X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Boże Narodzenie w Hiszpanii

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2007 14:45
O Bożym Narodzeniu i sposobach jego obchodzenia w różnych krajach, warto posłuchać przy okazji świąt. Bowiem obyczaje Bożonarodzeniowe nawet w krajach europejskich różnią się znacznie. Różnice nie wynikają zresztą jedynie ze względów religijnych, lecz z tradycji świętowania zakorzenionej od wieków.
Audio

W tegorocznym dniu wigilijnym o godz. 14.45 proponujemy podróż do Austrii, gdzie szczególnie długo obchodzi  się okres oczekiwania narodzin Chrystusa. Już na miesiąc przed wigilią pojawiają się na stołach, jedlinowe wieńce adwentowe z czterema czerwonymi świecami. W tym okresie wypiekane są małe słodkie ciasteczka, którymi częstuje się gości. W dniu wigilijnym nie ma obyczaju dzielenia się opłatkiem, ani spożywania wyłącznie potraw postnych. Tradycyjnie stoły zastawia się potrawami mięsnymi, zaś prezenty przynosi Dzieciątko Jezus, a nie święty Mikołaj.

Na Węgrzech pozostających w kręgu kilkuwiekowej tradycji kulturowej Cesarstwa Austriackiego, mimo różnic, obyczaje są podobne. W pierwszy dzień świąt mówić o tym będzie, o godz. 14.45 Marta Gedeon-Snopek – Węgierka stale mieszkająca w Polsce. W czasach jej dzieciństwa przypadającego już po II Wojnie Światowej, w zniszczonym wojną kraju, święta Bożego Narodzenia  obchodziło się mimo wszystko radośnie. W tradycji, która zanikła, o której czyta się już tylko w książkach, dawniej na wigilię dzielono się jabłkiem, co miało zapewniać domowi powodzenie i harmonię. Z dawno zniesionego postu pozostały jedynie obowiązkowe potrawy: zupa rybna i panierowana, smażona  ryba. W dawnych czasach na Węgrzech zabronione było jedzenie drobiu na wigilię i w dniu Bożego Narodzenia, natomiast dobrze widziana na stołach była wieprzowina. Bowiem świnie poruszające się do przodu znamionują rozwój, natomiast kura grzebiąca w ziemi jest symbolem stagnacji. Ameryka  zniweczyła jednak stary obyczaj, kusząc  Europę – pieczonymi  indykami. Podobnie jak w Polsce, węgierskie Boże Narodzenie to święto rodzinne, więc pani Marta wraz z mężem  i czwórką dzieci stara się w konstancińskim domu , spędzać je po polsku oraz po węgiersku – radośnie i familijnie.

Natomiast w drugi dzień świąt – czyli 26 grudnia również o godz. 14.45 wraz z Ewą Węgrzecką, która przez wiele lat mieszkała we Francji, zakosztujemy rozkoszy podniebienia, jakie towarzyszą spożywaniu wigilijnych ostryg. Francuskie Boże Narodzenie jest  mniej związane z obrzędami religijnymi, a bardziej nastawione na konsumcję, zabawę i obdarowywanie prezentami. Przeciwnie niż w Wilnie gdzie święta obchodzone są równie tradycyjnie, jak w Polsce. 27 grudnia  o godz. 14.45 opowie o tym Romuald Mieczkowski, redaktor naczelny Kwartalnika Artystycznego znad Wilii. Czeka nas więc delektowanie się w wyobraźni oczywiście – kutią i innymi wileńskimi przysmakami. Zaś prawie na zakończenie tygodnia Bożonarodzeniowego, przeniesiemy się do Hiszpanii i na Kubę gdzie nie ma wprawdzie nigdy śniegu – ale choinki jednak udają ośnieżone  drzewka. O zwyczajach świątecznych w krajach, kulturowo niegdyś ze sobą związanych, opowie 28 grudnia – Jorge Ruiz Lardizabal – korespondent hiszpańskiej agencji EFE. Będzie to więc  podróż  do innych egzotycznych światów – dalekich, a zarazem bliskich europejskiej  tradycji.

 Bożena Markowska 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Przerośnięta choinka przebija czubkiem dach

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2009 17:27
„Chciałem, by moje dzieci miały takie święta, których nigdy nie zapomną” – mówił 36-letni Greig.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Moje Boże Narodzenie

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2009 17:26
26 grudnia 2010, godz. 15:00
rozwiń zwiń

Czytaj także

Klub Trójki

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2007 21:00
Święta! Nareszcie! Wszyscy składamy sobie życzenia. Czego życzymy?
rozwiń zwiń