Tomasz Konina. "Wspierał aktorów i reżyserów"

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2017 12:00
Ze smutkiem informujemy, że w wieku 45 lat zmarł wybitny reżyser teatralny, operowy i były dyrektor Teatru Dramatycznego im. Jana Kochanowskiego w Opolu. Artystę wspominali w rozmowie z Dwójką reżyser Krzysztof Garbaczewski i aktorka Ewa Konstancja Bułhak.
Audio
  • Ewa Konstancja Bułhak wspomina Tomasza Koninę (Dawid Dziedziczak/Dwójka)
  • Krzysztof Garbaczewski wspomina współpracę z Tomaszem Koniną (Dawid DziedziczakDwójka)
  • Tomasz Konina opowiadał spektaklu "Moc przeznaczenia" w Operze Śląskiej w Bytomiu (Wieczór operowy/Dwójka)
Tomasz Konina zmarł w wieku 45 lat.
Tomasz Konina zmarł w wieku 45 lat.Foto: PAP/Grzegorz Michałowski

- Tomasz Konina jako - dyrektor Teatru Dramatycznego im. Jana Kochanowskiego w Opolu - miał niebywałe wyczucie do wynajdywania debiutujących aktorów, którym dawał duży margines zaufania. Tomek starał się też stworzyć szansę młodym reżyserom, którzy dzięki niemu zyskiwali dużą sferę wolności twórczej. Czasami brał na siebie brudną robotę i realizował spektakle dla szerszego grona publiczności. A dla nas rezerwował miejsce na realizację bardziej awangardowych pomysłów – wspominał w rozmowie z Dwójką reżyser.

Cała rozmowa z Krzysztofem Garbaczewskim oraz z Ewą Konstancją Bułhak dostępna w dołączonych nagraniach.

***

Tomasz Konina w latach 2007-2015 pełnił funkcję dyrektora Teatru Dramatycznego im. Jana Kochanowskiego w Opolu. Artysta współtworzył i wyreżyserował około dwudziestu przedstawień operetkowych, operowych i muzycznych oraz około dziesięciu spektakli teatralnych. Ukończył Akademię Teatralną im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie.

Zachęcamy do wysłuchania archiwalnego nagrania z marca tego roku, w którym Tomasz Konina opowiadał o swoim spektaklu "Moc przeznaczenia" wyreżyserowanym dla Opery Śląskiej w Bytomiu.

***

– To materiał na wielkie widowisko, a scena Opery Śląskiej jest jedną z najmniejszych w Polsce. Musieliśmy znaleźć sposób na ten spektakl – mówił Tomasz Konina, reżyser "Mocy przeznaczenia".

Przed bytomską premierą opery Giuseppe Verdiego (18 marca) Tomasz Konina przekonywał, że warto sięgać nie tylko po najbardziej popularną klasykę operową Verdiego, lecz także po takie dzieła, jak właśnie "Moc przeznaczenia" ("La forza del destino"). – To dzieło niezwykle piękne muzycznie, które aż się prosi o częstsze granie – powiedział.

Reżyser spektaklu zwracał uwagę na realizacyjne wyzwanie, które stanęło przed nim i zespołem Opery Śląskiej. – Dzieło Verdiego ma z jednej strony sceny bardzo kameralne, z drugiej zaś ogromne sekwencje zbiorowe. Musieliśmy znaleźć trochę inny pomysł na tę widowiskowość – mówił, tłumacząc, w jaki sposób chciał na malutkiej scenie w Bytomiu zmieścić 70 osób.

***

Rozmawiała: Beata Stylińska

Goście: Tomasz Konina (reżyser teatralny i operowy)

Data emisji: 11.03.2017

Godzina emisji: 19.40

Materiał został wyemitowany w audycji "Wieczór operowy".

mc/bch/mz/kul

Czytaj także

Piotr Beczała: uwielbiam umierać na scenie

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2015 21:00
- Tenor w swoim fachu bardzo często umiera. Ja robię to z wielką radością od początku swojej kariery - zdradził znakomity polski śpiewak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Od Włoch do Anglii. Jak Haendel pokochał operę

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2017 17:30
- Haendel bardzo wcześnie musiał się zorientować, że ma wielki dar do tworzenia dramaturgii teatralnej i myślenia obrazami scenicznymi. Swój talent w tym kierunku rozwinął podczas pobytu we Włoszech, gdzie uczył się pisać arie – powiedziała dr Ewa Obniska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Agnew o "Orfeuszu": smyczki to słońce, dęte to piekło

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2017 13:00
- Ta opera jest świetnie zinstrumentowana. Mamy klawesyn, organy, lutnie, smyczki, puzony, rogi. Tymi narzędziami tworzymy obraz dźwiękowy, który nas już nie dziwi, ale dla ówczesnych słuchaczy był czymś zupełnie nowym - mówił o słynnym dziele Monteverdiego szef zespołu Les Arts Florissants.
rozwiń zwiń