"Choromański nie tracił czasu na kompromisy"

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2017 16:04
- Był jednym z najbardziej wolnych pisarzy w Polsce powojennej - o twóczości Michała Choromańskiego mówił w Dwójce Marek Sołtysik, autor posłowia do wznowionej właśnie powieści "Schodami w górę, schodami w dół".
Audio
  • Marek Sołtysik i Jan Gondowicz o twórczości Michała Choromańskiego (Wybieram Dwójkę)
Michał Choromański sportretowany przez Stanisława Ignacego Witkiewicza
Michał Choromański sportretowany przez Stanisława Ignacego WitkiewiczaFoto: PAP/Irena Jarosińska

Marek Sołtysik zwrócił uwagę oryginalność pisarstawa Choromańskiego, znanego przede wszystkim z powieści "Zazdrość i medycyna". - Z jednej strony podejmował istotne wątki współczesności, ale był też mistrzem budowania nastroju. Do tego był świetnym obserwatorem, umiał barwnie opisywać wpływ narkotyków i używek, ale był też mistrzem sugestywnej intrygi, bardzo docenionym przez Stefana Zweiga.

Eseista opowiadał o bezkompromisowej postawie Michała Choromańskiego i jego pozycji wiecznego outsidera. Z kolei Jan Gondowicz wskazywał na wpływy rosyjskiej awangardy na twórczość pisarza, a także porównał jego metodę twórczą do filmu "Pulp Fiction".

***

Rozmawiała: Dorota Gacek

Goście: Marek Sołtysik (pisarz, eseista, krytyk), Jan Gondowicz (krytyk literacki, tłumacz)

Data emisji: 26.07.2017

Godzina emisji: 16.50

Materiał został wyemitowany w audycji "Wybieram Dwójkę".

bch/mc

Czytaj także

Mikołaj Gogol i mroki jego duszy

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2015 17:20
Prawie 170 lat po rosyjskim pierwodruku w Polsce ukazał się zbiór listów Mikołaja Gogola pt. "Wybrane fragmenty korespondencji z przyjaciółmi".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Marcin Świetlicki: zadziorny jestem i nie mija mi to z wiekiem

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2017 17:30
– Taki mam charakter, ale to nie bierze się z jakiegoś defektu. To czasy powodują tę zadziorność, a ponieważ czasy robią się coraz gorsze, wiersze są coraz zadziorniejsze – mówił poeta.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Jej postacie żyją do dziś". 200 lat z Jane Austen

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2017 11:00
– Długo szukałam odpowiedzi na pytanie: dlaczego ta pisarka z prowincji w południowej Anglii jest do dziś czytana z dużym zainteresowaniem? I odpowiedź jest jedna: ta kobieta miała talent – mówiła anglistka Anna Przedpełska-Trzeciakowska, autorka książki "Jane Austen i jej racjonalne romanse".
rozwiń zwiń