Wojciech Blecharz

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2007 22:45
Jako kompozytorzy debiutowali już w XXI wieku. Kim są? Dlaczego zostali kompozytorami? Jakich mają mistrzów? Gdzie szukają inspiracji? Co dziś znaczy być kompozytorem? Czy to zawód czy powołanie? Wybór czy konieczność?

Jaka jest rola nowych mediów w procesie tworzenia? Czy klasyczne gatunki, w tym również muzyka sceniczna, operowa, stanowi jeszcze jakiś punkt odniesienia? Te i inne pytania postanowiłam zadać przedstawicielom najmłodszego pokolenia polskich kompozytorów.

W tym tygondiu zapraszam na spotkanie z Wojciechem Blecharzem. Absolwentem warszawskiej Akademii Muzycznej. Zdobywcą I nagrody na 48. Konkursie Kompozytorskim im. Tadeusza Bairda. Kompozytorem, oboistą, ale także wykonawcą muzyki dawnej.

O trudnościach, jakie napotyka na swojej drodze młody kompozytor, o muzyce dawnej, a także tej zupełnie nowej, o poprawności politycznej i tym, dlaczego warto studiować kompozycję w Stanach Zjednoczonych z Wojciechem Blecharzem będę rozmawiała w środę o 22.45.

Zapraszam,

Agata Kwiecińska

Czytaj także

Czasem gramy: Henryk Wars

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2007 11:00
30 lat temu zmarł Henryk Wars – twórca największych przebojów polskiego kina lat międzywojennych. Jego piosenki cieszą się niezmienną popularnością do dziś – to prawdziwy fenomen.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nowo-mowa: Eksperymenty notacji muzycznej

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2007 23:00
By muzyka brzmiała dokładnie tak, jak wykonywali ją dziadowie i ojcowie trzeba starannie się w nią wsłuchiwać – tradycja ustnego przekazywania muzyki jest stara jak świat. Ale można też inaczej: precyzyjnie za pomocą znaków wszystko zapisać.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Opera 2.1: "Avis de tempête" Georgesa Aperghisa

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2007 22:45
„Opera to najpiękniejsze nieporozumienie, jakie stworzyła ludzkość”. Paradoks opery polega na tym, że historia tej jakże niedoskonałej sztuki liczy sobie już cztery wieki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

„Broda z Węgajt” - reportaż Tadeusza Prusińskiego

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2008 18:15
Dziś trójka w akcji „Polska na żywo” odwiedza Borne Sulinowo i Lewin Brzeski, a w reportażu udajemy się pod Olsztyn, do małej wioski Węgajty, znanej m.in. z odbywającego się tam co roku festiwalu Wioska Teatralna.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Komeda

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2009 21:00
Komeda...
rozwiń zwiń