"Uniwersalne studium o miłości". Listy Iwaszkiewicza do Błeszyńskiego

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2017 14:57
- Ta książka nie jest o intymnych przeżyciach Iwaszkiewicza, ale w zasadzie o miłości. Uważam, że każdy w tej opowieści może się odnaleźć - podkreślała Anna Król, redaktor tomu "Wszystko jak chcesz. O miłości Jarosława Iwaszkiewicza i Jerzego Błeszyńskiego".
Audio
  • O listach Iwaszkiewicza i Błeszyńskiego z Anną Król rozmawia Dorota Gacek (Wybieram Dwójkę)
Fragm. okładki książki Wszystko jak chcesz. O miłości Jarosława Iwaszkiewicza i Jerzego Błeszyńskiego, wyd. WilkKról
Fragm. okładki książki "Wszystko jak chcesz. O miłości Jarosława Iwaszkiewicza i Jerzego Błeszyńskiego", wyd. Wilk&KrólFoto: mat. prom.

mateusz rusin  -  czyta w tpr-   6_.JPG
Iwaszkiewiczowie i Paweł Hertz. Przyjaźń w listach

Jak przypominała Anna Król, historia relacji bohaterów tej korespondencji znana jest już z dzienników pisarza. - Różnica jest taka, że te listy pozbawione są kreacji.

Czy Iwaszkiewicz chciałby, by te teksty były upublicznione? - Uważam, że życzyłby sobie tego. Zresztą, zostały one wstępnie opracowane przez swojego nadawcę - tłumaczyła rozmówczyni Doroty Gacek. Jak mówiła, listy te "czyta się jak powieść", zwłaszcza że mamy do czynienia z pisaniem w jedną stronę, a ich nadawca przemienia się w narratora, przez którego emocje zostaje wszystko przefiltrowane.


struny ziemi 1200.jpg
Iwaszkiewicz modli się do Artura Rimbaud

W rozmowie również o uniwersalnym znaczeniu tej "tragicznej i śmiesznej" opowieści o miłości, a także o ostatnim, najbardziej dramatycznym okresie znajomości Iwaszkiewicza i Błeszyńskiego.

***

Prowadzi: Dorota Gacek

jaroslaw_iwaszkiewicz_1932 1200x660.JPG
Straszy mnie ta pośmiertna samotność

Gość: Anna Król (autorka m.in. książki "Rzeczy. Iwaszkiewicz intymnie")

Data emisji: 21.03.2017

Godzina emisji: 17.10.

Materiał został wyemitowany w audycji "Wybieram Dwójkę"

jp/bch

Czytaj także

Średniowieczna opowieść Jarosława Iwaszkiewicza

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2017 09:00
- "Czerwone tarcze" od początku są powieścią niedocenioną, która nawet przez wielbicieli Iwaszkiewicza traktowana jest marginalnie. W okresie III RP powieść została wydana w 1994 roku i od tej pory nie była wznawiana – powiedział w Dwójce prof. Maciej Urbanowski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czym się zajadały panny z Wilka?

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2017 14:17
W audycji "Droga przez mąkę" rozmawialiśmy o kuchni w opowiadaniu Jarosława Iwaszkiewicza, ale też w filmie Andrzeja Wajdy.
rozwiń zwiń