Szczęśliwa dwudziestka

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2010 08:20
Znamy już uczestników III etapu przesłuchań Konkursu Chopinowskiego.

Przed północą jury ogłosiło wyniki zakończonych w środę przesłuchań II etapu. W Konkursie pozostali ekstrawetyczny Bułgar Evgeni Bozhanov oraz bardziej skupiony Austriak Ingolf Wunder  - pianiści budzący największe emocje wśród warszawskiej publiczności. W kolejnym atapie nie zabraknie też Polaków Pawła Wakarecego i Marcina Koziaka. Nie usłyszymy już natomiast Jacka Kortusa, finalisty poprzedniego Konkursu Chopinowskiego. To zaprewnie nie jedyna decyzja jury, która długo jeszcze budzić będzie kontrowersje.

Deczyję jury komentuje jego przewodniczący, profesor Andrzej Jasiński.

Andrzej Jasiński

 

Pianiści zakwalifikowani do III Etapu Konkursu Chopinowskiego:

 
1.  Miroslav Kultyshev (Rosja)
2.  Daniil Trifonov (Rosja)
3.  Jayson Gillham (Australia)
4.  Hélene Tysman (Francja)
5.  Leonora Armellini (Włochy)
6.  Fei- Fei Dong (Chiny)
7.  Claire Huangci (USA)
8.  Paweł Wakarecy (Polska)
9.  Evgeni Bozhanov (Bulgaria)
10. Wai-Ching Rachel Cheung (Chiny)
11. Yury Shadrin (Rosja)
12. Irene Veneziano (Włochy)
13. Nikolay Khozyainov (Rosja)
14. Mei-Ting Sun (USA)
15. Yulianna Avdeeva (Rosja)
16. Marcin Koziak (Polska)
17. Ingolf Wunder (Austria)
18. Lukas Geniušas (Rosja/Litwa)
19. François Dumont (Francja)
20. Andrew Tyson (USA)

Kolejne przesluchania rozpoczną się - w Filharmonii Narodowej oraz na antenie Dwójki - już w czwartek o godz. 10:00.  Jak zwykle, konkursowe występy skomentują dla Państwa wieczorem Marcin Majchrowski, Małgorzata Pęcińska, Marek Dyżewski oraz Kacper Miklaszewski (godz. 23:00).

 

Program czwartkowych przesłuchań:

 

10.00 Miroslav Kultyshev (Rosja)


    * Fryderyk Chopin - Polonez-fantazja As-dur op. 61
    * Fryderyk Chopin - Mazurek c-moll op. 30 nr 1
    * Fryderyk Chopin - Mazurek h-moll op. 30 nr 2
    * Fryderyk Chopin - Mazurek Des-dur op. 30 nr 3
    * Fryderyk Chopin - Mazurek cis-moll op. 30 nr 4
    * Fryderyk Chopin - Fantaisie-Impromptu [op. 66]
    * Fryderyk Chopin - Impromptu Ges-dur op. 51
    * Fryderyk Chopin - Sonata h-moll op. 58

Fortepian: Steinway


11.00 Daniil Trifonov (Rosja)

    * Fryderyk Chopin - Polonez-fantazja As-dur op. 61
    * Fryderyk Chopin - Sonata h-moll op. 58
    * Fryderyk Chopin - Impromptu As-dur op. 29
    * Fryderyk Chopin - Impromptu Fis-dur op. 36
    * Fryderyk Chopin - Rondo a la Mazur F-dur op. 5
    * Fryderyk Chopin - Tarantella As-dur op. 43

Fortepian: Fazioli

 

12.30 Jayson Gillham (Australia)


    * Fryderyk Chopin - Polonez-fantazja As-dur op. 61
    * Fryderyk Chopin - Sonata h-moll op. 58
    * Fryderyk Chopin - Preludium cis-moll op. 45
    * Fryderyk Chopin - Rondo Es-dur op. 16

Fortepian: Steinway

 

13.30 Leonora Armellini (Włochy)


    * Fryderyk Chopin - Polonez-fantazja As-dur op. 61
    * Fryderyk Chopin - Sonata h-moll op. 58
    * Fryderyk Chopin - Andante spianato i Wielki Polonez Es-dur op. 22

Fortepian: Kawai
 

17.00 Fei-Fei Dong (Chiny)


    * Fryderyk Chopin - Polonez-fantazja As-dur op. 61
    * Fryderyk Chopin - Sonata h-moll op. 58
    * Fryderyk Chopin - Andante spianato i Wielki Polonez Es-dur op. 22

Fortepian: Steinway

 

18.00 Claire Huangci (USA)


    * Fryderyk Chopin - Polonez-fantazja As-dur op. 61
    * Fryderyk Chopin - Sonata b-moll op. 35
    * Fryderyk Chopin - Sonata h-moll op. 58

Fortepian: Yamaha

 

19.30 Paweł Wakarecy (Polska)


    * Fryderyk Chopin - Polonez-fantazja As-dur op. 61
    * Fryderyk Chopin - Sonata b-moll op. 35
    * Fryderyk Chopin - Preludium C-dur op. 28 nr 1
    * Fryderyk Chopin - Preludium a-moll op. 28 nr 2
    * Fryderyk Chopin - Preludium G-dur op. 28 nr 3
    * Fryderyk Chopin - Preludium e-moll op. 28 nr 4
    * Fryderyk Chopin - Preludium D-dur op. 28 nr 5
    * Fryderyk Chopin - Preludium h-moll op. 28 nr 6
    * Fryderyk Chopin - Preludium A-dur op. 28 nr 7
    * Fryderyk Chopin - Preludium fis-moll op. 28 nr 8
    * Fryderyk Chopin - Preludium E-dur op. 28 nr 9
    * Fryderyk Chopin - Preludium cis-moll op. 28 nr 10
    * Fryderyk Chopin - Preludium H-dur op. 28 nr 11
    * Fryderyk Chopin - Preludium gis-moll op. 28 nr 12

Fortepian: Steinway

 

20.30 Evgeni Bozhanov (Bułgaria)


    * Fryderyk Chopin - Polonez-fantazja As-dur op. 61
    * Fryderyk Chopin - Sonata h-moll op. 58
    * Fryderyk Chopin - Walc Es-dur op. 18
    * Fryderyk Chopin - Walc F-dur op. 34 nr 3
    * Fryderyk Chopin - Walc As-dur op. 64 nr 3
    * Fryderyk Chopin - Mazurek cis-moll op. 50 nr 3
    * Fryderyk Chopin - Mazurek cis-moll op. 41 nr 4
    * Fryderyk Chopin - Mazurek cis-moll op. 30 nr 4

Fortepian: Yamaha

 

14 października (czwartek)


/

Miroslav Kultyshev urodził się 21 sierpnia 1985 r. w Leningradzie. Absolwent klasy Alexandra Sandlera w Konserwatorium w Sankt Petersburgu. Obecnie odbywa studia podyplomowe w tej uczelni. Zwycięzca XIII Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Piotra Czajkowskiego (2007). Brał udział w licznych międzynarodowych festiwalach muzycznych w Rosji, Niemczech, na Elbie, w Chorwacji, Finlandii, a także w Polsce w Międzynarodowym Festiwalu Chopinowskim w Dusznikach-Zdroju. Występował w słynnych salach koncertowych, m.in. Grosser Saal wiedeńskiego Musikverein, Mozarteum w Salzburgu, Concertgebouw w Amstertamie, Suntory Hall w Tokio, Lincoln Center w Nowym Jorku. Jako solista koncertował z towarzyszeniem orkiestr symfonicznych pod batutami znanych dyrygentów: Valerego Gergieva, Vladimira Ashkenazy'ego, Alexandra Dmitrieva i wielu innych.

Daniil Trifonov urodził się 5 marca 1991 r. w Nowgorodzie. Absolwent Szkoły Muzycznej im. Gniesinych w Moskwie klasy Tatiany Zelikman. Od 2009 kształci się w Stanach Zjednoczonych w Cleveland Institute of Music pod kierunkiem Sergieja Babayana. Równolegle studiuje kompozycję.Laureat licznych konkursów muzycznych, m.in. rosyjskiego Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego, organizowanego w Pekinie (2006) – trzecia nagroda, Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego Republiki San Marino – pierwsza nagroda i Międzynarodowego Konkursu im. Skriabina w Moskwie – piąta nagroda (2008). W rok później odbył dwie tury koncertowe, podczas których wystąpił w najważniejszych miastach Kanady, Stanów Zjednoczonych (m.in. w Carnegie Hall w Nowym Jorku) i Włoch. Ponadto koncertował w Rosji, Austrii, Chinach, Izraelu. Nagrywał dla wielu stacji radiowych i telewizyjnych.

Jayson Gillham urodził się 15 sierpnia 1986 r. w Dalby. Absolwent Griffith University Queensland Conservatorium w stopniu Bachelor of Music. Stopień Master of Music otrzymał w Royal Academy of Music w Londynie w klasie Christophera Eltona. Laureat trzeciej nagrody Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w Londynie (2005).Koncertuje jako solista i kameralista w Australii, Holandii i Wielkiej Brytanii - m.in. w Wigmore Hall. Występował ze znanymi orkiestrami Australii.

Leonora Armellini urodziła się 25 czerwca 1992 r. w Padwie. Absolwentka Accademia Nazionale di Santa Cecilia w Rzymie w klasie Sergia Perticaroli. Laureatka licznych włoskich konkursów pianistycznych.W swoim dorobku artystycznym ma ponad 200 występów publicznych, w tym recitali i koncertów z orkiestrą. W 2009 r. debiutowała w Carnegie Weill Recital Hall w Nowym Jorku.

Fei-Fei Dong urodziła się 12 lipca 1990 r. w Shen Zhen. Studentka Juilliard School of Music w Nowym Jorku w klasie Yocheved Kaplinskiej. Laureatka wielu konkursów pianistycznych organizowanych w Chinach. W 2009 r. wystąpiła z programem chopinowskim w Alice Tully Hall w Nowym Jorku. W tym samym roku wykonała Koncert f-moll Chopina z Aspen Academy Orchestra w Aspen Benedict Music Tent.

Claire Huangci urodziła się 22 marca 1990 r. w Rochester. Absolwentka Curtis Institute. Umiejętności  pianistyczne doskonaliła w Hochschule für Musik und Theater w Hanowerze w klasie Arie Vardiego. W 2010 została laureatką pierwszej narody Konkursu Chopinowskiego w Miami. Rok wcześniej zwyciężyła w Europejskim Konkursie Chopinowskim w Darmstadt oraz otrzymała Orpheum Music Prize w Zurichu. Wystąpiła z licznymi recitalami w Europie, Chinach, Japonii i w Stanach Zjednoczonych (w Carnegie Hall). Jako solistka koncertuje z prestiżowymi orkiestrami symfonicznymi, m.in. Orchestrą Filadelfijską, Chińską Orkiestrą Filharmoniczną, Orkiestrą Filharmonii w Sankt Petersburgu, Moskiewską Orkiestrą Radiową, Deutsche Streichphilharmonie.

Paweł Wakarecy urodził się 14 października 1987 r. w Toruniu. Kształci się w Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie Katarzyny Popowej-Zydroń. Laureat polskich konkursów pianistycznych m.in. w Szafarni i Koninie. Finalista Międzynarodowego Konkursu im. Fryderyka Chopina w Darmstadt (2009). Koncertował z recitalami oraz jako solista z orkiestrą w wielu miastach Polski i zagranicą, m.in. w Niemczech, Chinach, Bułgarii, Rosji, Szwecji oraz w Gwadelupie.

Evgeni Bozhanov to bułgarski pianista, zdobywca II Nagrody w prestiżowym Międzynarodowym  Konkursie Królowej Elżbiety (Belgia, 2010). Urodzony w 1984 roku w Rousse w Bułgarii, gdzie rozpoczął występy z orkiestrą w wieku lat 12. Był uczniem Borisa Blocha w Folkwang-Hohschule fur Musik w Essen (Niemcy), następnie studiował zaś u Georga Friedriecha Schencka w Robert Schumann Musikhochschule w Dusseldorfie. Brał udział w licznych konkursach pianistycznych od 1996 roku.W 2008 r. zdobył I nagrodę na Konkursie Alessandro Cassagrande (Terni/Włochy) i II nagrodę (pierwszej nagrody nie przyznano) na Międzynarodowym Pianistycznym Konkursie im. Światosława Richtera w Moskwie. W 2009 r. był finalistą Konkursu Vana Cliburna (Fort Worth/Texas), gdzie otrzymał nagrodę w kategorii "chamber music" za interpretację Kwintetu smyczkowego f moll C. Francka, wykonanego ze słynnym Takacs Quartett. Brał udział w Ravinia Festival (Chicago),w Miedzynarodowym Festiwalu "Chopin i jego Europa" a także festiwalu Muzyki Kameralnej w Triescie. Andre Watts nazwał go wspaniałym pianistą o niezwykłych umiejętnościach technicznych i wybitnej muzycznej ekspresji. ...z niespotykaną precyzją tworzy hipnotyzującą muzykę napisał The Dallas Morning News, jest w stanie oddać więcej niuansów melodii w jednym takcie, niż większość pianistów przez całe życie, a przy tym przychodzi mu to tak naturalnie.

Czytaj także

Konkurs indywidualności

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2010 14:00
Wśród uczestników wtorkowych przesłuchań nie zabrakło pianistów doświadczonych, nieraz zaskakująco dojrzałych, innym razem ekscentrycznych niczym Ivo Pogorelić.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Koreański Jankiel i polski homo ludens

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2010 14:53
Rewelacją środowych przesłuchań był występ Koreańczyka Sung Jae Kima, a jedną z atrakcji - powrót Jacka Kortusa, finalisty poprzedniego Konkursu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Konkurs Chopinowski: I etap zakończony

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2010 01:12
Dopiero po północy jury Konkursu Chopinowskiego przedstawiło listę uczestników zakwalifikowanych do II etapu przesłuchań.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Barbarzyńcy na Konkursie Chopinowskim?

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2010 14:00
W poniedziałek Bułgar Evgeny Bozhanov zachwycił po raz kolejny swoim ekstrawertycznym, improwizatorskim temperamentem, a Francuz Guillaume Masson zbulwersował amatorskim poziomem gry.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zepsute mazurki

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2010 12:00
Po wtorkowych przesłuchaniach komentatorzy Dwójki po raz kolejny zastanawiali się nad trafnością decyzji jury Konkursu Chopinowskiego...
rozwiń zwiń
Czytaj także

Psychologiczny Konkurs Chopinowski

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2010 18:08
Wzrasta tempo zmagań i poziom konkursowego napięcia. Nic dziwnego: do finału pozostały zaledwie trzy dni.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Paweł Wakarecy w finale!

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2010 10:00
W poniedziałek rozpoczyna się finał Konkursu Chopinowskiego. Polski pianista zmierzy się z Evgenim Bozhanovem - jednym z teogorocznych faworytów.
rozwiń zwiń