Prof. Jadwiga Staniszkis: w 1989 roku miałam poczucie manipulacji

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2014 23:00
- Zapewne to dzięki kompromisowi udało się uniknąć rozlewu krwi. Być może był to kolejny, ale na pewno nie decydujący krok do przodu - wspominała w Dwójce swoje rozczarowanie przemianami 1989 roku słynna socjolog.
Audio
  • Prof. Jadwiga Staniszkis wspomina 4 czerwca 1989 r. (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
Jadwiga Staniszkis
Jadwiga StaniszkisFoto: PR/W. Kusiński

- Okrągły Stół przyniósł mizerne efekty. W praktyce doszło do przekazania części odpowiedzialności bez jednoczesnego przekazania władzy - uważa prof. Jadwiga Staniszkis. - Już wcześniej zresztą obserwowałam dążenie dawnego establishmentu do zastąpienia władzy politycznej władzą ekonomiczną. Po latach dotarłam do moskiewskich dokumentów, z których wynika, że część tamtejszych elit dążyło do wyrwania się z pułapki komunizmu w sposób bardziej radykalny niż polska opozycja… - dodaje.

Gość Dwójki przypomniał też racjonalizacje służące ludziom aparatu władzy do wyjaśnieniu politycznej porażki systemu  Mówiło się, że komunizm zreformował kapitalizm. Nie brakowało też sugestii, że w 1989 roku mieliśmy do czynienia z tymczasowym wycofaniem się na strategiczne pozycje. Polski proletariat, doświadczywszy "prawdziwego kapitalizmu", miałby dojrzeć ideologicznie do socjalizmu.

Co istotne, niemal całą pierwszą połowę 1989 roku prof. Jadwiga Staniszkis spędziła poza Polską: najpierw w USA, potem w RFN. Na konferencji w Bonn spotkała wówczas przedstawicieli wschodnioeuropejskiej elity władzy. We wspomnieniach socjolożki pojawiła się nawet sugestia, że demontaż systemu zaplanowano do pewnego stopnia na pewnej barce na Renie... Szczegóły w załączonym nagraniu.

4czerwca.polskieradio.pl – serwis specjalny>>>

Przez dwa tygodnie w specjalnym cyklu "Zapiski ze współczesności" słuchamy wspomnień i refleksji ludzi kultury związanych z dniem 4 czerwca 1989 roku. Dotychczas podzielili się nimi:  reżyser Ryszard Bugajski, Tomasz Piotrowski, pracownik Radia Wolna Europa, Janina Jankowska, dziennikarka m.in. z  Radia "Solidarność", Wojciech Starzyński, pomysłodawca i założyciel Społecznego Towarzystwa Oświatowego, Izabella Cywińska, reżyser filmowa i teatralna, minister kultury w rządzie Tadeusza Mazowieckiego, Jacek Bocheński, współzałożyciel i redaktor naczelny podziemnego pisma "Zapis", i oczywiście prof. Jadwiga Staniszkis.

Zapraszamy do słuchania audycji!

Od 26 maja do 6 czerwca (poniedziałek-piątek), godz. 11.45-12.00

mm/jp

Czytaj także

Paradoksy Okrągłego Stołu

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2014 20:00
- Rozpatrywanie obrad Okrągłego Stołu w kategoriach narodowej zdrady wynika z niewiedzy i kierowania się emocjami - mówił "W tyglu kultury" Leszek Moczulski, którego Konfederacja Polski Niepodległej odmówiła jednakże udziału w obradach 1989 roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"A gdyby wybory do senatu były wolne?". Czerwiec 1989 roku

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2014 20:00
– Strona partyjno-rządowa była przekonana, że ustalenia okrągłostołowe gwarantują jej przewagę. Wkrótce miało się okazać, jak bardzo fałszywe było to mniemanie – mówił w Dwójce prof. Janusz Reykowski w rozmowie o czerwcowych wyborach 1989 r.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy w 1990 roku Armia Czerwona miała bronić granicy na Odrze i Nysie?

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2014 08:00
- W sondażu większość Polaków uznała, że wojska radzieckie nie powinny opuszczać naszych ziem przed uznaniem zachodniej granicy przez nowe państwo niemieckie - przypomniał w cyklu "Ćwierćwiecze" Waldemar Kuczyński, doradca premiera Mazowieckiego. Czy ten rząd popełnił grzech "zbytniej ostrożności"?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Leszek Balcerowicz: byłem wierny programowi, nie człowiekowi...

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2014 21:00
- Mówi się o kosztach społecznych reform, nie wspominając o potencjalnych skutkach ich zaniechania. A czy zastanawiamy się nad kosztami leczenia, nie uwzględniając konsekwencji biernego chorowania? - pytał retorycznie gość cyklu "Ćwierćwiecze".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jan Krzysztof Bielecki i gorący rok 1991

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2014 22:30
Zapraszamy na kolejną audycję z cyklu "Ćwierćwiecze". Tym razem w spotkaniu weźmie udział Jan Krzysztof Bielecki, drugi premier III RP.
rozwiń zwiń