Prawda i walka. Czerwiec '56 oczami świadków

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2016 20:00
Zapraszamy do wysłuchania specjalnej audycji o poznańskim Czerwcu, którego 60. rocznicę obchodzimy w tym roku.
Audio
  • Prawda i walka. Czerwiec '56 oczami świadków (Dwójka)
Do stłumienia protestu komunistyczne władze skierowały do miasta regularne jednostki wojskowe   19 Dywizję Pancerną i 10 Dywizję Pancerną oraz 4 i 5 Dywizję Piechoty
Do stłumienia protestu komunistyczne władze skierowały do miasta regularne jednostki wojskowe ‒ 19 Dywizję Pancerną i 10 Dywizję Pancerną oraz 4 i 5 Dywizję PiechotyFoto: Wikimedia Commons/Domena Publiczna

Czerwiec '56 - zobacz serwis specjalny >>>

Wydarzenia 1956 roku przeszły do historii jako pierwsze w PRL-u demonstracje uliczne, które zostały krwawo stłumione przez wojsko i milicję. Strajk wybuchł rankiem 28 czerwca w Zakładach Przemysłu Metalowego im. Hipolita Cegielskiego i przerodził się w spontaniczną, gromadzącą około 100 tysięcy uczestników manifestację. Przebieg wydarzeń był zaskoczeniem dla obu stron: zarówno dla władz komunistycznych, jak i dla spacyfikowanych robotników.

Zapraszamy do wysłuchania audycji dokumentalnej Aleksandry Łapkiewicz, w której o poznańskim Czerwcu i walce o prawdę o tym wydarzeniu opowiadali: Aleksandra Banasiak (pielęgniarka, uczestniczka wydarzeń poznańskiego Czerwca i prezes Stowarzyszenia "Poznański Czerwiec 56"), Marek Tyliński (członek "Solidarności" w Zakładach im. Hipolita Cegielskiego), Konrad Białecki (historyk związany z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i pracownik Instytutu Pamięci Narodowej) oraz Mirosław Sławeta (prokurator IPN prowadzący m.in. śledztwo w sprawie poznańskiego Czerwca). Przedstawiliśmy także liczne nagrania archiwalne.

***

Tytuł audycji: Czerwiec '56

Data emisji: 27.06.2016

Godzina emisji: 21.00

Czytaj także

W rocznicę Czerwca '56 widowisko o buncie uniwersalnym

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2016 21:00
- Wydarzenie Czerwca '56 jest dla nas inspiracją do indywidualnej niezgody na narzucanie większości zbiorowego myślenia. Chcemy zuniwersalizować problem buntu i rewolucji - mówi choreograf spektaklu "Ksenofonia. Symfonia dla Innego" Mikołaj Mikołajczyk.
rozwiń zwiń
Czytaj także

De Press i hołd dla bohaterów poznańskiego Czerwca

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2016 16:30
- Wszystkie te teksty mają taką w sobie moc, że Andrzejowi Dziubkowi, liderowi De Pressu, łatwo się pisze muzykę - podkreślał w Dwójce Dariusz Budkiewicz, basista grupy, opowiadając o piosenkach składających się na projekt przygotowany z okazji 60. rocznicy Czerwca '56.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czerwiec '56. "Na początku chodziło o chleb"

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2016 18:00
– Bieda była powszechna. W Poznaniu części ludzi żyło się gorzej, niż przed wojną. Podłoże strajków było ekonomiczne, ale szybko dołączyły do tego inne hasła – mówiła historyk dr hab. Dorota Skotarczak.
rozwiń zwiń