Tomasz Schimscheiner: Wigilia wytraca dla mnie sens

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2014 19:00
- Mam poczucie, że jest to rodzaj rytuału, który się zmechanizował - mówił w Dwójce krakowski aktor, świętujący w tym roku 25-lecie pracy scenicznej.
Audio
  • Tomasz i Beata Schimscheiner o świętach i pracy teatralnej. Rozmawiał Paweł Głowacki (Dwójka)
Tomasz Schimscheiner
Tomasz SchimscheinerFoto: PAP/Stach Leszczyński

Tomasz Schimscheiner, goszczący w Dwójce wraz z żoną Beatą, dzielił się ze słuchaczami swoimi przemyśleniami na temat świąt Bożego Narodzenia. Aktor zdradzał, że tęskni za ekscytacją, jaką przeżywał w Wigilię jako dziecko. Czy utrata dziecięcej radości ze świąt jest nieuchronnym procesem? Jego zdaniem nie. - Przykładowo, powtarzając od tylu lat rytuał wychodzenia na scenę, ciąglę potrafię poczuć młodzieńczą frajdę - zwierzał się.

Zdaniem Tomasza Schimscheinera problem ze świętami w Polsce polega na zamykaniu się ludzi za stołami, przez co brakuje nam poczucia większej wspólnoty: - Ten symboliczny pusty talerz dla niespodziewanego gościa, traci swoje znaczenie...
***
Prowadzenie:
Paweł Głowacki
Goście:
Beata i Tomasz Schimscheiner (aktorzy)
Data emisji:
26.12.2014
Godzina emisji:
15.00

bch

Czytaj także

Jan Peszek: gdyby nie aktorstwo, nie byłbym tak otwarty

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2014 21:09
- Ten zawód pozwala mi uzyskać pewien rodzaj śmiałości i otwartości na drugiego człowieka - mówi w Jedynce aktor, który obchodzi w tym roku aż trzy rocznice.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Edyta Olszówka: nie mam wymarzonej roli

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2014 12:00
- Zależy mi przede wszystkim, żeby pracować i być przy tym otwartą na świat. To daje szanse własnego rozwoju - mówi w Jedynce aktorka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Kiedyś trzeba było grać w Wigilię"

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2014 08:00
- Zobowiązywał nas do tego kontrakt. A na widowni była co najwyżej kompania wojska - wspominał nieciekawe czasy Krzysztof Kowalewski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kacper Kuszewski: niepokój jest ważny w życiu artysty

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2014 13:34
- Bez tego trudno pozostać twórczym. Bo gdy człowiek ma wrażenie, że wszystko jest dobrze i nic więcej już mu nie trzeba, to właściwie po co tworzyć sztukę? - zastanawia się popularny aktor.
rozwiń zwiń