtownej, emocjonalnej sztuki romantycznej, którą tworzyli jego francuscy przyjaciele. Był zdecydowanie bardziej konserwatywny.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Profesor Jerzy Żurawlew – w 30. rocznicę śmierci

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2010 09:51
Bohaterem środowych "Słów po zmroku" będzie wybitny pedagog, pomysłodawca Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Po co nam Konkurs Chopinowski?

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2010 13:00
Marcin Majchrowski zaprasza na rozmowę o rozpoczynającym się za kilka dni XVI Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim.
rozwiń zwiń
Czytaj także

I i II Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2010 09:58
Zapraszamy do wysłuchania pierwszej z serii audycji poświęconych historii XV dotychczasowych Konkursów Pianistycznych im. Fryderyka Chopina.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Konkurs Chopinowski - plebiscyt słuchaczy Dwójki

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2010 15:04
Zakończyliśmy nasz internetowy plebiscyt na najlepszego pianistę XVI Konkursu Chopinowskiego. Bezkonkurecncyjnie zwyciężył Austriak Ingolf Wunder.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Konkurs Chopinowski: dzień drugi

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2010 00:00
Atrakcją drugiego dnia przesłuchań będzie bez wątpienia występ Pawła Wakarecego - pierwszego z siedmiu Polaków, którzy w tym roku zakwalifikowali się do Konkursu.
rozwiń zwiń