REKLAMA

Największe dzieła Beethovena z okazji 250 rocznicy urodzin kompozytora

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2020 12:30
- Gdybyśmy chcieli z okazji jubileuszu zaprezentować wszystkie utwory Beethovena zajęłoby to nam tydzień przez 24 godziny na dobę. Ograniczyliśmy się zatem do wybrania największych dzieł - opowiadał Andrzej Sułek, Kierownik Redakcji Muzycznej radiowej Dwójki.
Ludwig van Beethoven
Ludwig van BeethovenFoto: Shutterstock/ Ernando Febrian

Posłuchaj
09:40 [ PR2]PR2 (mp3) 16 grudzień 2020 09_36_28_beethoven_poranek.mp3 O "Maratonie Beethovenowskim" opowiada Andrzej Sułek (Poranek Dwójki)

W środę 16 grudnia przypada 250 rocznica prawdopodobnych urodzin Ludwiga van Beethovena. Z tej okazji Program 2 Polskiego Radia zaprasza na spotkania z twórczością genialnego niemieckiego kompozytora. Dwa dni - 16 i 17 grudnia - wypełnione będą muzyką mistrza w znakomitych wykonaniach.

 - Będziemy Państwu prezentować nagrania głównie z naszego radiowego archiwum. Ograniczyliśmy się do wybrania dziewięciu symfonii, sześciu koncertów fortepianowych, Koncertu potrójnego i Koncertu skrzypcowego. I to będzie stanowić trzon programu nadchodzących 48 Beethovenowskich godzin. Do tego dochodzą wspaniałe nazwiska wykonawców i zespołów. Będzie to klasyka polskiej muzyki połączona z legendami światowych solistów, co razem tworzy bogatą feerię Beethovenowską okraszoną jeszcze jego muzyka kameralną i solową. To jest coś, co my jako Polskie Radio Dwójka możemy zrobić w sposób jedyny i wyjątkowy, bo tych nagrań nigdzie Państwo nie znajdą. To będzie wielka mozaika spojrzeń na muzykę Beethovena z perspektywy rozmaitych momentów historii - opowiadał Andrzej SułekKierownik Redakcji Muzycznej radiowej Dwójki.

"Maraton Beethovenowski". Posłuchaj TUTAJ

Andrzej Sułek zaprosił też do podsumowującej audycji "Rozmowy po zmroku" w czwartek (17.12) o 21.30 "Tort na 250 świeczek z Beethovenem", w której jego gośćmi będą  Dorota Kozińska i Łukasz Borowicz.  - Odnajdą tam Państwo myśli nie do końca oczywiste, a wskazujące na to, że ten rok Beethovenowski, dziwny, inny, jak wszystko dookoła, wcale nie był tak do końca przegrany. Beethoven mimo wszystko nie ucierpiał za bardzo - mówił. 

Czytaj też:

A jak świętuje się w 2020 roku? - Na pewno ten rok pokazał, że dla pewnych ważnych, wielkich, nieprzemijających wartości warto wykonać pewien wysiłek intelektualny i organizacyjny. I nie zawsze miarą sukcesu jest liczba, czy kolejny rekord, czasem ważniejsze jest wydobycie istoty, zrobienie czegoś w kameralnym kształcie, a to często robi większe i mocniejsze wrażenie - opowiadał Andrzej Sułek.


1200x660_250lat-Beethoven_01a.jpg
Radiowa Dwójka świętuje 250 urodziny Ludwiga van Beethovena

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Andrzej Sułek, (Kierownik Redakcji Muzycznej radiowej Dwójki)

Data emisji: 16.12.2020

Godzina emisji: 9.30

Czytaj także

Beethovenowska "Appassionata"

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2020 16:56
Środkowy okres twórczości Ludwika van Beethovena – to ten "Beethoven właściwy", kojarzony z potęgą i siłą, z rewolucyjnymi ideałami i wyznaczaniem nowych ścieżek dla całej muzyki. Kiedy uznał, że Napoleon podeptał bliskie mu ideały, a swoim gestem koronacji na cesarza go rozczarował – w przypływie złości wydrapał jego nazwisko z tytułowej karty "Eroiki" z taką furią, że została po nim dziura.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Beethoven i jego "Kwartety Razumowskie"

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2020 23:00
Połowa pierwszej dekady XIX wieku to w twórczości Beethovena wysyp arcydzieł. To zdanie okazuje się istotne także w kontekście kwartetu smyczkowego. W roku 1806 – wraz ze stworzeniem przez Beethovena trzech Kwartetów op. 59 – otwiera się bowiem nowy rozdział w dziejach tego gatunku.
rozwiń zwiń