X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Krzyż Baryczków. Martwy Chrystus i żyjąca figura

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2015 18:00
– Uważano, że to coś więcej niż tylko naturalistyczna rzeźba. Wierzono, że prawdziwe włosy na figurze rosną – mówiła historyk sztuki prof. Katarzyna Zalewska.
Audio
  • Krzyż Baryczków. Martwy Chrystus i żyjąca figura (Dwójka)
Krzyż Baryczków zdejmowany jest ze ściany co 50 lat na czas remontu kaplicy. Ostatnim razem miało to miejsce w 2012 r.
Krzyż Baryczków zdejmowany jest ze ściany co 50 lat na czas remontu kaplicy. Ostatnim razem miało to miejsce w 2012 r.Foto: PAP/Tomasz Gzell

Według legendy krucyfiks znajdujący się w stołecznej archikatedrze św. Jana Chrzciciela pochodził z Norymbergi. Według prof. Katarzyny Zalewskiej pewne jest jedynie to, że rzeźbę stworzono poza Warszawą.

– Pracowni, w której powstał krucyfiks, należy szukać na Śląsku, przede wszystkim we Wrocławiu. Przemawiają za tym układ figury, typ twarzy Chrystusa, proporcje i sposób zawieszenia ciała na krzyżu – tłumaczyła. Sposób wykonania rzeźby świadczy też o tym, że przedstawia ona martwego Zbawiciela.

Najtrudniejszym czasem dla figury, która przetrwała kilkudniowy pożar katedry we wrześniu 1939 r., był okres powstania warszawskiego. Te dni wspominał w nagraniu archiwalnym ksiądz Wacław Karłowicz, który ocalił krucyfiks.

***

Przygotowała: Monika Pilch

Z nagrań archiwalnych: ks. Wacław Karłowicz, Barbara Gancarczyk (Archiwum Historii Mówionej Muzeum Powstania Warszawskiego)

Goście: ks. Bogdan Bartołd (proboszcz archikatedry warszawskiej), prof. Katarzyna Zalewska (historyk sztuki)

Data emisji: 5.04.2015

Godzina emisji: 21.00

mc/mm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

One nie tylko "ładnie wyglądają na ścianie"

Ostatnia aktualizacja: 29.02.2012 14:53
- Wielkość Jerzego Nowosielskiego nie polega na jego sukcesie komercyjnym. Zauważmy w końcu dramatyzm jego dzieł, ich głębię - apeluje Krystyna Czerni, autorka monografii artysty.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Młody Wojtyła. Prymus napada na policjanta

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2015 13:00
Doskonały uczeń i przyjaciel - taki wizerunek przyszłego papieża wyłania się ze wspomnień jego kolegów i nauczycieli. Ale młody Karol potrafił też coś zbroić...
rozwiń zwiń