X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Paradoksy Okrągłego Stołu

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2014 20:00
- Rozpatrywanie obrad Okrągłego Stołu w kategoriach narodowej zdrady wynika z niewiedzy i kierowania się emocjami - mówił "W tyglu kultury" Leszek Moczulski, którego Konfederacja Polski Niepodległej odmówiła jednakże udziału w obradach 1989 roku.
Audio
  • Paradoksy Okrągłego Stołu (W tyglu kultury/Dwójka)
Obrady Okrągłego Stołu
Obrady Okrągłego StołuFoto: PAP/Zbigniew Matuszewski

Zapraszamy do słuchania naszego kanału internetowego "Historia najnowsza - Polska" >>>

- Wtedy nie chcieliśmy podpisywać się pod porozumieniem, które nie wychodziłoby poza ramy istniejącej sytuacji geopolitycznej oraz prawnej konstrukcji PRL-u - wyjaśnił gość Bartosza Panka i profesora Antoniego Dudka. - Wiedzieliśmy, że środowisko Lecha Wałęsy zażąda zbyt mało, ale coś jednak wynegocjuje, więc postanowiliśmy nie przeszkadzać - dodał.

Cytując dokumenty programowe z różnych momentów działalności KPN, Leszek Moczulski dowodzi, że jego ugrupowanie od początku dążyło do porozumienia z władzami komunistycznymi. Tyle tylko, że miał to być tylko przejściowy etap, a nie ostateczny cel, czyli utworzenie niepodległego i demokratycznego państwa polskiego.

Andrzej Celiński, aktywny uczestnik obrad Okrągłego Stołu, przyznał się w Dwójce do obaw, iż władza komunistyczna wykorzysta i oszuka środowisko Komitetu Obywatelskiego. W 1989 roku Jacek Kuroń wprost mówił przecież, że celem PZPR na pewno nie jest oddanie władzy, lecz wzmocnienie się poprzez sojusz z głównym nurtem opozycji. - Jedyną alterantywę stanowiła krwawa rewolucja... - podkreślił gość Dwójki.

Ale też stwierdził, że przy Okrągłym Stole opozycja wynegocjowała wszystko co się dało, nie mając jednakże świadomości, że droga do realnej demokracji okaże się tak krótka...

A jakie znaczenie dla postaw poszczególnych odłamów opozycji miała wiedza na temat przemian w Związku Radzieckim? Dlaczego w 1987 roku papież Jan Paweł II sprzeciwił się kompromisowi pomiędzy władzami PRL a polskim episkopatem? I jaką rolę odegrała w bezkrwawej rewolucji 1989 roku Solidarność Walcząca?

O tym wszystkim rozmawialiśmy w pierwszej odsłonie nowego Dwójkowego cyklu "Ćwierćwiecze". To debaty historyczne w ramach audycji "W tyglu kultury", na które Bartosz Panek i profesor Antoni Dudek zapraszają w ostatni poniedziałek każdego miesiąca.

(mm/kd)

Komentarze1
aby dodać komentarz
12345672014-05-21 03:40 Zgłoś
Po owocach poznacie ich. Dzisiaj widac wyraznie te owoce - Polska stala sie panstwem neokolonialnym i rynkem zbytu dla Europy. Stale rosnace zadluzenie to potwierdza a retoryka huraoptymizmu politykow nie ma nic wspolnego z realiami nasze pozycji politycznej i gospodarczej w Europie. Ojcem chrzestnym obecnego system politycznego byl wlasnie okragly stol.

Czytaj także

To był przełom. Komuniści ponieśli klęskę

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2012 09:00
Profesor Eisler: Wybory 4 czerwca 1989 roku miały przełomowe znaczenie i były wprowadzeniem do III Rzeczpospolitej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"To zwycięstwo nie ma sobie równych w historii. Bez przelania kropli krwi"

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2013 07:33
Prezydent Bronisław Komorowski wspomina w "Sygnałach dnia", że efektem rozmów Okrągłego Stołu był koślawy kompromis, bo przecież nie pełna demokracja. Dziś po godz. 20.00 Bronisław Komorowski wygłosi orędzie z okazji Święta Wolności - transmisja w radiowej Jedynce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Małgorzata Niezabitowska: premier Mazowiecki dał mi całkowitą swobodę działania

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2013 12:32
- Politycy nie chcieli wtedy chodzić do mediów. Tadeusz Mazowiecki też odmawiał. "Pani Małgosiu, ja mam tyle zajęć, pani to lepiej zrobi" - wspominała w radiowej Jedynce Tadeusza Mazowieckiego rzecznik jego rządu, Małgorzata Niezabitowska.
rozwiń zwiń