Słynne powieści: Fiodor Dostojewski "Biesy"

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2008 09:30
Fiodor Dostojewski Biesy - przekład Adama Pomorskiego. Czyta Adam Ferency.

Tak pisze o Dostojewskim Stanisław Mackiewicz (CAT): "Dla Dostojewskiego natura ludzka to magazyn sprzeczności moralnych, to postać o psiej paszczęce, skrzydłach anioła i ogonie wieloryba. Cnoty i podłości walczą zawsze wewnątrz człowieka i o panowanie nad tym człowiekiem. Życie Dostojewskiego wskazuje, że nieobca mu była ta wewnętrzna gra i wewnętrzna walka".

Fiodor Dostojewski zmuszony do ucieczki przed wierzycielami w 1867 roku wraz ze swą drugą żoną - Anną Snitkiną wyjeżdża z Rosji udając się do Drezna, Hamburga, Baden-Baden, Genewy, Vevey i Florencji. Poprzednią wielką powieść Dostojewskiego pisaną poza Rosją Idiota - przyjęto milczeniem. Dopiero Biesy przyniosły mu międzynarodową sławę. Powieść ta opublikowana w latach 1871-1872 na łamach czasopisma "Russkij wiestnik" stanowić miała pierwszą część pięciotomowego cyklu Żywot wielkiego grzesznika, jednak tego zamiaru pisarz nie zrealizował.

Akcja utworu rozgrywa się około 1870 roku w prowincjonalnym mieście rosyjskim zdaniem badaczy przypominającym Twer. To trzecie chronologicznie arcydzieło (po Zbrodni i karze Idiocie) bywa interpretowane jako pamflet na ruch rewolucyjny, rozległa (choć nie w pełni obiektywna) panorama myśli rosyjskiej, a także "powieść z kluczem". Przedstawia panoramę postaw i poglądów rosyjskich rewolucjonistów.

Od poniedziałku do piątku o 9.30.

Czytaj także

Petr Zelenka - BRACIA KARAMAZOW

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2009 11:29
Czescy aktorzy z teatru Dejvickie Divadlo przyjeżdżają do Nowej Huty, by wziąć udział w festiwalu teatralnym. Mają wystawić Braci Karamazow w reżyserii Lukasza Hlavicy na podstawie ostatniej powieści Fiodora Dostojewskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dramat w Teatrze Wyobraźni: Fiodor Dostojewski "Gospodyni"

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2009 15:26
A cyklu Dramat w Teatrze Wyobraźni "Gospodyni" Fiodora Dostojewskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Magazyn Bardzo Kulturalny

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2009 14:00
- Tego można było się spodziewać: po karkołomnej (i udanej naszym zdaniem) próbie "adaptacji" "Trylogii" Henryka Sienkiewicza JAN KLATA podjął się realizacji w teatrze "Ziemi ...
rozwiń zwiń